abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Simulace kvantového počítače, 61 qubitů a Groverův algoritmus

    14. 4. 2020 | Redakce | Různé | 1406×

    Dvakrát ze světa černých děr: Mohou černé díry uniknout z vlastních galaxií? Kde se skrývají černé díry střední velikosti? Elektrody snímající pohyby obličejových svalů umožňují rekonstrukci řeči. Chirální supravodiče a částice, které mají být současně vlastními antičásticemi. Věda a koronavirus. Síra a mimozemský život.

    Fúze černých děr – dokážeme poznat, kdy dojde k úniku z galaxie?

    Při fúzi černých děr může v důsledku vyzařování gravitačních vln a zákona zachování hybnosti dojít k tomu, že výsledný objekt získá dostatečnou únikovou rychlost, aby přímo opustil galaxii – ve většině galaxií by mělo stačit asi 5 000 km/s.

    Středně velké černé díry dlouho unikaly, ale opravdu existují

    Ve vesmíru nacházíme „normální“ černé díry vzniklé gravitačním zhroucením hvězd a pak superhmotné černé díry existující uprostřed galaxií. A co mezitím? Pokud superobří černé díry např. nevznikly skokem, pak by měly existovat i fáze „středně hmotných“ černých děr, ty však byl dosud problém zachytit.

    Na grafenu není dlouho nic vidět, zláme se najednou

    Vrstva grafenu vydrží tlak 100 GPa. Materiály ovšem selžou i při menším než maximálním zatížení, jsou-li mu vystavovány opakovaně, protože jednotlivá drobná poškození struktury se hromadí. Na rozdíl od kovů nejsou průběžně patrné žádné deformace ani praskliny…

    Řeč lze rozpoznávat i z pohybu obličejových svalů

    Elektromyografie je v medicíně diagnostická metoda, která slouží ke kontrole pohybu svalů, respektive toho, jak svaly spolupracují s nervovou soustavou. V důsledku činnosti svalů se mění elektrické potenciály, ty se pak snímají elektrodami, obvykle připevněnými neinvazivně na kůži. Snímání lze ale využít i jinak…

    Simulace 61qubitového kvantového počítače

    Výzkumníkům z University of Chicago a Argonne National Laboratory se nyní pomocí řady triků podařilo pro reálné použití simulovat kvantový počítač až o 61 qubitech, alespoň pro Groverův algoritmus (hledání v neseřazených databázích). Simulátory kvantových počítačů mají rozsáhlé využití, např. pro demonstraci principů nebo ověřování a ladění softwaru.

    Divné supravodiče mohou obsahovat Majoranovy fermiony

    Tellurid uraničitý UTe2 patří k tzv. chirálním nekonvenčním supravodičům, které si uchovávají supravodivost i v silném magnetickém poli. A aby byl ještě podivnější, možná obsahuje kvazičástice marně hledané již několik desetiletí – tzv. Majoranovy fermiony. Jak to souvisí s (a)symetrií času a symetrií CPT?

    Krátce

    Kam vlastně zmizela voda z české a moravské krajiny? I krtek někdy vydrží určitou dobu v zaplavené půdě, ale pak vyleze, docela dobře plave, dorazí na břeh, nebo se zachytí na stromu. (úryvek z knihy V. Ložek, V. Cílek, L. Lisá a A. Bajer: Geodiverzita a hydrodiverzita)

    Psi počítají podobně jako lidé. U opic se dokonce podařilo (zřejmě) objevit konkrétní neurony odpovídající jednotlivým číslům.

    Datum zkázy 1560 př. n. l.: Výbuch na Théře předatován. Výbuch sopky na ostrově Théra (Santorini) zřejmě způsobil vlnu tsunami, která měla být odpovědná za konec jedné etapy mínojské civilizace na Krétě. Co na tomto tvrzení mění nové výzkumy?

    Další úkol pro cubesaty – zkoumat Slunce. NASA vybrala novou misi, která prozkoumá Slunce a zkusí zjistit, jak na něm vznikají obří bouře, které vyvrhují nabité částice do meziplanetárního prostoru.

    Sirné sloučeniny jako podpora mimozemského života? Už mnoho desetiletí jsou oblíbené pokusy, při nichž se na směsi plynů různě působí např. ultrafialovým zářením nebo elektrickým výbojem a ve výsledné směsi poté objevujeme různě složité organické látky.

    VegetUP: nanomnožství cytokinů zvýší úrodu plodové zeleniny. Přípravek pro zálivku při hydroponickém pěstování plodové zeleniny, který zvyšuje výnosy o pět až deset procent.

    Astrofotografie měsíce: C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu. Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila?

    Vlákno ibišku konopitého v automobilovém průmyslu. Lehký kompozit představuje kombinaci dvousložkové polyuretanové pěny a tropické rostliny ibišek konopovitý.

    Věda a koronavirus

    Roste počet pacientů s Covid-19, kteří nemají žádné příznaky kromě ztráty čichu. Viry mohou ovlivnit čichovou funkci několika způsoby. Mají lidé jinak bez příznaků při ztrátě čichu navštívit lékaře?

    Na MITu navrhují proti koronaviru obyčejný peptid. Může k odzbrojení viru stačit sekvence 23 aminokyselin kopírující kousek kritického receptoru na lidských buňkách? Jaké jsou výhody peptidů oproti jednodušším nebo naopak složitějším molekulám?

    Robotická stanice z ČVUT pro testování COVID-19 v Nemocnici Na Bulovce. Stroj se sestává z univerzálního robotického manipulátoru, přesné pumpy schopné nahradit ruční pipetování a přesné vestavěné laboratorní váhy ověřující po pipetování každého vzorku, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny.

    Koronavirus: ÚOCHB vyvíjí nové kity pro izolaci virové RNA. Komerční kity nejsou a v nejbližší budoucnosti ani nebudou dostupné.

    Vakcína na koronavirus z Pittsburghu navržena pro testy na lidech. PittCoVacc, vakcína proti koronaviru vytvořená na University of Pittsburgh, cílí na virové proteiny – na rozdíl od jinde vyvíjených RNA (mRNA) vakcín. PittCoVacc vychází z podobných zdejších projektů týkajících se SARS-CoV v roce 2003 a MERS-CoV.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.