abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Distribuční novinky 43-44/2021

    9. 11. 2021 | David Kolibáč | Novinky | 2271×

    Vydání Fedora Linux 35 bylo odloženo až na začátek listopadu. Dále podzimní dny přinesly finální, na Linuxu založený TrueNAS SCALE, naopak oznámení konce Project Trident, přechod antiX či Raspberry Pi OS na Debian „Bullseye“ a řadu opravných vydání: OpenWrt, Trisquel, Tails nebo LibreELEC.

    OpenWrt 21.02.1

    Letní velké vydání systému zvláště pro síťové prvky OpenWrt dostalo první várku oprav v podobě vydání 21.02.01. Řeší nakládání s certifikáty Let’s Encrypt v knihovně WolfSSL (nyní verze 4.8.1) a v závislosti na konkrétní platformě shrnuje aktualizace jádra Linux, ovladačů nebo sestavení. Novinkou je podpora routerů iEi Puzzle-M901 a -M902.

    TrueNAS SCALE

    Dodavatel síťových úložišť iXsystems loni na jaře po ukončení projektu TrueOS, BSD *distribuce, oznámil jednak sblížení TrueNAS a FreeNAS tak, aby oba operační systémy vycházely z FreeBSD, jednak TrueNAS SCALE, založený na Debian Linuxu, pro „hyperkonvergovanou infrastrukturu“. Právě TrueNAS SCALE je nyní dostupný na klastrových úložištích řad M a R i v krabičkách Mini. Používá mj. souborový systém OpenZFS a síťový Gluster, pro virtualizaci KVM a kontejnerizaci Docker a pro jejich správu Kubernetes, pro něž je k dispozici také repozitář řady aplikací, jako např. Nextcloud, a webové rozhraní pro správu.

    Trisquel 9.0.1

    Svobodná, totiž Free Software Foundation doporučovaná, distribuce Trisquel po roce vydává aktualizovaná instalační a „živá“ média s různými desktopovými prostředími (nebo bez nich). Základem tedy nadále zůstává dnes již obstarožní Ubuntu 18.04, které bude podporováno ještě do jara 2023. Stěžejní novinkou ve vydání tak jsou toliko obnovené certifikáty pro stahování aktualizací a pročištěné nesvobodné binární bloby jádra, které správcům dříve unikly, vedle obvyklých povýšení verzí balíčků včetně Firefoxu 93, zde přejmenovaného na Abrowser kvůli ochranným známkám… s mírně upravenými výchozími nastaveními sledování prohlížeče podle „fingerprintingu“ a omezeného v instalaci doplňků, jde je přidávat jen ručně.

    Project Trident končí

    Správci Project Trident, toho času desktopové BSD distribuce doplňující výše zmíněný TrueOS o přívětivější konfiguraci s lehkotonážním desktopovým prostředím Lumina podobným LXDE, před dvěma lety ohlásili přechod na Void Linux, svébytnou linuxovou distribuci s ústředními komponentami filosofií poměrně podobnými systémům *BSD. Aktualizace probíhaly průběžně, ale nyní pomalu končí, což správci zdůvodňují změnou priorit v důsledku zvláště osobních událostí právě během posledních pár let. Uživatelé mají na přechod jinam čas do března 2022.

    antiX 21

    Po MX Linuxu 21 se stabilním vydáním založeným na Debianu „Bullseye“ následuje také konzervativnější antiX. Také tato distribuce nepoužívá systemd a udev je nahrazen jeho forkem eudev. Dále je pro ni charakteristické poskytování obrazů „živého“ systému nejen pro x86_64, ale i pro starší počítače s architekturou x86 bez PAE, vlastní sestavení jádra Linux (stále z řady 4.9, ale na x86_64 také 5.10), volitelné zahrnutí minimalistického grafického prostředí s možností výběru správce oken IceWM, Fluxbox, JWM nebo také herbstluftwm, který se ovládá z klávesnice a okny plochu dláždí, a obsáhlým balíkem aplikací. Novinkou je balík distribučních nástrojů pro šifrovanou komunikaci (přes Mumble) a vzdálený přístup po síti.

    Raspberry Pi OS 2021-10-30

    Také Raspberry Pi OS, oficiální systém pro – Rasberry Pi, přechází na novou „stabilní“ větev Debianu, tedy „Bullseye“ se vším všudy. Samozřejmě tedy nechybí ani aktualizace výchozích aplikací jako Chromium (92) či VLC (3.0.16). Vydání ze 30. října krom toho používá Kernel Mode Setting (KMS) jako výchozí grafický ovladač, pročež také povoluje kompozitor i se správcem oken Openbox, pokračuje v přechodu na GTK 3, vylepšuje podporu Bluetooth nebo mění nástroje pro práci s webkamerami.

    Fedora Linux 35

    Jedna z předních linuxových distribucí Fedora Linux bylo tentokrát vydána v pozdějším podzimním termínu, a první listopadové úterý. Když už je ale venku, co Fedora Linux 35 přináší? Vedle obvyklých edic Workstation (desktopová s GNOME), Server a IoT, dále Cloud, potažmo na kontejnerizaci zaměřených CoreOS (minimalistická) a Silverblue (desktopová s GNOME a atomickými aktualizacemi využívajícími ostree, resp. rpm-ostree) přibyla také Kinoite, což je vlastně Silverblue, ale s prostředím KDE Plasma. Samozřejmě nechybí ani obvyklý výběr „spinů“ a „labů“ s dalšími desktopovými prostředími či předinstalovanými aplikacemi. Obecně zahrnují aktualizované komponenty Linux 5.14, GCC 11.2 a LLVM 13, glibc 2.34, binutils 2.36, Python 3.10, Perl 5.34, či PHP 8.0, NodeJS 16 jako výchozí, firewalld 1.0.0, formát balíčků RPM 4.17,… Souborový systém Btrfs je výchozí v dalších edicích jako Cloud. Desktopová varianta používá jako výchozí GNOME 41, mj. s WirePlumber jako správcem sezení PipeWire, nástupce nejen PulseAudia, a povoluje přidávání cizích aplikací z Flathubu do GNOME Software.

    Tails 4.24

    „Živá“ distribuce Tails, derivát Debianu zaměřený na ochranu soukromí uživatele zvláště online, ve vydání 4.24 přináší webový prohlížeč Tor Browser 11.0 založený na Firefoxu ESR 91.3 – dává se na vědomí blížící se konec služeb onion v2 – a opravy chyb, potažmo ladění průvodce připojením přes Tor.

    LibreELEC 10.0.1

    Multimediální centrum LibreELEC bylo vydáno s novým prostředím Kodi 19, resp. 19.1, již na sklonku srpna, ale tehdy ještě s řadou výhrad, které se týkaly mj. podpory hardwaru a přepínání profilů v uživatelském rozhraní. To částečně řeší nynější opravné vydání 10.0.1. Vedle rutinního povýšení Kodi na verzi 19.3 opravuje profily a několik dalších chyb, na uživatele s Raspberry Pi 4 ale čeká přepracovaná a zřejmě již funkční, byť ne vždy ideálně odladěná podpora 4k videa s dekódováním H.264 a H.265.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.