abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Těžba na asteroidech

    11. 8. 2019 | Redakce | Různé | 1727×

    Proč letadla nebo auta nejsou z hořčíku? Mozek jako rozhraní pro přístup k internetu. Horká temná hmota interagující s neutriny. Grafen na roztavené mědi. Matematika parfémů. Roboti u bankomatů.

    Internet myšlenek

    Rozhraním, které zprostředkuje přístup k informacím i výpočetním zdrojům, budou samotné myšlenky. Stačí si na určité téma vzpomenout a do mozku se ihned začnou natahovat jak samotné informace, tak člověk současně získá přístup k výpomocným systémům umělé inteligence. A kdy k tomu má dojít? Prý za „několik desetiletí“, eventuálně „do konce století“.

    Mohli bychom na asteroidech těžit s pomocí bakterií?

    15 % mědi a 5 % zlata se už dnes těží pomocí bakterií namísto klasických „chemických“ procesů spojených s pražením nebo louhováním. A na rok 2022 chystá NASA robotickou misi na asteroid 16 Psyche. Je na něm prý niklu, železa a drahých kovů za řádově 10 na 33 dolarů. Z čehož by mohlo vyplývat… (až po vizi světa, kdy většina průmyslu bude v kosmu).

    Grafen roste i na povrchu roztaveného kovu

    Zajímavá novinka týkající se grafenu popisuje dosud neznámý způsob jeho přípravy. Podle vědců z několika čínských institucí může depozice grafenu z par, ovšem ne na povrchu pevného substrátu, ale kapalné mědi, vést k rychlosti růstu jediného zárodku až rychlostí 79 mikrometrů za sekundu.

    Temná hmota může být i horká

    Nebo přesněji řečeno interagující. Současná modely temné hmoty předpokládají verzi „cold“, tedy takovou, která interaguje s běžnou hmotou i sama se sebou pouze gravitačně. Verze temné hmoty „warm“ na sebe působí navíc s velmi lehkými částicemi pohybujícími se blízko rychlosti světla – tedy zejména s neutriny.

    Krátce

    Genom a určení pohlaví varanů. Varani si zřejmě v evoluci pohrávali s geny pro srážení krve, možná proto, aby se sami chránili před svým jedem, který vyvolává krvácení.

    Robot YuMi testuje bezpečnost bankomatů. Robot YuMi se mj. záměrně dopouští lidských chyb, jako jej například vložení bankovek sepnutých sponkou.

    Doggerland: utopená pevnina od Dánska po Skotsko. Žádná Atlantida, ale ráj evropských lovců pozdního paleolitu… (úryvek z knihy Karin Bojsová: Mých prvních 54 000 let: Nejnovější poznatky z archeologie a evoluční genetiky)

    Dalekohled Cheops může vyrazit na kosmodrom. Úkolem teleskopu Cheops nebude planety u cizích hvězd objevovat, ale podrobněji zkoumat.

    Planeta u tří hvězd. TESS objevila druhou nejbližší tranzitující exoplanetu. Nachází se v systému LTT 1445 ve vzdálenosti 22,5 světelných let.

    Matematika parfémů. Svět aromatických tónů a akordů. Síťová analýza prý ukazuje, že nejoblíbenější kombinace nemusejí být na trhu skoro zastoupeny.

    Další verze výroby amoniaku, tentokrát se samariem. Haber-Boschova metoda výroby amoniaku se používá už více než 100 let, nicméně tato forma přímé katalyzované syntézy obou prvků vyžaduje vysoké teploty a tlaky.

    Hořčík místo hliníku? Hořčík je zhruba stejně pevný jako hliník, ale asi o 35 % lehčí. Proč potom v leteckém nebo nebo automobilovém průmyslu hořčík prozatím hliníku příliš nekonkuruje?

    Dendrochronologie a změny oceánských proudů. Co se lze dozvědět ze studia stromů naplavených na pobřeží Islandu?

    Astrofoto: Zatmění Měsíce. Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2019 obdržel snímek „Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019“.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.