abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 39
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Desktopová prostředí versus Tablet PC (3): Gesta

    27. 3. 2013 | David Kolibáč | Recenze | Návody | 3039×

    Po minulém článku, věnovaném zadávání textu na Tablet PC se podíváme na další usnadnění ovládání uživatelského rozhraní bez použití klávesnice, a sice na gesta. Tuto funkcionalitu před lety do jisté míry popularizoval především webový prohlížeč Opera, ale k masovému rozšíření nakonec nedošlo. Při ovládání perem ovšem gesta přijdou vhod.

    Tentokrát přeskočím aplikace, které jsou na hranici použitelnosti: hlavně jde o Gestikk a wayV. Je to z toho důvodu, že existuje jednak EasyStroke a jednak si gesta můžete nastavit přímo v KDE.

    Obsah

    EasyStroke

    link

    Nejprve k EasyStroke. Závisí na GTK+, pravděpodobně se nachází v repozitářích vaší distribuce a krom jiného obsahuje českou lokalizaci. Po spuštění se schová do ikonky v oznamovací oblasti — pokud na ni klepnete, objeví se konfigurační dialog, nebo při vyvolání kontextové nabídky můžete deaktivovat rozpoznávání gest, příp. aplikaci vypnout. Nyní už ale k možnostem, které EasyStroke nabízí.

    Gesto je zpravidla nějaký tah kurzorem, při němž musíte mít stisknuté tlačítko, jež si můžete nastavit v kartě Nastavení, konkrétně v dialogu vyvolaném tlačítkem Tlačítko Gest. Můžete si vybrat libovolné tlačítko svého polohovacího zařízení (typicky je to tlačítko 3 na peru), a to volitelně v kombinaci s nějakým modifikátorem na klávesnici. Profil timeoutu doporučuji nechat Konzervativní nebo Výchozí — určuje prodlevu mezi stisknutím tlačítka a vyvoláním akce daného tlačítka, tedy čas, který máte pro provedení gesta. V sekci Vzhled si pak můžete nastavit zpětnou vazbu při provádění gesta.

    Tlačítko Přidat akci (v kartě Akce) pochopitelně vytvoří nové gesto. Poklepáním v příslušném sloupečku ho pak nastavíte. Když vyberete Gesto, můžete téměř kdekoliv na obrazovce provést dané gesto a ono se uloží. Po klepnutím ve sloupci Typ se vyvolá seznam, ze kterého si můžete vybrat událost, jež bude na gesto navázaná, detaily pak doladíte ve sloupci Detaily:

    Příkaz
    Provede zadaný příkaz (dá se použít např. ke spouštění aplikací).
    Klávesa
    Emuluje stisk klávesy nebo kombinace kláves. To se dá použít třeba k vyvolání nějaké globální klávesové zkratky (ovládání hlasitosti/přehrávače, otevření nabídky historie kopírovací schránky).
    Text
    Makro — „napíše“ či vloží zadaný text.
    Posun
    Prostředí se přepne do režimu posouvání obrazovky, pohyb kurzoru k některé hraně obrazovbu slouží k posouvání v dokumentu daným směrem. Tento režim opustíte klepnutím.
    Ignorovat
    Nestane se nic.
    Tlačítko
    V modálním dialogu můžete gestu přiřadit stisk některého z celkem 12 možných tlačítek polohovacího zařízení, příp. je možné zvolit emulaci stisknutí některých modifikátorů. Takto lze získat tlačítka, která obvykle na myši fungují jako zpět a vpřed, nebo kombinace jako Ctrl+kliknutí (obvykle ve webovém prohlížeči otevírá odkaz v nové kartě).
    Ostatní
    V seznamu ve sloupci Detaily si můžete vybrat několik funkcí, které se jinam nehodily. Odminimalizovat dělá to, co jméno napovídá, tedy „odminimalizuje“ poslední minimalizované okno. Zobrazit/Skrýt vyvolá konfigurační dialog EasyStroke a Zakázat (Povolit) zakáže gesta.

    V horní části karty Akce je rozbalovací tlačítko Aplikace — pak můžete vybrat Přidat aplikaci a klepnout na některé otevřené okno. Vytvoří se tak skupina gest, která budou fungovat jen a pouze v dané aplikaci. Další filtrování můžete povolit v kartě Pokročilé — tentokrát podle zařízení. Třeba já mám gesta pomocí myši a trackballu vypnutá, používám je jen s tabletem.

    Má zkušenost je taková, že EasyStroke funguje velmi spolehlivě. Jedinou výhradu mám k tomu, že uživatelské rozhraní není zcela intuitivní a přiřazování gest aplikacím je někdy boj (obvykle mi nefunguje „táhni a pusť“ pro přesun gest mezi skupinami).

    EasyStroke EasyStroke EasyStroke EasyStroke

    KDE

    link

    Příjemně mě překvapilo, že v KDE System Settings (Nastavení systému) jde také nastavit gesta, a to v části Zkratky a gesta: Vlastní zkratky. Vedle připravených gest např. Konqueroru si můžete přidávat další. Slouží k tomu tlačítko Upravit pod stromovým pohledem na existující zkratky a gesta. V tomto kontextu nás bude zajímat jen podnabídka Nový: Činnost gesta myši, ale hodí se vědět, že podobným způsobem jde přiřazovat akce i událostem z říše správy oken nebo obecně si nastavit vlastní globální klávesové zkratky (resp. dokonce přemapovávat klávesy, byť na celkem vysoké úrovni¹). Jistá limitace je, že gesta myši jsou vázána na primární tlačítko, takže pokud máte třeba pero s více tlačítky, nevyužijete je a může se vám stát, že občas gesto vyvoláte omylem. Podobně zde chybí filtrování podle vstupního zařízení.

    V kartě Spouštěč se zobrazuje gesto samotné, změníte ho v nově otevřeném dialogu po klepnutí na tlačítko Upravit. Akci mu přiřadíte v kartě Činnost — podle typu činnosti to může být příkaz nebo adresa (URL), příkaz D-Busu nebo vstup z klávesnice. V případě vstupu z klávesnice můžete psát klasickým způsobem klávesové zkratky, např. „Alt+Right“ znamená současné stisknutí kláves Alt a šipka vpravo (obvykle se interpretuje jako „vpřed“), můžete také upřesnit, kterých oken se to má týkat. Nejlepší nápovědou je podívat se na připravené příklady…

    Gesta v KDE Gesta v KDE Gesta v KDE Gesta v KDE Gesta v KDE

    ¹ Takto jsem ad-hoc řešil nefunkční tlačítko na miniaturní klávesnici používané jako dálkové ovládání. Odešla šipka vpravo, tak jsem kombinaci Win+šipka vlevo přiřadil její funkci. Sice zdaleka ne právě ideální, leč velmi snadné řešení.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.