abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1074 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: S jakou pravděpodobností zemřeme násilnou smrtí?

    7. 10. 2016 | Redakce | Různé | 2028×

    Materiály, které jsou současně vodivé, průhledné i ohebné. Metody odhalování padělků obrazů. Atomy se umí podělit o jediný foton, lze toho využít v kvantových počítačích? Bezpečnostní zranitelnosti chytrých měst. Musk chce na Mars. Evoluční kořeny násilí Homo sapiens. Hieroglyfy a účetnictví.

    Jak často lidé zabíjejí jiné lidi

    Míru vnitrodruhového násilí u člověka prý můžeme odhadnout na základě toho, jak se v tomto ohledu chovají naši nejbližší příbuzní. Studie zahrnující více než tisíc druhů savců vede k závěru, že nás jiní lidé usmrtí s pravděpodobností – kolik hádáte? Nakolik to pak souhlasí s daty z archeologie, historie, se současným stavem? S jakou pravděpodobností je zavražděn šimpanz? A jak je to mimochodem s tou mírumilovností bonobů?

    Počátky hieroglyfů

    Jaké byly počátky egyptských hieroglyfů? Zajímavé je, že úplně první nápisy představují podle všeho zápisy jmen měst a lidí, vyjadřují prestiž panovníků. Přitom v Mezopotámii jde o číslovky a komodity, tedy písmo vznikalo v souvislosti s účetní evidencí. A jak je to dnes s teorií o ideovém odvození egyptského písma od Sumerů? (Mimochodem, nejstarší objevené svitky papyru jsou kupodivu nepopsané.)

    Nanotechnologie a ohebné displeje

    Nový nanofilm by měl umožnit snadnější výrobu ohebných displejů. Jak souvisí smartphony IBM a zařízení Nanospider z Liberce? Výzkumníci dokázali vytvořit polymerní pavučinu, která se pak pokryje kovem, čímž se materiálu dodá vodivost, přitom se však zachová průhlednost (stále převládá „prázdný prostor“ mezi vlákny).

    Štěrbiny a zrcadla

    Jediný foton může excitovat dva atomy (respektive elektrony v nich, které se přesunou na vyšší energetickou vrstvu), které se podělí o jeho energii, totéž pak platí pro opačný proces. Jev ovšem nastane až při celkem sofistikovaném uspořádání experimentu. Uvažuje se, že proces by šel využít při konstrukci kvantových počítačů.

    Tajemství barev

    Jak se padělají obrazy z doby kolem roku 1900 a jak se tyto padělky dají odhalit? Nová metoda využívá Ramanovy spektroskopie doplněné dalšími metodami. Nejprve je třeba zjistit, jaké barvy (pigmenty) dotyčný umělec používal ve svém dalším díle. Nicméně jednotlivé analytické metody mají různá úskalí a je třeba je kombinovat. („Díky Ramanově spektroskopii se v zelené vrstvě Munchovy Melancholie podařilo objevit kromě pruské modři a ultramarínu také zinkovou žluť, která dává vrstvě její zelený odstín. Díky přítomnosti draslíku rozpoznaného SEM-EDS analýzou by se navíc mohlo jednat o starší formu zinkové žluti, tvořené chromanem zinečnato-draselným.“)

    Krátce

    SpaceX vyvíjí raketu pro kolonizaci Marsu. Musk hovoří o letu člověka k Marsu v roce 2024, to nepůsobí zrovna reálně.

    Pracovat před desátou vyvolává stres. Měla by se změnit běžná pracovní doba nebo školní docházka? Závisí to, nakolik jsou lidé skřivani a sovy, především na věku?

    Skončila mise sondy Rosetta. Průzkum komet měl umožnit lepší chápání počátků sluneční soustavy.

    Umělé hlasivky mají vrátit původní hlas. Oceněný projekt z ČVUT zahrnuje analýzu hlasu před operací hlasivek a posléze vytvoření náhražky na míru.

    Nobelova cena za fyziku: exotické fáze hmoty. Topologie by mohla přispět k vývoji nových supravodičů.

    Terminály či kamery chytrých měst jsou zranitelné. U kamer lze zjistit IP adresu a volně sledovat jejich záznam. V případě terminálů se uživatel může dostat k plné verzi operačního systému.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.