abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1075 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Planety v centru Mléčné dráhy

    24. 9. 2021 | Redakce | Různé | 2044×

    Moudrost davu. Dokážeme úspěšně předpovědět, kdy k nám dorazí světlo supernovy? Kvasary jako standardní svíčky. Neutron má na povrchu záporný náboj. Proč se zlato vyskytuje vedle arsenu.

    Kvasary jako kosmické standardní svíčky na velké vzdálenosti

    Nejstarší známé kvasary pocházejí nejspíš z doby už asi 7 milionů let po velkém třesku, což by nám samozřejmě podstatně rozšířilo možnost měřit odpovídající rudé posuvy. Další výhodou kvasarů je, že jich byly v posledních několika letech objeveny statisíce. Fyzikální procesy v kvasarech jsou navíc odlišné od procesů v supernovách, to zase poskytuje škálu nezávislou na jiných standardních svíčkách a možnost vše porovnávat, a ověřovat tak soulad se stávajícími hodnotami základních kosmologických parametrů.

    Nový algoritmus má předpovědět výsledek kombinací znalosti jednotlivce a moudrosti davu

    Lidé dostanou za úkol odpovědět na nějakou otázku, která má jednoznačné řešení, třeba seřadit města podle velikosti. Každého respondenta se lze prostě jen zeptat a chtít jeho vlastní odpověď. Nebo se můžete každého zeptat na to, jak si myslí, že odpoví ostatní (tímto způsobem dostanete ve většině případů lepší výsledek). A nebo můžete obě tyto otázky zkombinovat…

    Planety budou běžné i v centru Mléčné dráhy

    Přestože byly v Mléčné dráze objeveny už tisíce exoplanet, většina z nich se nachází ve vzdálenosti menší než několik tisíc světelných let od Země. Naše galaxie má však rozlohu více než 100 000 světelných let. Jak jsou planety rozloženy na úrovni celé Galaxie, o tom jasnější představu nemáme. V galaktické výduti je velmi odlišné prostředí než v naší oblasti vesmíru…

    NASA předpovídá, že světlo ze supernovy dorazí v roce 2037

    Očekávaný čočkovaný obraz bude výsledkem světla, které při tom projde přímo středem kupy galaxií, kde předpokládáme vysokou koncentraci temné hmoty. Obrovská hmotnost kupy galaxií ohýbá světlo, což způsobuje delší časové zpoždění než jiné čočky. Částečně při tom testujeme i naše teorie o temné hmotě, respektive jejím rozložení…

    Krátce

    Neutron má opravdu na povrchu záporný náboj. Podle nových výsledků mají tyto kvarky být v neutronu rozloženy určitým pravidelným způsobem, takže neutron má ve výsledku na povrchu malý záporný náboj a uvnitř malý kladný.

    Přístroje ESO pořídily nejlepší snímky podivné planetky ve tvaru kosti pro psa. Tým astronomů využívající dalekohled ESO/VLT získal dosud nejostřejší a nejpodrobnější záběry planetky Kleopatra.

    Jak se měnily názory na vznik jeskyní. Od 80. let se názory krasových badatelů vydaly dvěma hlavními směry. Jedním z nich byla představa již zmíněného uplatnění termálních vod při vzniku jeskyní… (úryvek z knihy K. Žák, V. Cílek, M. Majer: Srdce Českého krasu)

    Družice spolupracující jako včely v úlu. Už víme, že písečný prach ze Sahary proudící nad amazonské pralesy ovlivňuje v určitých částech roku proces vzniku oblačnosti nad Atlantikem.

    CRISPR má už verzi 3.0. Nová verze velmi univerzálního genového editoru CRISPR už není určena pro vystřihování genů, ani k aktivaci jediného genu, ale hned k regulaci aktivity více genů najednou.

    Mák domestikovali (i) pod Alpami. Tedy možná. A mohlo k tomu samozřejmě dojít na různých místech nezávisle na sobě.

    Krize středního věku může postihnout i hvězdy. Střední věk hvězd znamená zhruba stáří našeho Slunce a krizí se myslí prudké změny jejich aktivity a rychlosti rotace.

    Proč se zlato vyskytuje vedle arsenu. Jaká je vůbec příčina, že se někde koncentrují ložiska zlata? Zlato je nereaktivní, a mohlo by být tedy v zemské kůře rozptýleno rovnoměrně. Mezinárodní skupina geochemiků nyní dává vznik zlatých ložisek do souvislosti s arsenem.

    Karborany mohou pomoci při léčbě nádorů. Vědci nalezli způsob, jak připravit první kladně nabité karborany – tedy sloučeniny boru, vodíku a uhlíku.

    Závažnost Covid-19 lze odhadnout z výtěru nosohltanu. Při běžně prováděném výtěru z nosohltanu lze předpovědět závažnost aktuálně probíhajícího infekčního onemocnění.

    Je pro štiku lepší lovit ze zálohy, nebo aktivně? Podmínky ve dvou zkoumaných jezerech jsou velice podobné kromě výskytu ponořených vodních rostlin…

    Vinaři se snaží zkrotit oxid uhličitý a zpětně jej využít. Plyn, který samovolně vzniká v každém provozu, vinaři dosud paradoxně nakupují.

    Nejstarší prosné pivo ve vědru z doby bronzové. Jde o první nález vědra s motivem sluneční bárky z doby bronzové na území České republiky a zároveň je to nejstarší doklad o výrobě prosného bylinného piva v Evropě.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.