abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: AI v chytrých telefonech

    15. 1. 2018 | Redakce | Různé | 2421×

    Gravitační vlny a velký třesk. Co dokáží telefony s umělou inteligencí. Čtvrtý rozměr, sítě 5G, ozonová díra, kouzla s DNA…

    Gravitační vlny měří stáří vesmíru

    Pozorování sloučení a exploze dvojice neutronových hvězd je považováno za největší vědeckou událost loňského roku. Detekce gravitačních vln a jejich přiřazení konkrétní události navíc poskytuje další metr, kterým můžeme měřit vzdálenosti ve vesmíru, a tím i datovat velký třesk.

    Procesor pro éru umělé inteligence

    Samsung optimalizuje Exynos 9810 série 9 pro aplikace využívající umělou inteligenci. Procesorovou jednotku tvoří osm jader, přičemž čtyři z nich jsou naše speciálně navržená výkonná jádra třetí generace s taktem až 2,9 GHz. Technologie podporuje tzv. hybridní detekci obličeje. Integrovaný LTE modem má rychlost 1,2 Gb/s.

    10 způsobů, jak využít AI v chytrých telefonech

    Detekce emocí, chápání přirozeného jazyka, analýza zvuku, fotografie laděné na míru, rozšířená realita… Například pokud chytrý telefon slyší svého majitele chrápat, aktivuje jeho chytrý náramek, aby jej přiměl změnit pozici ve spánku. Výrobci aut mohou použít čelní kameru chytrého telefonu, aby lépe chápali fyzický stav řidiče nebo vyhodnotili únavu s cílem zvýšit bezpečnost. Do roku 2022 bude 80 % prodávaných telefonů vybaveno vestavěnými funkcemi založenými na AI – oproti 10 % v roce 2017. (analýza společnosti Gartner)

    Čtvrtý rozměr v literatuře – Borges i Heinleinův teserakt

    V Borgesových dílech se výrazně zrcadlí hluboký zájem o matematiku. Nekonečno, racionální čísla, paradoxy, labyrinty, teselace roviny, kombinatorika a teorie množin jsou jen některá z matematických témat, na která v jeho dílech narazíme. V povídce „Tlön, Uqbar, Orbis tertius“ z knihy Fikce (1944) se píše, že dopis vysvětlující záhadu Tlönu byl nalezen v „Hintonově knize“. O geometrii Tlönu se říká, že „nezná rovnoběžky a učí, že člověk pohybující se v prostoru mění tvar těles, která ho obklopují.“ Jak s tím souvisí překvapivý jazyk Tlönu, v němž se na jedné z polokoulí podstatná jména nahrazují slovesy – namísto měsíce se řekne měsíčit – a na opačné polokouli se nahrazují přídavnými jmény – namísto měsíce se řekne vzdušný–jasný na tmavém–okrouhlém… (úryvek z knihy Raúl Ibáñez: Čtvrtý rozměr)

    Mikrovlnné spoje jsou klíčové pro sítě 5G

    Kombinaci optických a mikrovlnných sítí. Ericsson předpovídá několik významných vývojových trendů v oblasti mikrovlnných spojů. Bude se zvyšovat význam a objem využití tzv. E-band pásma (70-80 GHz pásma) pro mikrovlnné přenosy, které umožňují vysokorychlostní přenosy dat.

    Krátce

    Škola hrou: Chytří ptáci se učí podobně jako děti. Novokaledonské vrány a novozélandští papoušci nestor kea se údajně učí jako děti, s využitím hry.

    Skeny mozku ukazují, že Alzheimer se může šířit jako infekce. Bílkoviny tau spojované s Alzheimerovou chorobou zřejmě dokáží v lidském mozku přeskakovat z neuronu na neuron.

    Ledové květy a ozónová díra. Bromová exploze. Brněnští vědci údajně vyvrátili hypotézu týkající se ozónové díry.

    Kouzla s DNA – modifikovat lze i sacharid. Ačkoliv se v živé přírodě jedná o médium pro zápis informace, modifikované nukleotidy mohou být základem pro funkční materiály řady typů.

    Bude se guma vyrábět z pampelišek? Od Mayů po dnešek. Začalo to míčovými hrami, dnes jde 70 % produkce kaučuku na pneumatiky (až 2 miliardy ročně).

    Loni zahájily výrobu 4 nové jaderné reaktory, letos se očekává spuštění 17. Letos by ve světě mělo zahájit provoz 8 nových bloků v Číně.

    U Alfy Centauri mohou být obyvatelné planety. Proč jsme je nenašli? Malá vzdálenost hvězdy kupodivu nehraje při hledání exoplanet tak velkou roli.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.