abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1075 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Dotaz: Klienti v decentralizovanej sieti (like Bitcoin)

    5.1.2018 05:20 Jim
    Klienti v decentralizovanej sieti (like Bitcoin)
    Přečteno: 444×
    Dobrý deň, som hobby programátor, už som si naprogramoval aplikáciu klient <=> server, klient <=> klient.

    No nNechápem pointu ako to funguje v decentralizovaných sieťach. Ako vie klient, kde sa má pripojiť? Kde hľadá ďalšieho klienta na ktorého sa má pripojiť, keď neexistuje nejaká centrálna autorita ktorá mu poskytne IP ostatných klientov.

    Nechápem to ani u Bitcoinu, ktorý tiež (vraj) nepotrebuje centrálnu autoritu.

    Odpovědi

    5.1.2018 10:19 hanzz | skóre: 19 | blog: hanzz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Klienti v decentralizovanej sieti (like Bitcoin)
    Klient se pripoji na nejaky predem stanoveny server, ten mu rekne IP adresy ostatnich serveru/klientu a nas klient se pak muze bavit s kterymkoliv - nepotrebuje zadny centralni server, nicmene musi znat adresu nekoho v te siti, coz byva casto zkratka predkonfigurovane v danem SW klienta, pripadne se to dozvi pomoci DNS.

    Decentralizovane to je v tom ohledu, ze se da pripojit k siti kterymkoliv uzlem a ne jen jednim hlavnim. Nicmene znat adresu nejakeho uzlu je potreba.
    5.1.2018 10:57 2017
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Klienti v decentralizovanej sieti (like Bitcoin)
    Muzete pouzit service discovery podle predem znameho algoritmu. Zpravidla to je oznamovani sluzby na nejakem predem znamem sitovem prostredku (ja to delam pres udp port, pri startu poslu broadcast query. kdo je pobliz, ozve se. jasny funguje to zpravidla jen v mistnich sitich).
    5.1.2018 14:59 Jim
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Klienti v decentralizovanej sieti (like Bitcoin)
    ja to delam pres udp port, pri startu poslu broadcast query. kdo je pobliz
    To je asi v Internete nepoužiteľné, či?
    5.1.2018 18:48 2017
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Klienti v decentralizovanej sieti (like Bitcoin)
    no spise ne :-). Nemam to ted v hlave, jestli je UDP broadcast koser podle protokolu. Podle mne vam to nejblizsi brana s radosti odfiltruje.

    V principu by to ale asi slo, na rozsahlejsim projektu jsme meli nasazenych 21 systemu, kazdy ve sve siti a ty site byli routovany, tak ze se vpohode videli. No a kdyz se ten broadcast udelal 255.255.255.255 tak to bylo vsude a dochazelo ke kolizim (ten service discovery jaksi neresil kolize, jen oznamoval a akceptoval sluzby).

    Ale v Internetu to bude urcite odfiltrovane (ja sam to mam na svem FW proti vsem pravidlum filtrovane, tak aby muj router nebyl pasivne viditelny).

    Pokud to chcete v prostredi Internetu, pouzijte mDNS nebo jak se to jmenuje. Nebo proste DNS a bootstrap pool pojmenovanych node, ktere vam daji skutecny pool peeru (tak jak to dela bitcoin - aspon si to myslim).

    Jen cele to co pisu uvazuje pouze jednoduchou variantu IP Internetu. Pokud tam bude NAT, tak mate o starost navic. Spojeni musi navazovat ten co nema viditelnou (public) IP smerem k tomu co ma svoji IP viditelnu. Nejaky chytry NAT to snad umi i z druhe strany, ale to nikdy nevite co vas uzivatel/peer bude mit (ja sam mam 'chytry' NAT - ted nevim jak se tomu presne rika- vypnuty, resp. filtrovany).
    Aleš Janda avatar 5.1.2018 12:50 Aleš Janda | skóre: 23 | blog: kýblův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Klienti v decentralizovanej sieti (like Bitcoin)
    Bitcoin má v kódu zadrátovaný (automaticky aktualizovaný) seznam známých uzlů, na které se při prvním spuštění snaží připojit. Jakmile se mu to na jeden uzel podaří, vyžádá si od něj jeho vlastní seznam, od dalších uzlů zase jejich apod. a pak už teda má seznam aktuálních uzlů.
    5.1.2018 14:57 Jim
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Klienti v decentralizovanej sieti (like Bitcoin)
    OK, takže žiadne kúzla :) Dík.
    otasomil avatar 5.1.2018 16:00 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Klienti v decentralizovanej sieti (like Bitcoin)
    Zdravim V tomhle pekne a nazorne funguje projekt Syncthing pro snadnou synchronizaci souboru napric siti. Je zde jedno kde pc pripojite k netu a Syncthing si vzdy srovna rozdily oproti nastavenym pravidlum. V siti je nekolik uzlu ktere maji verejne adresy takze obdobne jaku u Bitcoinu potazmo dalsich kryptomen.
    K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.