abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Distribuční novinky 48-50/2022

    30. 12. 2022 | David Kolibáč | Novinky | 1957×

    V adventním čase byla vydána notná řádka nejen linuxových distribucí: Proxmox Backup Server a Mail Gateway, Grml, NixOS, 4MLinux, FreeBSD a NomadBSD či OpenIndiana Hipster, Kali Linux, deepin, Puppy Linux založený na Slackwaru, Kaisen Linux, AV Linux, samotný Debian, Daphile.

    Proxmox Backup Server 2.3 a Mail Gateway 7.2

    Týden po vydání nové verze distribuce Virtual Environment navázala firma Proxmox občerstvením také dvojice svých dalších produktů: Backup ServerMail Gateway. Ty jsou rovněž založeny na Debianu „Bullseye“ nyní 11.5, doplněném o jádro Linux řady 5.15 (volitelně také 5.19) nebo souborový systém ZFS 2.1.6. Mezi stěžejními novinkami v Backup Serveru jsou inzerovány komplexní ochrana před ransomwarem, mj. díky rozšířené správě oprávnění, vylepšená podpora zálohování na pásku či prořezávání záloh nově i podle jmenného prostoru. V případě Mail Gateway jsou to pak PostgreSQL 13.8, antispam SpamAssassin 3.4.6 s aktualizovanými pravidly a podpora UTF-8 v pravidlech.

    Grml 2022.11

    Grml je „živá“ distribuce pro systémové administrátory. Nová verze 2022.11 byla vydána opět po více než roce. Posouvá se na Debian „Bookworm“, který bude brzy zmrazen pro příští „stabilní“ vydání Debianu. Tudíž také obsahuje Linux 6.0 a povyšuje výchozí Perl na verzi 5.36, Python na 3.10 nebo Ruby na 3.0. Do výběru předinstalovaných nástrojů se tak dostaly některé novější, včetně např. nftables, ntpsec namísto ntp nebo dále exfatprogs namísto exfat-utils pro práci se souborovými systémy exFAT… Drobných vylepšení se dostalo konfiguraci shellu ZSH a prostředí obrazů vůbec. K dispozici jsou 64bitová i 32bitová sestavení; obraz zabere méně než 1 GB, potažmo osekaná varianta kolem 500 MB, a pak je tu také možnost obrazu se 64- a 32bitovým systémem vedle sebe.

    NixOS 22.11

    Podzimní vydání NixOS s funkcionálním balíčkovacím systémem Nix i tentokrát vyšlo až na přelom listopadu a prosince. Pokračuje velký provoz v repozitářích: balíčků přibylo přes 16 tisíc, přes 14 tisíc balíčků bylo aktualizováno a bezmála tři tisíce byly odstraněny. Z těch nejvýznamnějších je OpenSSL nově výchozí ve verzi 3, jako v dalších distribucích. Na desktopu jsou k dispozici GNOME 43, KDE Plasma 4.26 či Cinnamon 5.4. V distribuci dochází k přechodu na šifrovací knihovnu libxcrypt, pročež v příštím vydání přestanou být podporovány slabé algoritmy a uživatelé by do té doby měli aktualizovat svá hesla (aby se vytvořily nové hashe).

    4MLinux 41.0

    Distribuce 4MLinux, totiž její stabilní verze, byla jako každé čtvrtletí aktualizována. Přináší minimalistický desktop nebo přednastavený webový server LAMP. Nyní obsahuje Linux 6.0, Perl 5.36, Python 3.10.6 a stále i 2.7.18, PHP stále řad 5.6 a 7.4, Apache 2.4.56 a MariaDB 10.6.11, na desktopu pak nově Mesa 22.1, LibreOffice 7.4, Firefox 107 či Chromium 106, Thunderbird 102.5, Wine 7.18 aj. V repozitářích přibylo několik zvláště open-source her. Výchozím přehrávačem se stal Audacious (4.2), resp. SMPlayer (22.2.0). Také je u nových instalací možné použít souborový systém Btrfs, se zavaděčem Syslinux.

    NomadBSD 131R

    „Živá“ FreeBSD distribuce NomadBSD po roce a půl dostala nové sestavení obrazů systému. To je založené konkrétně na FreeBSD 13.1. Zřejmě nejvýznamnější novinkou je dostupnost (64bitových) obrazů se souborovým systémem ZFS místo UFS, ačkoliv tato možnost také zůstává, a to nově s povoleným žurnálováním. Vedle vylepšení podpory hardwaru byl přepracován výběr výchozího softwaru, použitý správce přihlášení je SDDM, IBus se používá pro lokalizovaný vstup z klávesnice a z obrazu ve jménu úspory místa zmizel kancelářský balík LibreOffice aj.

    OpenIndiana Hipster 2022.10

    Projekt unixové distribuce OpenIndiana po předchozím podzimním vydání, kterému se nedostalo ani řádného oznámení se seznamem změn, přeskočil vydání jarní a následuje až verze 2022.10 opět zveřejněná na přelomu listopadu a prosince. Avšak tentokrát s notnou dávkou novinek. K dispozici jsou GCC 10.4 a 11.3 nebo Clang 13, distribuce přechází na Python 3.9 (ze zastaralých 2.7 a 3.5) či Perl 5.34 a 5.36. Desktopové prostředí je MATE 1.26, z aplikací Firefox 102.6 ESR, Thunderbird 102.6, LibreOffice 7.2.7… Aktualizovány byly také ovladače GPU Nvidia. Instalační média je možné připojit po síti přes NFS.

    FreeBSD 12.4

    Také po roce byla aktualizována nyní již starší, leč až do roku 2024 stále udržovaná větev 12.x FreeBSD. Ve vydání 12.4 najdeme mezi opravami od jádra po systémové nástroje mj. LLVM 13, OpenSSL 1.1.1q a OpenSSH 9.1p1. Démon telnetd je již označen za zastaralý.

    Kali Linux 2022.4

    Závěrečné čtvrtletní vydání pro rok 2022 na testování zabezpečení specializované distribuce Kali Linux shrnuje tentokrát spíše menší sbírku rozličných novinek. Jako obvykle nechybí půl tuctu menších síťovacích a hackovacích nástrojů. Desktopová prostředí GNOME a KDE Plasma byla povýšena na verze 43, resp. 5.26; Xfce zůstává 4.16. Obrazy distribuce jsou nově dostupné také pro QEMU vedle stávajícího VirtualBoxu a VMware (a samozřejmě pro běh na fyzické železe), Kali je nově i v cloudu Microsoft Azure. Pokračují práce na Kali NetHunter pro smartphony – nyní je oficiálně podporován PinePhone (Pro) a na porty pro zařízení s Androidem přibyla řádná podpora Bluetooth.

    deepin 20.8

    Přestože nedávno byla oznámena nová generace distribuce Deepin, řada 20.x založená na Debianu nadále dostává pravidelné balíky aktualizací zvláště desktopového prostředí. Ten nejnovější, verze 20.8, vedle řady menších oprav a zbrusu nové uvítací obrazovky např. zrychluje spouštění aplikací ve Wine. Dále také povyšuje distribuční jádro řady 5.15, ovladače GPU Nvidia, jež by také měla být lépe detekována, či knihovny Qt 5.15.6.

    Puppy Linux 22.12

    Novým přírůstkem do rodiny poměrně minimalistických „živých“ distribucí Puppy Linux je S15Pup sestavený ze Slackwaru 15.0, s nímž je binárně kompatibilní. Tento používá správce oken JWM a správce plochy ROX Filer, jak to u těchto systémů bývá, a výběr poměrně lehkých desktopových aplikací: Abiword, Evince, MPlayer atd. Jako obvykle jsou obrazy systému 64- i 32bitové.

    Kaisen Linux Rolling 2.2

    Kaisen Linux je jedna z vícero na Debianu založených distribucí pro systémové správce. Vydání „Rolling“ 2.2 k rozsáhlému výběru zaměření odpovídajících aplikací přidává sadu skriptů Exegol, která vytváří prostředí pro spouštění mnoha dalších nástrojů v Dockeru. Jinak jde převážně o aktualizaci odpovídající „testovací“ větvi Debianu („Bookworm“).

    AV Linux MX-21.2.1

    Na audio/video tvorbu zaměřený AV Linux je již nějaký čas založený na MX Linuxu (Debian bez systemd a s vlastními repozitáři pro desktop). Obvykle vychází jednou ročně koncem zimy, ale za rok 2022 je tu již třetí vydání – s obvyklým aktualizovaným výběrem audio aplikací a střižen, sestavením jádra Linux Liquorix 6.0, ale tentokrát také překopaným desktopovým prostředím: varianta s LXDE byla zavržena, Xfce je skutečně Xfce (bez správce oken Openbox a správce plochy Nitrogen), používá správce přihlášení lightDM,… a přibylo sestavení s prostředím Enlightenment (0.25.4).

    Debian 11.6

    Projekt Debian aktualizoval obrazy „stabilní“ větve, vydání „Bullseye“. Verze 11.6 jako obvykle shrnuje zásadní opravy zvláště bezpečnostních a kritických chyb, mj. v MariaDB či ovladačích GPU Nvidia, a tentokrát se dostalo i na povýšení Postfixu a PostgreSQL (13). Stávající instalace stačí aktualizovat.

    Daphile 22.12

    Daphile je již letitá minimalistická distribuce pro provoz serveru s hudební kolekcí. Podporuje síťová (NAS) či lokální úložiště, „ripování“ audio CD, streaming z cloudových služeb a přehrávání v technicky co nejvyšší kvalitě. K ovládání poskytuje webové rozhraní. Sestavení systému jsou k dispozici pro x86 a x86_64, příp. s realtime jádrem.

    Současné vydání 22.12 je první po bezmála dvou letech. Přináší novější software: přeložený pomocí GCC 11.3, jádro Linux řady 5.15, Logitech Media Server řady 8.3, Perl 5.34… V rozhraní přibylo také několik nových funkcí, ať už je to stránka s aktuálně přehrávanou skladbou, možnost přepínání zvukových zařízení bez restartu nebo možnost upravovat metadata při ripování CD.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.