abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Další úspěch při hledání supravodičů – hydrid thoria

    15. 11. 2019 | Redakce | Různé | 1573×

    Kvantové počítače s delší životností qubitů. Černé díry se na sebe různě nabalují. Jak násobit bez papíru či abaku? Vlny hustoty elektrického náboje. Regenerace mozku pomocí uhlíkových nanotrubiček? Matematika a chlupatá koule. Nová měření velikosti protonu.

    Qubity a jejich svatý grál (grAl)

    Složené slovo grAl znamená granulovaný hliník, který by se mohl uplatnit jako nový materiál pro kvantové počítače. Výhodou tohoto materiálu může být dlouhé udržení propleteného stavu qubitů, než nastane dekoherence (kolaps vlnové funkce). 30 milisekund není na první pohled mnoho, ale je to zatím mnohonásobně víc než u jiných projektů kvantových počítačů.

    Kolem center galaxií se tvoří další obří černé díry

    Kolapsem hvězdy může vzniknout černá díra do hmotnosti 40 Sluncí. Černé díry poblíž středu galaxie by ale měly migrovat k prstenci kolem centrální superhmotné černé díry. Při pohybech černých děr v aktivním galaktickém jádru pak dochází k jejich slučování a jeho výsledkem jsou i černé díry o hmotnostech řádově 60 –80 Sluncí.

    Násobíme pomocí prstů

    V době raného středověku nebyl v Evropě všeobecně používán abakus ani jiná podobná počítadla, neprováděly se zápisy průběhu výpočtu na papíře (pergamenu, tabulce…), a samozřejmě se nepoužívaly ani arabské číslice. Jak tedy lidé vůbec dokázali počítat?

    Nadějná supravodivost objevena u dalšího hydridu, tentokrát thoria

    V letošním roce se v oblasti výzkumu supravodivosti podle všeho podařilo postoupit opravdu pořádně kupředu. Vždyť ještě před pár roky se maximální dosažená supravodivost pohybovala kolem 135 K – u kuprátů rtuti. Nyní se již blížíme skutečně pokojovým teplotám, i když ne za atmosferického tlaku.

    Neurony rostou na lešení z uhlíkových nanotrubiček

    Uhlíkové nanotrubičky by mohly fungovat jako substrát pro růst nervových tkání, přičemž by současně zvládly i roli modulátoru elektrické aktivity neuronů – mj. i proto, že nanotrubičky jsou dobře elektricky vodivé a adhezivní k řadě povrchů. Dokázaly by tedy zřejmě zajistit zesíťování/přenos vzruchů i mezi neurony, které se nedotýkají vlastními nervovými vlákny.

    Vlny hustoty náboje mají vytvářet novou fázi hmoty

    V telluridu lanthanovém se vyskytují tzv. vlny hustoty náboje – což znamená, že v materiálu spontánně vznikají oblasti s vysokou nebo naopak nízkou hustotou elektronů, Dodáním energie namísto chaosu vznikne jiné uspořádání – vypadá to skoro, jako kdyby na sebe kolmé vlny spolu „soupeřily“ o to, jak se materiál uspořádá, a jejich existence se vzájemně vylučovala.

    Věta o chlupaté kouli – matematika i pro nanodrátky

    Pokud bude koule pokryta chlupy a my se je budeme snažit sčesat tak, aby všechny ležely hladce na ploše, vždy zůstane nejméně jeden vlas trčet, nebo vznikne holé místo. (úryvek z knihy Clifford A. Pickover: Matematická kniha – Od Pythagora po 57. dimenzi: 250 milníků v dějinách matematiky)

    Krátce

    Proton se zmenšil – z 0,88 na 0,831 fm. Má jít o dosud nejpřesnější stanovení velikosti protonu, přičemž celý projekt probíhal už od roku 2012.

    Nakažlivá rakovina překročila rovník i Atlantik. Jak se ukazuje, tyto nakažlivé rakoviny mořských mlžů navíc dokáží přeskakovat i mezi příbuznými druhy.

    Mohou mít exoplanety v obyvatelné oblasti červeného trpaslíka významné exoměsíce? Zdrojem tepla může být i samotná obří planeta, takže obyvatelný měsíc vůbec nemusí obíhat okolo planety v obyvatelné oblasti.

    Vědci z CEITEC VUT sestrojili unikátní přístroj magnetické rezonance. Nová metoda funguje v neproměnlivém magnetickém poli s rychlou změnou frekvence.

    Na ISS zkoumají růst tkání ve stavu beztíže. Experiment na stanici ISS by mohl najít možnosti, které v budoucnu umožní produkci umělých cév pro využití v chirurgii.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.