abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1058 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Jaderné noviny 49

    4. 2. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 892×

    V jubilejním desátém čísle se dočtete o diskusi nad designem Linuxu, přípravě na řadu 2.4, dozvíte se, který žurnálovací souborový systém bude začleněn do standardního jádra a najdete návod, jak se stát vývojářem jádra.
    Na začátek trochu statistiky. Do konference přišlo 1046 dopisů o délce 4017 KB. Zapojilo se celkem 382 různých autorů, nejaktivnějším byl Alan Cox, následují ho Tigran Aivazian, Tim Waugh, James Simmons a Linus Torvalds.

    Thread-Private Mappings, 13.-21.12.1999, 67 dopisů

    Jon Leech poznamenal, že Thread-Private Mappings je užitečná věc pro 3D aplikace: "OpenGL API spoléhá na implicitní grafický kontext, takže vícevláknové aplikace musí při každém volání provádět nějaké thread-specific vyhledávání". Dále napsal, že mnoho GL funkcí by mělo délku několika instrukcí na vhodném hardwaru a že je jednodušší změnit jádro než OpenGL API a přepsat všechny programy, které je používají. Linus s ním však nesouhlasil: "To se pod Linuxem nikdy nestane. Jsem překvapen, že se lidé od SGI nepoučili ze svých chyb. IRIX je nestabilní a nespravovatelný, protože SGI měla horečku 'Skvělá vlastnost Dne'. Thread-private mappings se v Linuxu neobjeví". V dopise dále vysvětlil důvody svého odporu a navrhl buď použití forku nebo sdílené paměti mezi vlákny. Larry McVoy, bývalý vývojář jádra Irixu, podpořil Linuse ve svém dopise. James Simmons se pokusil oponovat, tvrdil, že podobná vlastnost bude potřebná i pro DRE a že se Linus nemusí bát ztráty rychlosti. Linus ale odpověděl: "Důvod, proč obdivuji UNIX, není, že je to UNIX. Líbí se mi, že základy UNIXu po třiceti letech stále stojí". V dopise vysvětlil, že požadovaná vlastnost se nehodí do designu Linuxu.

    Příprava na zmražení kódu, 14.-23.12.1999, 167 dopisů

    Linus napsal: "Jsem připraven věci utišit. Vydal jsem 2.3.33, které opravuje několik chyb v 2.3.32 a nechám ho chvilku potichu. Samozřejmě nebudeme mít 2.4 toto milénium, ale udělám sérii pre-2.4 letos a skutečné vypuštění v prvním kvartále 2000". Několik lidí poznamenalo, že milénium začne v roce 2001, ale Linus si s tím hlavu nelámal: "Fakt, že naši praotcové byli programátoři v Pascalu a začali počítat od jedné, neznamená, že v této chybě musíme pokračovat navždy. Mezitím jsme se přesunuli k jazyku C a v desítkové soustavě je změna 1999->2000 mnohem zajímavější než 2000->2001". Riley Williams ještě přidal, že podle údajů z Bible milénium začalo již v roce 1994. Zpět k tématu. David S. Miller napsal, že port na Sparc nebude připraven ještě několik týdnů. Alexander Viro poslal seznam souborových systémů, které je nutné opravit.

    ReiserFS nebo Ext3 ve standardním jádře?, 17.-23.12.1999, 4 dopisy

    Ted Sikora se zeptal, který žurnálový souborový systém bude zařazen do standardního jádra. Stephe C. Tweedie, autor ext3, odpověděl, že nejlepší by bylo mít je tam oba. Hans Reiser souhlasil.

    Jak se stát hackerem jádra?, 18.-21.12.1999, 4 dopisy

    Sherif Abou Seda chtěl znát způsob, jak zjistit "algoritmus vývoje jádra". Bill Wendling navrhl chirurgický zákrok. Rik van Riel byl trochu serioznější a napsal, že většina vývojářů upřeně zírá na zdroják, hluboce přemýšlí a neustále pije kafe. Poznamenal ještě, že tento algoritmus je blízkou aproximací algoritmu studenta před státnicemi.

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák.

           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.