abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    PIM v GNU/Linuxu - 3 (Chandler)

    29. 8. 2006 | Lukáš Jelínek | Recenze | 5082×

    Představím vám program, který je sice poměrně málo známý, není ani ještě zdaleka dopracovaný, ale je současně velice revoluční. Přináší totiž do oblasti PIM řadu nových (nebo i starších, ale nerealizovaných myšlenek). Takže i kdyby sám o sobě příliš nezaujal, jeho koncepce může přinést mnoho pozitivního.

    Nový pohled na věc

    Chandler je desktopová PIM aplikace napsaná v Pythonu a poskytovaná s licencí GNU GPL. Pro uživatelské rozhraní využívá wxPython a obsahuje vlastní framework pro vývoj modulů (zde zvaných parcels). Vývoj programu je od začátku veden novým pohledem na oblast PIM - vše by mělo být podřízeno tomu, jak s informacemi pracuje lidský mozek, nikoli vlastnostem technologií a komunikačních protokolů.

    Namísto různých druhů objektů (e-mailové zprávy, úkoly, události apod.) se zde rozlišují různé pohledy na objekty. Můžeme třeba naplánovat událost, poslat ji e-mailem (jen tak, nebo k ní připsat nějakou zprávu) a třeba z ní ještě udělat úkol. Tentýž objekt tak uvidíme v různých pohledech, jak z hlediska činnosti, tak ještě podle dalších kritérií (tzv. kolekce, např. odeslané/došlé, odstraněné, různé vlastní kolekce atd.). Nezáleží ani na tom, zda byl daný objekt vytvořen přímo v programu, přišel e-mailem, byl získán z kalendářového serveru, stažen pomocí RSS apod.

    Zatím není implementováno zdaleka všechno. To, co jsem uvedl výše, v tuto chvíli již funguje, i když něco působí na první pohled dost syrově. Na to, že má Chandler k první ostré verzi zatím dost daleko, je na tom překvapivě dobře. Marně ovšem nyní budeme v Chandleru hledat např. správu kontaktů, synchronizaci s přenosnými zařízeními, pokročilejší práci s poštou (přílohy, šifrování, filtrace...) a mnoho dalšího. Koho by zajímalo, ve které verzi by se měla ta či ona věc objevit, může si prohlédnout roadmap.

    pim 3 chandler 01

    Výhody a nevýhody

    Dobrých vlastností má Chandler na rozdávání. Podívejme se na ně blíže:

    • Multiplatformní řešení. Chandler je od začátku navrhován a implementován jako plně přenositelná aplikace. Byl tomu přizpůsoben i výběr technologií, takže se dá říct, že co funguje na jedné platformě, funguje i na jiné. Momentálně jsou k dispozici verze po GNU/Linux, Windows a Mac OS X.
    • Podpora spolupráce. Většina PIM systémů, které lze používat pod GNU/Linuxem, v tomto pokulhává. Na dostatečné úrovni je pouze Evolution a v poslední době hlavně Kontact, ostatní programy se moc nevyznamenávají. Chandler je od počátku pro spolupráci navrhován, současně s ním je totiž vyvíjen i server Cosmo. Ten je určený pro správu sdílených dat (použití serveru ovšem není omezeno jen na Chandler, je totiž založen na WebDAV/CalDAV a mohou s ním pracovat i jiné aplikace).
    • Modulární struktura. Každá funkčnost je implementovaná jako samostatný modul (parcel). Díky tomu lze do Chandleru snadno přidávat další funkce, např. konverzní filtry pro různé datové formáty, nové funkce UI, funkce pro potřeby nějaké firmy apod. Autoři hovoří dokonce o "platformě Chandler".
    • Pohledy na data. Již jsem to zmínil, ale opět tuto věc zdůrazňuji. U e-mailu to už do jisté míry funguje třeba u M2 v Opeře nebo i "složek vyhledávání" v Evolution, ale Chandler je na tomto postaven úplně celý.
    • Jednoduché grafické rozhraní. Mnohé programy trpí přílišnou složitostí UI, ve kterém se nelze pořádně orientovat a práce s ním není efektivní. Chandler má GUI velice jednoduché (podobně jako třeba Evolution), člověk se v něm neutopí a práce jde rychle od ruky.
    • Webové rozhraní. I když samotný Chandler je běžnou desktopovou aplikací, existuje projekt Scooby zabývající se vývojem webového rozhraní pro spolupráci s programem Chandler. Rozhraní je určeno pro použití se serverem Cosmo (lze používat ovšem i s jinými CalDAV servery) a při jeho vývoji se uplatňuje stejná filosofie jako pro Chandler.
    • Zabudované testy ve vývojové verzi. Vývojáři mají zjevně dobře na paměti, jak důležité je uživatelské testování. Proto do vývojových verzí zabudovali sadu různých testů a pomocných funkcí, které lze aktivovat přímo z menu programu a které umožňují snadno testovat program a odhalovat chyby.

    pim 3 chandler 02

    Abych jen nechválil, Chandler má také některé nepříjemné vlastnosti. Některé do verze 1.0 téměř jistě zmizí, jiné bohužel přetrvají nebo se dokonce zhorší. Dejme se do toho:

    • Hardwarová náročnost. Souvisí s využitím Pythonu, i když lze předpokládat, že díky pozdějšímu vyčištění kódu a optimalizacím se to poněkud zlepší. Na druhou stranu přibudou nové funkce, takže to nakonec může být úplně naopak. Každopádně nelze počítat s tím, že by se s Chandlerem dalo rozumně pracovat na slabších strojích (v podstatě cokoliv vyrobené před rokem 2003 bude nepoužitelné).
    • Filosofické pojetí. Někomu nemusí vyhovovat to, že bude mít všechno na jednom místě. Podobné to bude i u pohledů na data - někdo má prostě rád klasické složky a nechce, aby mu stejná data figurovala na více místech.
    • Stabilita, spolehlivost. Chandler bude monstrum. I když je modulární, je to prostě velká aplikace a je těžké vše perfektně odladit tak, aby to fungovalo bezchybně. Tím spíš, že pokud by se měl Chandler používat v enterprise prostředí, je perfektní stabilita naprosto klíčovou vlastností. I když vývojářům věřím a očekávám, že Chandler bude fungovat dobře (ostatně současné alfa verze 0.7alpha3 problémy se stabilitou nemá), je to prostě hodně velké sousto a nebudou to mít jednoduché (stačí se podívat na vizi projektu).
    • Chybějící lokalizace. Program zatím není lokalizován, což je v tomto stadiu docela pochopitelné. Ovšem pro toho, kdo není příliš kamarád s angličtinou, to může být dostatečný důvod, aby Chandler zatím ignoroval.

    Závěr

    Kdo tedy Chandler dosud neznal, má možnost se s tímto zajímavým projektem seznámit, do budoucna uvažovat o jeho používání, případně se již nyní podílet na jeho vývoji. Třeba tím, že si nainstaluje aktuální "stabilní" (0.6) nebo alfa (0.7) verzi a bude program testovat (což není nic těžkého, viz výše). V každém případě tady máme aplikaci, kterou nelze nechat bez povšimnutí.

    Příště se podíváme na kombinaci Mozilla Thunderbird + Lightning (a na ještě dožívající spojení Mozilla Suite + Calendar extension), což je sice méně funkcemi nabité, ale přitom velmi stabilní a dobře fungující řešení.

    Nejčtenější články posledního měsíce

    Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
    Událo se v týdnu 20/2024
    Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry

    Nejkomentovanější články posledního měsíce

    Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
    Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
    Týden na ScienceMag.cz: Postoupili ve snaze najít kvantovou povahu gravitace
      všechny statistiky »

    Seriál PIM pro GNU/Linux (dílů: 6)

    PIM pro GNU/Linux - 1 (Kontact) (první díl)
    <—« PIM pro GNU/Linux - 2 (Evolution)
    »—> PIM pro GNU/Linux - 4 (Thundebird + Lightning)
    PIM pro GNU/Linux - 6 (Mulberry) (poslední díl)

    Související články

    PIM pro GNU/Linux - 1 (Kontact)
    PIM pro GNU/Linux - 2 (Evolution)
    Sunbird
    Kalendář dostupný odkudkoliv?
    Seriál: GnuCash - domácí účetnictví na úrovni
    Seriál: Elektronické bankovnictví
    Seriál: Zálohování v Linuxu
    Jak propojit iPAQ a Linux

    Odkazy a zdroje

    Domovská stránka programu Chandler
    Framework wxPython
    Groupware server Cosmo
    Webová PIM aplikace Scooby

    Další články z této rubriky

    Týden na ITBiz: Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing
    Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
    PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
    Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
    Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10
           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.8.2006 10:14 Jan
    Rozbalit Rozbalit vše "Když chceš víc než můžeš"
    Moloch, který už v alpha verzi nevleze na počítač vyrobený před rokem 2003 s ambici stát se univerzálním nástojem na všechno asi nebylo nejsťastnější pižlat v Pythonu.

    Možná alespoň autoři alespoň vyvinou geniální UI, které později někdo použije v rozumném jazyce, ale zatím tomu nic nenasvědčuje.
    29.8.2006 11:58 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Když chceš víc než můžeš"
    Take HW naroky nema snad ani nic od M$...to sme teda dopadli.
    Josef Kufner avatar 29.8.2006 12:02 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Když chceš víc než můžeš"
    Trošku mi to připomíná Ion. Geniální myšlenka, ale nedotažená do konce.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    29.8.2006 13:57 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Když chceš víc než můžeš"
    Proč ne? Koneckonců nároky alfa verze nijak neznamenají, že se mezitím neudělá nějaká optimalizace. Ostatně nejvíce náročné části aplikace se mohou přepsat třeba do C/C++.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    29.8.2006 14:28 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIM v GNU/Linuxu - 3 (Chandler)
    Snad se to bude kamarádit s IMAPem...

    Proč vůbec musí být e-maily a plánování času (tasks, kalendář) pohromadě?
    Luk avatar 29.8.2006 15:21 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIM v GNU/Linuxu - 3 (Chandler)
    Proč vůbec musí být e-maily a plánování času (tasks, kalendář) pohromadě?
    Protože to spolu souvisí. Na události lze přímo posílat pozvánky (např. ve formátu IMIP i jinak), lze sdílet kontakty (pro události a poštu), z e-mailů lze případně dělat úkoly (zadání mailem) atd.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    29.8.2006 18:43 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIM v GNU/Linuxu - 3 (Chandler)
    Mně teda umožňuje odesílat e-maily kde jaký program a netrvám na tom, aby byl každý integrovaný s e-mailovým klientem. Kontakty kromě e-mailu sdílím třeba také s mobilním telefonem, webovou aplikací pro odesílání SMS a třeba i s autorizačním systémem. A úkoly můžu vytvářet třeba z programu na řízení projektů nebo systému na sledování požadavků. A opravdu nechci mít tohle vše v jedné aplikaci :-) Takže se to spojuje dohromady spíš proto, že se to tak vždycky dělalo…
    Luk avatar 29.8.2006 18:56 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIM v GNU/Linuxu - 3 (Chandler)
    Samostatných programů pro každou s činností je spoustu. Ale je nemálo lidí, kterým vyhovuje to mít pohromadě.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    29.8.2006 19:15 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIM v GNU/Linuxu - 3 (Chandler)
    To už je jiný argument :-)

    Ještě kdyby z té spousty programů pro jednotlivé činnosti byly také nějaké dobré. Mutt asi dobrý bude, ale na e-maily já předsi jen radši GUI, no a nic dalšího mne už nenapadá. Ale to je zase jiné téma…
    29.8.2006 21:51 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIM v GNU/Linuxu - 3 (Chandler)
    Mutt je dobrý příklad pro použití specializovaného programu. Když nevyhovuje editor, můžete ho změnit na jiný oblíbený a přitom stále používat ten samý mutt. Tahle výhoda s komplexním programem, který se snaží být vším, zaniká a přizpůsobit se musí uživatel.

    Možná že chybí dostatečná spolupráce mezi jednotlivými programy... Nevím, PIM zatím nepoužívám, takže se zase starám o něco, co sám vlastně ani nepotřebuju :-)
    29.8.2006 15:35 Petr Bayer | blog: NIL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIM v GNU/Linuxu - 3 (Chandler)
    kdyz uz se tedy mluvi o pythonu a hw ... jak je to doopravdy s pythonem pro vetsi projekty? rekl bych ze je pro to idealni, protoze se program snaz spravuje a o jeho hw narocnosti jsem si doposud myslel, ze je v pohode. o neco narocnejsi nez kompilovany program v C/C++ , ale u dnesnich pocitacu je rozdil z uzivatelskeho hlediska minimalni. jak to tedy je?
    Kill the poor!
    Luk avatar 29.8.2006 16:15 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIM v GNU/Linuxu - 3 (Chandler)
    Je to úplně stejné jako třeba s Javou. Hodí se na větší projekty, má mnoho zastánců a odpůrců. Každé má samozřejmě svoje, ale jednoznačně něco odsuzovat je chyba.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    29.8.2006 19:11 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIM v GNU/Linuxu - 3 (Chandler)
    Tipnul bych si, že tady dost zdržuje wxPython (mimojiné).

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.