abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Opakovače i pro kvantový Internet

    3. 4. 2020 | Redakce | Různé | 1336×

    Lze informaci zesílit a přitom ji nečíst? Kromě 2D existují i 1D materiály. Fyzikální zákony a časová (a)symetrie. Sterilní neutrina a temná hmota. Věda a koronavirus. Přírodní supravodiče, navíc v meteoritech. Je víra v posmrtný život vrozená?

    Pohyby tří černých děr jsou prý časově nevratné

    Časová symetrie fyzikálních zákonů má být porušena i v případě makroskopických objektů. Otázkou ale je, jak příslušné tvrzení vlastně chápat. Planckova délka a simulace.

    Fosforen funguje jako 1D materiál, excitony se zde pohybují jen v jednom směru

    Fosforen by mohl mít ještě unikátnější vlastnosti. Ukázalo se totiž, že je anizotropický. Tzv. optoelektronická anizotropie mj. znamená, že elektrony se ve fosforenu pohybují jedním směrem a látka se tak chová částečně nejen jako 2D, ale i přímo jako 1D materiál („drát“).

    Opakovače: sestrojen další prvek pro infrastrukturu kvantového Internetu

    Pokud má informace podobu fotonů, ať už v optickém vláknu nebo ve vzduchu, signál se přirozeně zeslabuje. Kvantový opakovač by měl dokázat zdánlivě nemožné: signál znovu zesílit, aniž by jej ovšem „přečetl“ a tím zničil. Jednou funkčností opakovače v kvantové síti musí být i schopnost vytvářet provázané (zapletené, entanglement) stavy.

    Temná hmota stále uniká, ani sterilní neutrina se zachytit nepodařilo

    Už samotná neutrina jsou podivná a příliš nezapadají ani do standardního modelu fyziky částic. Jim podobné hypotetické částice, tzv. sterilní neutrina, by podle některých názorů mohly tvořit i temnou hmotu. Sterilní neutrina by se měla rozkládat na neutrina „klasická“ a elektromagnetické záření. Právě takové k nám mělo přicházet ze sousedních galaxií, nyní se ale vědci pokusili tyto výsledky ověřit…

    Krátce

    V meteoritech se ukrývaly supravodiče. Mohou supravodivé materiály hrát v chladném vesmíru roli např. při vzniku a formování magnetických polí?

    Asteroid Ryugu je mladší a vznikl jako zbytek po srážce větších objektů. Japonská sonda Hayabusa2 vypálila před dvěma lety proti asteroidu Ryugu měděnou kouli. Co z pokusu vyplynulo?

    Dualismus máme vrozený, těžko s tím hnout. Je vrozená třeba i víra v posmrtný život? Experimenty k prozkoumání vrozených intuic o povaze světa. (úryvek z knihy Daniel Wegner, Kurt Gray: Klub mysli: Kdo myslí, co cítí a proč na tom záleží)

    Mohla by být exoplaneta K2-18 b přece jen obyvatelná? Vloni na podzim oběhla svět zpráva o objevu vody v atmosféře exoplanety K2-18 b.

    Kvantové počítače kryptografii v blízké budoucnosti neohrozí. V příštím desetiletí pravděpodobně ještě nedojde k vývoji výkonných kvantových počítačů, které by představovaly reálnou hrozbu pro používané šifrovací algoritmy.

    Akustické zjišťování vad. Akustická emise je jev, při kterém generované akustické signály umožňují detekovat vznikající porušování nebo jiné strukturní změny v materiálu.

    Věda a koronavirus

    Respirátor z 3D tiskárny. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT získal certifikaci pro svůj nový respirátor vyráběný 3D tiskem.

    Může proti koronaviru pomáhat krev vyléčených pacientů? Zní to jako metoda málem ze středověku nebo alespoň z doby před vznikem moderních vakcín/očkování, ale nenechme se mýlit. Zkoušelo se to nedávno i proti SARS a Ebole.

    Epidemie a pád velkých říší, černá smrt a husité Ani obchod se nemusí vždy vyplácet. A jak souvisí středověký mor a husitství, přesněji řečeno přijímání pod obojí?

    Aplikace proti koronaviru využívá umělou inteligenci a anonymní sběr dat. Pomocí aplikace FreMEn Explorer se každý uživatel stane průzkumníkem města a ručně zaznamená údaje o koncentraci osob v daném místě.

    COVID-19: Kdo za to může? Jestli, případně kdy a za jakých podmínek, dojde k přeskoku netopýřích virů na člověka, není jasné. Ke zvýšení pravděpodobnosti přenosu však kromě přímé manipulace a konzumace divokých zvířat včetně netopýrů zásadním způsobem přispívá přelidnění a pronikání člověka do nových oblastí.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.