abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Jaderné noviny – souhrn za srpen 2015

    22. 11. 2015 | Redakce | Jaderné noviny | 2360×

    Vzhledem k tomu, že se nám příliš nedaří dohnat skluz u překladů Jaderných novin, jsme se rozhodli vydávat každý týden až do konce roku jakýsi souhrn z vybraných článků a citátů za celý daný měsíc. Od ledna potom najedeme na aktuální dění kolem vývoje jádra a budou vycházet skutečné Jaderné noviny. Dnes přehled za měsíc srpen.

    Stav vydání jádra

    Vývojový kernel 4.2-rc5 byl vydán 2. srpna. Linus by si přál, aby vše šlo snáze. „Dostáváme se k pozdějším rc verzím, ale vypadá to, že 4.2 bude jedním z vydání, které potřebuje víc, než klasických sedm rc verzí – věci se neuklidňují, jak bych si přál, stále vyskakovaly nějaké nepříjemnosti.“

    Vývojový kernel 4.2-rc6, byl vydán 9. srpna.

    Verze 4.2-rc7 byla vydána 16. srpna. Původně mělo jít o poslední rc v tomto vydání, ale nakonec došlo ještě na 4.2.rc8, a sice 23. srpna.

    Stabilní aktualizace: 4.1.4, 3.14.49 a 3.10.85 vyšly 3. srpna.

    Stabilní aktualizace: 4.1.5, 3.14.50 a 3.10.86 vyšly 10. srpna.

    Stabilní aktualizace: 4.1.6, 3.14.51 a 3.10.87 vyšly 17. srpna.

    Vybrané citáty týdne

    Myslím, že další věc, kterou se můžeme naučit, je ta, že když Android rozdělí jádro, měli bychom prostě přiznat, že je to příliš složité, nechat Google vytvořit nové API a kompletní sadu grafických ovladačů a vypořádat se s tím za deset let, protože to byla vážně jediná další možnost.

    -Dave Airlie

    Teď bys mohl chápat, proč jsem si udělal novou kávu. Testoval jsem to na všechny patologické stavy, které mě napadly. Tobě se povedlo to rozbít *výchozím* případem. Gratuluji, právě jsi mě rozbrečel.

    -David Woodhouse

    Tys mě přinutil přečíst si dokumentaci k Make – myslím, že jsme si kvit.

    -James Morris

    Využití Multipath TCP v reálném světě

    O implementaci Multipath TCP v Jaderných novinách psalo už v roce 2013. Kód dodnes zůstává mimo hlavní strom, ale vypadá to, že Samsung jej nyní využívá u jednoho ze svých telefonů v Koreji. Tato služba umožňuje uživatelům smartphonů využívat až 1Gbps bandwith na již existujících smartphonech. Jedná se pravděpodobně o nejrychleji zavedenou komerční síť. Takové šířky pásma dosahují tím, že kombinují rychlé LTE (s agregací) s rychlými WiFi sítěmi na telefonech, které Multipath TCP podporují. (Díky patří Oliveru Bonaventurovi).

    Souborový systém bcachefs

    Linux rozhodně netrpí na nedostatek podpory souborových systémů. K dispozici jsou desítky implementací souborových systémů pro jakékoli využití. Po letech ovšem Linux rozhodně postrádá zavedený „next-gen“ souborový systém s pokročilými funkcemi a návrhem, který odpovídá současnému hardwaru. Tato potřeba trvá navzdory velkému počtu konkurentů, kteří se o podobný systém snaží. Btrfs se drží na špici, ale třeba tux3 a (stále!) reiser4 jsou tu s námi stále. V každém případě zrání kódu trvalo déle, než jsme čekali. Seznam možných „next-gen“ souborových systémů je nyní delší o další jméno. Nedávno byl totiž představen souborový systém „bcachefs“.

    Kent Overstreet, autor bcache, oznámil, že bcache se přeměnila v plně vybavený „copy-on-write“ souborový systém. „Před lety (to jsem ještě byl u Google) jsme si já a pár dalších lidí, kteří pracovali na bcache uvědomili, že to, na čem jsme pracovali, byl, skoro náhodou, dobrý kus funkčního, plnohodnotného souborového systému – velmi čistý a elegantní design, stačilo si ho vzít a utéct s ním. Je rychlý – hlavním cílem bcachefs je, aby se vyrovnal ext4 a xfs, co se výkonu a spolehlivosti týče, ale s rysy btrfs/zfs.“

    Celý článek zde.

    ioremap() a memremap()

    Podobně jako uživatelský prostor, přistupuje i jádro k paměti skrze tabulky stránek. Když potřebuje kód jádra přístup k I/O zařízením namapovaným v paměti, musí nejprve nastavit vhodné mapování tabulky stránek. Dlouho používaným nástrojem byl ioremap(), který má navíc spoustu variant. Ukázalo se, že některé varianty nejsou pro tento úkol vždy správné, což vede k vytváření různých dočasných řešení. Situace se může změnit, přestaneme-li v problematických situacích ioremap() využívat.

    Úspěšné volání ioremap() vrací jádru virtuální adresu, která odpovídá začátku požadovaného rozsahu fyzických adres. Tato adresa ale není běžně určena k přímému použití dereference, a to z několika důvodů (často závislých na architektuře). Místo toho by se měly používat přístupové funkce jako readb() nebo iowrite32(). K vynucení tohoto pravidla je adresa vracená ioremap() uvedena značkou _iomem, která způsobí, že kontrola sparse upozorní na přístupy, které nepoužívají správné funkce.

    Celý článek zde.

    libnvdimm, nečekaná přednost testování jednotek

    V Jaderných novinách ze začátku července uvedl Jonathan Corbet: „Celkově se komunita vyvíjející jádro při začleňování kódu, který nevyžaduje opravy později ve vývojovém cyklu, skutečně zlepšila.“ To je dobře. Jak zrychlit tento trend? Musíme se podívat na nedávné začlenění kselftests do jádra nebo na probíhající vývojový cyklus letitých xfstests, abychom pochopili současný stav nejmodernějších testovacích schopností Linuxu. To, co je při pohledu na tyto testovací sady patrné na první pohled, je fakt, že jsou omezené na testy, které jsou vedeny výhradně podněty z uživatelského prostoru, jako jsou například generické atributy sysfs, systémová volání či formáty on-disk metadat.

    Připusťme, že se jedná o celkem velkou testovací plochu, přesto zůstává prostor pro kód, který se, k dnešnímu dni, spouští jen za přítomnosti konkrétního hardwaru (ať už virtuálního nebo fyzického), tvoří většinu kódu jádra a týká se ho nejvíce změn: ovladače zařízení. Subsystém libnvdimm je jedním z posledních přídavků k infrastruktuře jaderných ovladačů; vrství služby do trvalé paměti, aby bylo možné k této paměti přistupovat bezpečněji a spolehlivěji. Pokud se nepletu, libnvdimm je prvním subsystémem ovladačů v upstreamu, který integruje klamné jaderné techniky pro testování jednotek. Tento článek pojednává o tom, proč a jak se to stalo, stejně jako o výzvách a příslibech testování jednotek do budoucna.

    Celý článek zde.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    22.11.2015 23:54 ketoza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    To už je srpen? :-O :-O 2016 nebo 2017?
    23.11.2015 08:13 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    Kdo to je "Redakce"? Proc autor nevystoupi pod skutecnym jmenem?
    23.11.2015 21:36 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    Autor pod skutečným jménem vystupuje, ale silně pochybuji, že čte zdejší komentáře.
    23.11.2015 09:27 jc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    Autori/redakce nenechte se odradit. Diky za souhrn a preklad.
    23.11.2015 09:34 Petr Ježek | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    Děkuji "redakci", že uznala zoufalou zastaralost jaderných novin a hodlá to napravit. K obsahu jen tolik, že v souhrnu jsou pouze sekundární informace. Bylo by záhodno přejít k primárním (tedy nikoli WX uvádí, že YZ řekl). Jinými slovy, LWN není zrovna to pravé ořechové jako zdroj.
    Archlinux for your comps, faster running guaranted!
    23.11.2015 11:14 Díky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    Také děkuji redakci za vydávání článků a zpráviček. R.
    23.11.2015 13:56 Pedr0
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    R. jako redakce? Zoufalci vážně
    Marián Kyral avatar 24.11.2015 05:46 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    Citáty si vždy rád přečtu, ale hned ten první se mi nějak nezdál. Jsem přemýšlel, jak Android rozdělil jádro a on se jen forknul:
    when Android forks the kernel
    Takže správnější překlady by asi byl: "Když se Android oddělil"
    24.11.2015 20:50 lader
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    Jak je to s jádry?

    Nahoře se píše o stabilních 4.1, 3.14 a 3.10.
    Ubuntu 14.04 LTS používá řady 3.13, 3.16, 3.19 a 4.2.
    Znamená to, že se na něm experimentuje?
    Proč nejsou taky označený jako stabilní?
    Co vede Ubuntu k tomu, že používá tyto jádra?

    24.11.2015 22:16 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    Těch oficiálních stabilních řad je víc. Kromě 4.1, 3.14 a 3.10, které spravuje Greg Kroah-Hartman, jsou to ještě další, viz tabulka na kernel.org. Řady 3.13, 3.16 a 3.19 si udržuje pro svoje potřeby Ubuntu, IIRC pro ně platí trochu jiná pravidla, proto jsou označené jinak a nejsou uváděny v té tabulce.
    29.11.2015 13:40 ava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpen
    Uhh, tak překládat Unit testing jako testování jednotek slyším prvně, vždy jsme o tom mluvili jako o jednotkových testech. Zajímalo by mě, potkal se někdy někdo s překladem Testování jednotek v praxi?

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.