abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Částice v elektrickém poli mohou získávat faleš

    7. 6. 2020 | Redakce | Různé | 1353×

    Magnony vytvářené zvukem. Přeplněná oběžná dráha. Materiál s nejvyšší teplotou tání. Výpočetní výkon na obyvatele různých zemí. Jak souvisí pláč vína a tvar sklenice? Černé díry, Mars, exoplanety a srážky galaxií. Věda a koronavirus.

    Magnetické vlny lze indukovat i zvukem

    Energie zvukové vlny – fononu – se přeměnila na vlnu magnetickou – kvazičástici magnon. Podle okolností bylo možné vytvářet magnetické vlny o různých frekvencích a vlnových délkách a nechat je spolu interferovat.

    Navrhují daň ze satelitu: Oběžná dráha a problém obecní pastviny

    Na nízkých oběžných drahách toho už teď prý obíhá moc. Jsou přeplněné a nových satelitů i družic přibývá stále rychleji. Staré se rozpadají a všudypřítomné trosky brzo prostor promění v smetiště. Bude přibývat kolizí a v důsledku toho klesne i hodnota, kterou objekt na oběžné dráze přináší svému provozovateli. Blížíme se prý k problému obecní pastviny…

    Částice mohou v elektrickém poli nabírat rotaci jako pingpongový míček

    Vypadá to antiintuitivně: Můžeme donutit částice proudit kanálkem, když přitom elektrody připojíme na jeho vnější strany, kolmo k požadovanému pohybu? Na mikroskopické úrovni může dojít k obdobě tzv. Magnusova jevu, který odpovídá např. za faleš míčků s rotací. K čemu by proudění částic kolmo na gradient mohlo být dobré?

    Výpočetní výkon na počet obyvatel: ČR je na 14. místě z 27

    Aktuálně se nacházíme v rané fázi, kdy se výpočetní výkon na obyvatele ve velkých zemích pohybuje mezi 100-2 500 GFLOPS. Do budoucna se dostaneme do vývojové fáze, ve které dosáhneme výkonu na obyvatele 10 000 GFLOPS. A v tzv. zralé fázi dosáhneme výkonu 29 000 GFLOPS.

    Krátce

    Jak je jádro Marsu liší od pozemského? Mars jako kamenná planeta by se svou vnitřní strukturou měl podobat Zemi, nový model však přesto ukazuje řadu rozdílů.

    Velikost černých děr a galaxií spolu souvisí. Platí, že supermasivní černé díry najdeme v centrech větších galaxiích, nebo zde existuje jiná závislost?

    Sluneční soustava mohla vzniknout v důsledku srážky galaxií. Kolem Mléčné dráhy obíhá menší, trpasličí galaxie ve Střelci a čas od času se její dráha přímo protne s diskem Mléčné dráhy.

    Víno víc pláče ve sklenici s nízkými stěnami. Nové zkoumání známého jevu: víno teče vzhůru po stěně sklenice v rázových vlnách.

    Stres a fungování mozku. Hormony, neurobiologie strachu. Amygdala. Stres, který milujeme. Krátkodobý a dlouhodobý stres. (úryvek z knihy Robert M. Sapolsky: Chování: Biologie člověka v dobrém i ve zlém)

    Potvrdili existenci Proximy b. U nejbližší hvězdy od Slunce navíc našli další signál. A. Suárez Mascareño a jeho tým vydali studii, jejímž cílem bylo potvrdit existenci Proximy b na základě měření nového spektrografu ESPRESSO.

    Jak se trhala srdce? V předkolumbovském Mexiku lze rozlišit minimálně tři „techniky“, jimiž se lidská oběť prováděla.

    Polykrystalická diamantová vrstva ochrání palivové články v jaderných reaktorech. Prvotním důvodem bylo omezit, případně zamezit, vysokoteplotní oxidaci zirkonia při havarijních stavech s teplotami nad 800 °C.

    Experimentální vakcína proti lymské borelióze je účinná. Na světě již existuje látka, z níž by se mohla vyrábět vakcína proti lymské borelióze.

    Nový objev odhalí padělaná léčiva a posune vývoj umělých tkání. Mikročástice mohou obsahovat např. unikátní kód, který půjde na tabletě přečíst pod mikroskopem.

    Žhavé hvězdy pokrývají obří magnetické skvrny. Hvězdy na extrémní horizontální větvi jsou na rozdíl od slunečních skvrn teplejší než okolní hmota.

    Materiál s nejvyšší teplotou tání je aktuálně… karbonitrid hafnia. Nicméně srovnání s karbidem hafnia nevyznívá úplně jednoznačně.

    NASA nastínila budoucnost Mezinárodní kosmické stanice. Budou moci ISS využívat komerční subjekty? Vztah Mezinárodní kosmické stanic k dalším projektům, návratu na Měsíc i misi k Marsu.

    Věda a koronavirus

    Magnetické nanočástice pro testování covid-19 míří do praxe. Oxid křemičitý, který obaluje magnetické nanočástice, má velkou schopnost vázat nukleové kyseliny.

    V Ústavu makromolekulární chemie vyvinuli nový typ přístroje na podporu dýchání. Polymerní membrána je schopna obohatit přiváděný vzduch na 45 % kyslíku. Oxygenerátor by mohl pomoci pacientům s nemocí covid-19.

    Ruxolitinib – protinádorový lék dalším kandidátem na léčbu koronaviru. Jak spolu může souviset rakovina a COVID-19? U koronaviru totiž bývá častou příčinou smrti ve vážném stadiu choroby bouře cytokinů, tedy de facto (přehnaná) autoimunitní reakce.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.