abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů

    11.1.2021 15:22 rad
    Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    Přečteno: 347×
    Omlouvám se za nejasný titulek, snad bude vše zřejmé z popisu.

    Mám (obecnou) adresářovou strukturu typu:
    /neco_1/AAA/*.aaa
    /neco_1/BBB/*.bbb
    /neco_2/AAA/*.aaa
    /neco_2/BBB/*.bbb
    ...
    /neco_N/AAA/*.aaa
    /neco_N/BBB/*.bbb
    
    Tzn. každý adresář (říkejme mu třeba hlavní) obsahuje vždy dva 'vedlejší' poadresáře (vždy AAA a BBB) a ty pak vlastní data.

    Potřeboval bych tento strom připojit (zpřístupnit) tak, abych efektivně viděl toto:
    /neco_1a/neco_1b/*.aaa
    /neco_2a/neco_2b/*.aaa
    ...
    /neco_Na/neco_Nb/*.aaa
    
    Tj. 'hlavní' adresář už nebude obsahovat oba podadresáře, ale přímo obsah jednoho z nich.

    Nějak netuším co vlastně hledat. Určitě by se to dalo řešit odkazy, ale to by bylo strašné práce. Navíc by se hodilo, pokud by to živě reagovalo na změnu v tom původním stromě. Varianta by byla napsat skript, který by ty linky vytvořil a spouštět ho pokaždé, když dojde ke změně, ale možná existuje nějaké 'systémové' řešení.

    Díky.

    Odpovědi

    Josef Kufner avatar 11.1.2021 16:31 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    Tvůj dotaz nedává smysl. Buď konkrétnější.

    Řešení se symlinky a skriptem je rozumné. Pokud můžeš dělat symlinky na adresáře, bude to lepší.

    Samo se to aktualizovat nebude, ať to uděláš jakkoliv. Musí tam být něco, co změny detekuje a strukturu přegeneruje. Pomocí inotify jde takové změny detekovat.

    Jediné řešení, které se aktualizovat samo bude je napsat si mapování pomocí FUSE. Bude to stát kus výkonu, ale mohlo by to fungovat. Záleží, na co to vlastně chceš.

    Ještě lepší je udělat to mapování na aplikační úrovni, tedy upravit ten kus kódu, který by tu výslednou strukturu používal, nebo který ji generuje.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    11.1.2021 17:26 rad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    Tvůj dotaz nedává smysl. Buď konkrétnější.
    Toho jsem se trochu bál. Moc nevím, jak to popsat lépe. Zkus si to představit jako např. hudební kolekci se soubory v různém formátu. Cesta './neco_X/' přestavuje cestu k hudebnímu albu a podadresáře 'AAA', resp. 'BBB' pak obsahují tytéž skladby v různých formátech ('aaa' a 'bbb'). A ty to chceš připojit tak, že koncový uživatel uvidí jen jeden z těch formátů (tzn './neco_X/*.aaa'), např. proto, že jeho přehrávač podporuje jen formát 'aaa', zatímco přehrávač jiného uživatele podporuje pouze formát 'bbb' (tomu to zase připojíš jinam, aby viděl jen formát 'bbb').

    Ten příklad je asi dost kostrbatá konstrukce, ale snad to půjde takhle pochopit. Ale je to jen pro ilustraci, konkrétní problém by byl asi složitý na vysvětlení.

    Symlinky s inotify mám v záloze, zajímalo mně, jestli už něco takového neexistuje. FUSE mě taky napadlo, ale to by asi bylo zbytečně moc komplikované (nemám s tím zatím žádné zkušenosti).

    Změna na aplikační úrovni je taky možnost, ale do toho se mi moc nechce, protože tak jak je to generováno je to přehledné a logicky umístěné a dobře se to spravuje. A na opačném konci bych zase chtěl uživatele odstínit od pro něho nepotřebných dat (je to součást jakého si veřejného API). Ale zas bych pak nemusel dělat tohle harakiri se symlinkama, hmmm...
    11.1.2021 17:50 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    No myslím si, s vysvětlováním podceňuješ zdejší přispívatele. Asi vysvětlit konkrétně o co jde by bylo nejednodušší. Ale respektuji, že nějakého důvodu nechceš a proto k problému. Pokud chceš řešení na úrovni souborového systému, musíš mít samostatnou aktualizaci struktury. Prostě nic ti nevytvoří samo nové zařazení do nějaké cesty, když se někde jinde něco ve souborové struktuře změní. Potřebuješ trigr, a naskriptovanou akci. Na aplikační rovině (pkud je to audio by to mohlo jít tak že DLNA pošle Petrovi FLAC a Jendovi MP3. No a třetí pohled je jestli uživatel opravdu potřebuje tohle "odstínění" A jestli ty data jsou opravdu "nepotřebné"
    11.1.2021 21:51 rad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    Všimni si, že jsem úmyslně napsal složité na vysvětlení a ne na pochopení. Způsob jakým jsem to prezentoval mi přišel jasný. Nebyl, to se stává, když člověk nemá potřebný odstup.

    Konkrétně jde o to, že nějaká aplikace generuje data do zmíněné adresářové struktury, kde podadresář AAA je pro uživatele relevantní, zatímco BBB ne (resp. pro různé uživatele jsou relevantní různé podadresáře).

    To s tím triggrem je jasné. Však jsem už v první příspěvku psal, že si dokážu představit řešení na bázi symlinků. Prostě se jenom ptám, jestli náhodou nemá s tímto někdo nějaké zkušenosti / nezná už existující řešení. Nepřijde mi to zase jako úplně absurdní úloha. Už jsem viděl nástroje řešící mnohem obskurnější problémy.

    Pokud jde o to, jestli to uživatel potřebuje, tak nepotřebuje, žejo. On vlastně nepotřebuje ani ten počítač, když na to přijde. Je to o pohodlí. Já mám třeba ve správci souborů zakázaní zobrazování skrytých souborů a adresářů protože mi to tak vyhovuje. Taky je to ale "odstínění", které je v principu "nepotřebné".
    11.1.2021 18:26 jelito
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    /neco_1a/neco_1b/*.aaa

    /neco_2a/neco_2b/*.aaa
    Tohle stoji za vysvetleni, uz ten prvni radek je nejasny. Myslim ze by pomohl skutecny priklad treba to 1b v prvnim radku je klicove.
    11.1.2021 21:42 rad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    Aj. Tak teprve teď jsem si všiml, že to je opravdu nepřehledné. Při vkládání dotazu jsem to upravoval, ale zapomněl jsem změnit ten výstup. Takže teď už chápu, proč to nedává smysl.

    V podstatě jde o to, že každý 'zdrojový/hlavní' adresář obsahuje data ve dvou různých formátech v relevantních podadresářích. A já bych rád namapoval ta data z toho relevantního podadresáře rovnou do toho 'hlavního'.

    Tzn. to mapování by mělo pro vstupní strukturu typu:
    /foo/bar/aaa/*.aaa
    /foo/bar/bbb/*.bbb
    
    vypadat (pro parametr aaa) takhle:
    /foo/bar/*.aaa
    
    a pro parametr 'bbb' takhle:
    /foo/bar/*.bbb
    
    Josef Kufner avatar 11.1.2021 23:43 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    V případě webserveru to jde snadno udělat přepisováním URL, kdy příponu zduplikuješ před lomítko. Ale z dlouhodobého hlediska to není vhodné kvůli udržovatelnosti takové aplikace.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Josef Kufner avatar 11.1.2021 20:56 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    Pokud to je součást API, tak můžeš to mapování udělat v tom serveru, který poskytuje to API. To je asi to správné místo, neboť ti nebude API strašit v datech na disku a nebude roztahané kdo ví kam až.

    Pokud ti jde o efektivní posílání souborů z HTTP serveru, tak Apache i Nginx umí XSendFile, což je o tom, že CGI skript (např. PHP) odpoví hlavičkou "jako odpověď pošli soubor X" a HTTP server místo té hlavičku veme a místo ní pošle v těle odpovědi ten daný lokální soubor (klidně mimo document root).
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    11.1.2021 21:47 rad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    Asi máš pravdu. Nechtělo se mi rozbíjet fungující systém, pokud by existovala snadná možnost, jak to namapovat. Ještě to promyslím, každopádně díky.
    Jendа avatar 12.1.2021 18:59 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    FUSE mě taky napadlo, ale to by asi bylo zbytečně moc komplikované (nemám s tím zatím žádné zkušenosti).
    Ještě se dá přes LD_PRELOAD hookovat funkce fopen a podobné a patchovat cesty za běhu :-D
    A na opačném konci bych zase chtěl uživatele odstínit od pro něho nepotřebných dat (je to součást jakého si veřejného API).
    A proč nemůže server prezentovat uživatelům jednu strukturu a na storage používat jinou?
    11.1.2021 19:18 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Náhled adresáře bez specifikovaných podadresářů
    <?php
    /*
     * Licence: CC0
     * 
     * Notice: In name of file/dir doesn't can char '/'.
     */
    define("ORIGINAL_DATA", "/dev/shm/original");
    define("SYM_DATA", "/dev/shm/symbols");
    
    // create testing data
    
    function path_add_root($path)
    {
    	return ORIGINAL_DATA."/$path";
    }
    
    $dirs=array(
    '2020-01-01/export/',
    '2020-01-01/raw/',
    '2020-01-02/export/',
    '2020-01-02/raw/',
    '2020-01-03/export/',
    '2020-01-03/raw/',
    '2020-01-04/export/',
    '2020-01-04/raw/'
    );
    
    // vytvaram testovacie data
    
    $path_dirs=array_map("path_add_root", $dirs);
    system("rm -r ".ORIGINAL_DATA." ".SYM_DATA);
    
    mkdir(ORIGINAL_DATA);// or die("Nevytvoril sa ".ORIGINAL_DATA);
    system("mkdir -p ".implode(" ", $path_dirs));
    foreach($path_dirs as $path)
    {
    	if(strpos($path, "raw") !== false)
    		$name="r";
    	else
    		$name="e";
    	touch($path."$name.data");
    	touch($path."$name.data");
    	touch($path."$name.data");
    }
    
    // "main()" program
    
    function create_sym_links($path, $path_sym)
    {
    	// get full path list
    	$files=array();
    	
    	$list_1=scandir($path);
    	foreach($list_1 as $item_1)
    		if(strcmp("$item_1",".") != 0 && strcmp("$item_1","..") != 0)
    		{
    			$list_2=scandir("$path/$item_1");
    			foreach($list_2 as $item_2)
    				if(strcmp("$item_2",".") != 0 && strcmp("$item_2","..") != 0)
    					array_push($files, "$item_1/$item_2");
    		}
    	
    	foreach($files as $file)
    	{
    		$sym_dir=str_replace("/", "_", $file);
    		symlink("$path/$file","$path_sym/$sym_dir");
    	}
    }
    
    mkdir(SYM_DATA) or die("Nevytvoril sa ".SYM_DATA);
    create_sym_links(ORIGINAL_DATA, SYM_DATA);
    
    debian.plus@protonmail.com

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.