abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1074 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Po qubitech si vědci hrají i s qutrity

    30. 8. 2019 | Redakce | Různé | 1385×

    Fotony, kvantový Internet a qutrity. Schrödingerovy kočka kombinovaná s Einsteinovými hodinami. Temná hmota z těžkých částic. Nanomotor z jediného iontu vápníku. Druhá exoplaneta u Beta Pictoris. Včely a matematika sobeckého genu.

    Dalším kandidátem na temnou hmotu je supertěžké gravitino

    Nejen axiony a WIMPy nebo lehká gravitina, kandidátů na temnou hmotu je více. K vysvětlení stávajících dat o gravitačním působení galaxií by mělo stačit 1 těžké gravitino na 10 000 km krychlových, v mezigalaktickém prostoru dokonce ještě méně.

    První teleportace qutritu

    Poprvé se podařilo vzdáleně replikovat (teleportovat) kvantový stav, v němž jsou v superpozici tři hodnoty – qutrit. Představit si to můžeme tak, jako by foton měl k dispozici tři optická vlákna, ve stavu před kolapsem vlnové funkce byl stav fotonu superpozicí všech těchto možností („ve všech třech vláknech současně“). Může se tento princip uplatnit v kvantových počítačích nebo spíše v architektuře chystaného kvantového Internetu?

    Superpozice vzájemně zničených kosmických lodí

    Zmatení času i kauzality. Do paradoxů Schrödingerovy kočky navíc v nově navrženém myšlenkovém experimentu zapojíme hodiny z obecné teorie relativity a podle stavu hodin po sobě budou střílet kosmické lodě. Co může vzejít z tohoto spojení relativity s kvantovou fyzikou?

    Nejmenší motor má podobu jediného iontu

    Jediný iont vápníku dokáže zachycovat okolní teplo a ukládat tuto energii do své rotace. Roztáčení motoru bylo demonstrováno pomocí energie z laseru – určitým způsobem směrované paprsky iont roztáčely. Podobná zařízení by v budoucnu mohla být integrována do jiných technologií a zvýšit jejich energetickou účinnost.

    Entropie ovlivňuje formování živých tkání

    Uspořádávání tkání často probíhá jako odezva na anizotropii okolí buněk a způsobuje migraci buněk ve specifickém směru. Tzv. kontaktní navádění hraje důležitou roli při růstu tkání nebo naopak při tkáňové homeostázi, kdy jsou tkáně udržovány ve stabilním stavu. (Celkově: i když je entropie brána jako míra neuspořádanosti, organismy jejího růstu mohou i využívat.)

    Ověřujeme provázání qubitů kvantového počítače

    Problém je, jak vůbec zjistit, že se nám částice podařilo provázat, aniž bychom jejich unikátní stav přitom zničili. U prakticky využitelných kvantových počítačů s větším počtem qubitů by to až dosud bylo obtížné – ověřit, zda jsme opravdu provázali už jen 10 fotonů (všech 10 dohromady, ne třeba do několika různých skupin), bývá časově náročné.

    Krátce

    Jeden z objevů roku: Našli druhou exoplanetu u hvězdy Beta Pictoris. Planeta c obíhá relativně blízko, je hodně masivní, ale přesto bylo těžké ji najít.

    Na Europě je sůl. A co to znamená pro eventuální místní život?

    Fluorid stříbrnatý a supravodivost. Vedci hľadali nový vrstevnatý materiál, ktorého atómové vrstvy by pripomínali šachovnicu…

    Objev unikátního světélkujícího brouka odhaluje evoluci bioluminiscence u kovaříků. Sinopyrophorus je unikátní tím, že má pouze nepárový zadečkový orgán, který svítí zeleně.

    5 let ostravského superpočítačového centra. Na podzim bude uveden do provozu modernizovaný superpočítač Anselm s výkonem 830 TFlop/s.

    Včelí dělnice častěji zabíjejí promiskuitní královny. Vyplývá to z komplikovaných poměrů genetické příbuznosti. Matematika sobeckého genu v praxi.

    20 let pozitronové emisní tomografie v ČR. Vznik PET centra Praha v Nemocnici Na Homolce podporovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.