abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1075 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.2.2020 12:01 ml
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu jako windows XP
    Mě teda nejbližší XP přijde linux mint mate. Pokud si pamatuju, neni to výchozí vzhled, ale přepnutý někde v ovládacích panelech. (Možná že je bližší vistám přepnutým na téma XP, které neni XP ale vzhledem spíš windows9x a funkcí pořád vista.) Rozdíly nějaké jsou, ale myslím že z pohledu koncového uživatele nijak podstatné. Ubuntu se podle mě dost liší, ale to asi záleží na zvoleném prostředí, mate je podle mě XP nejblíž (pokud se dá použít v ubuntu). Tlačítko start (menu) jde umístit kamkoliv, já jsem už několik let zvyklý mít hlavní panel nahoře a na něm tlačítko vlevo, v XP (Vista, 7) se s tím nedá nic víc dělat, v linuxu s tím jde dělat skoro všechno, třeba mít na každé obrazovce to tlačítko extra. Měl jsem dokonce pocit, že hlavní panel může plavat, což ve windowsu rozhodně nejde.

    Základní vzhled a chování tedy neni problém. Aplikace jsou věc horší. Pdf je bez problému, na to je prohlížeč už v distribuci (a funguje líp než akrobat). Na videa je VLC, tam asi nepozná rozdíl. S MS dokumenty je to horší. Libre office (taky přímo v distribuci) má dobrou podporu wordu i excelu (nedávno jsem objevil i databáze, to v ms snad ani nebylo a jestli tak ne tak uživatelsky přívětivé), ale neni to úplně ono. Dokument, kde je jenom text a obrázky se maximálně trochu přehází (ne víc, než mezi dvěma mordy). Horší jsou třeba rovnice, ať už z vestaveného editoru nebo math type (LO má obojí podporovat, ale skutečnost je jiná) - nepředpokládám, že by babička něco takového potřebovala, to potřebuju já. A vůbec objekty z jiných programů (třeba obrázky z visia) - ale opět jsou to věci, které dělají problém i wordu; obrázky z visia je stejně nutné před tiskem převádět na bitmapy, aby se nerozházely. U toho excelu jsem na žádné problémy nenarazil, ale to bude asi i tím, že tabulky tak složité nedělám. Dokonce mi tam fungovala i makra a vlastní funkce, poté co jsem to povolil. Co taky nefunguje úplně ideálně jsou prezentace z power pointu. Se vším se dá žít, teda pro mě i díky tomu, že pokud mi něco takto nejde, tak prostě to otevřu na notebooku, kde mám visty a ms office, až tento notebook umře, bude to horší, to si budu muset nechat koupit nějaký počítač s windowsem, a doufám, že do té doby bude něco lepšího než desítky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.