abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1074 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Seznam.cz si pro své služby buduje vlastní platformu

    17. 1. 2019 | Reklama | Reklama | 5352×

    Jednička českého internetu s ohledem na svůj kontinuální růst sází na vlastní technologie. Pro zajištění optimálního chodu služeb, například Seznam.cz Vyhledávání, Mapy.cz, Seznam Email, Televize Seznam, Proženy.cz, Stream.cz a řady dalších, se její technici pustili do budování vlastní platformy. Pojmenovali ji SCIF – Seznam Compute Infrastructure. Každá ze služeb, které využívají miliony uživatelů měsíčně, má totiž odlišné požadavky na přenosy dat, výkon a jiné parametry. Na druhou stranu nepotřebují spoustu vychytávek, které nabízí na trhu běžně dostupný hardware.

    SCIF je univerzální privátní cloudová platforma, postavená na bázi Platform as a Service, do které vývojáři Seznamu převádějí služby, u kterých by nebylo efektivní, aby běžely odděleně. Zpočátku Seznam zvažoval i řešení privátního cloudu od třetích stran, ale vyhrálo vlastní řešení. Cesta k němu trvá sice déle, ale výsledek je efektivnější a úspornější.

    Ilustrační foto

    Vše na open source

    Technicky se SCIF skládá z nezávislých, navzájem integrovaných služeb, které kombinují různé open source technologie. Pro správu zdrojů používá Kubernetes a pro klasičtější virtuální servery OpenStack nad KVM.

    Jednotlivé služby jsou propojené pomocí konceptu L3 softwarově definované sítě. Rozsahem a složitostí jde v rámci České republiky o unikátní nasazení projektu Calico. Zajímavostí je softwarový load balancing, který si vývojáři v Seznamu také dělají in-house. Využívají přitom mix technologií, například ECMP, asymetrické tunelování paketů a synchronizaci konfigurace pomocí ETCD.

    Pro ukládání dat poskytuje SCIF objektovou storage založenou na projektu OpenStack Swift, ve kterém jsou data synchronizovaná přes více datových center.

    Pro distribuovaný souborový systém plánují vývojáři využití Cephu, případně GlusterFS.

    Architektura

    Cílem je 10 000 serverů

    Vývoj SCIFu začal zhruba před rokem a půl a cílem je platforma běžící na 10 000 serverech ve třech datových centrech spravující desítky petabajtů dat. V současné době Seznam ještě není v cíli, většina infrastruktury už sice funguje, na SCIF však běží zatím stovky serverů. To je zhruba desetina z několika tisíc serverů, které v současnosti Seznam využívá.

    Servery samotné staví hardwarový tým Seznamu na open hardwaru. K tomu si například navrhuje vlastní specializované desky pro úsporná úložiště postavená na čtyřjádrových procesorech ARM (Marvell, A72) s 4 GB operační paměti s ECC a gigabitovým ethernetem. V Seznamu jsou už k vidění i vzorky nových 4TB SSD s QLC čipy od Micronu, které jsou relativně levné a nabízejí vysokou kapacitu.

    Pokud se budete chtít na Seznam Compute Infrastructure nebo jiných technologických projektech firmy podílet, můžete se podívat na aktuální nabídku pozic na kariérních stránkách nebo kontaktovat Lucii Kovaříkovou, manažerku náboru společnosti Seznam.cz, na e-mailu Lucie.Kovarikova@firma.seznam.cz nebo na telefonním čísle +420 724 863 558.

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.