abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1056 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: feromagnetický uhlovodík triangulen

    7. 1. 2022 | Redakce | Různé | 1935×

    Černé díry o hmotnosti planet. Magnetické pole předpoví tsunami. Život v mracích Venuše. Oteplení a malá doba ledová. Obří skupina planet bez hvězdy. Exotický izotop hořčíku. Rok 2021 na Sciencemagu.

    Magnetické pole vlny tsunami lze změřit ještě před pohybem mořské hladiny

    Nová studie zjistila, že magnetické pole generované vlnou tsunami lze detekovat o několik minut dříve než změny mořské hladiny, což by mohlo zlepšit současné výstražné systémy. Existence tohoto jevu byla předpovězena již dříve, teprve nyní se ho ale podařilo prokázat. Vlna tsunami vytváří magnetické pole, protože přesouvá vodivou mořskou vodu přes magnetické pole Země.

    Proč psi naklánějí hlavu – a na kterou stranu?

    Předpokládá se, že psi naklánějí hlavu při soustředění, zejména tedy když se soustředí na nás – což může obnášet jak „hypnotizování“ (prosba o jídlo), tak i naslouchání spojené se snahou pochopit sdělení. Nový výzkum to potvrzuje, ale přidává zajímavé poznatky navíc. Další část výzkumu se soustředila na to, zda psi přednostně naklánějí hlavu na jednu stranu. Je již známo, že u psů se pravolevé asymetrie projevují v chování, jako je vrtění ocasem, při čichání nebo dokonce upřednostňování jedné tlapky.

    Temnou hmotu mají tvořit černé díry o hmotnosti planet

    Černé díry se jako možné vysvětlení temné hmoty navrhují již nějakou dobu; do modelů zapadají tím, že se svým okolím interagují (skoro) pouze gravitačně. Černých děr s hmotnostmi hvězd ale prostě není dost, temné hmoty potřebujeme víc. Nová studie počítá s primordiálními černými děrami, tedy takovými, které by se formovaly ne z hvězd, ale krátce po velkém třesku. Mělo by jít o objekty s hmotnostmi planet nebo menšími – tomu odpovídá velikost jablka nebo dokonce zrnka písku (pro hmotnost odpovídající planetce).

    Zase po roce: o vědě se dnes píše všude, ale stále stejněji

    Dostáváme se k paradoxu – navštěvovaný web by vlastně v této logice měl psát o tomtéž, co ostatní, a tudíž by pro čtenáře neměl žádný speciální význam. Jak psát o vědě za situace, kdy se o ní píše všude a dobře fungují i automatické překladače?

    Krátce

    Proč může kometa zezelenat, ale ocas už ne. Komety se během přibližování ke Slunci různě barevně mění. Jádra řady komet mnohdy zelenají, nicméně směrem proti jejímu pohybu zelené ubývá a maximálně ve vzdálenosti jednoho až dvou ohonů už tento odstín mizí zcela.

    Malá doba ledová začala oteplením. Máme se bát? Co způsobilo malou dobu ledovou, tedy chladné období trvající v Evropě zhruba ve 14.-17. století? Nová teorie praví, že to paradoxně bylo předcházející oteplení.

    Další teorie o životě v mracích Venuše počítá s amoniakem. Zastánci života v atmosféře Venuše přicházejí s dalším modelem: místní mikroorganismy by mohly produkovat amoniak, který by je současně chránil před extrémně kyselým prostředím kyseliny sírové.

    Sestavili protein složený z pravotočivého i levotočivého řetězce. Zajímavé je, že Linus Pauling a Robert Corey popsali tuto formu beta-listu (ripplet sheet) již v roce 1953, pak ale strukturu dále nikdo nezkoumal a její existence byla vlastně jen teoretická.

    Náhražka masa z kakaového másla a 3D tiskárny. Různých náhražek masa existuje velké množství. Následující kombinace rostlinných složek je navržena přímo pro 3D tisk. Novou součástí receptu má být kakaové máslo.

    Připravili nejlehčí hořčík, má v jádře jen 6 neutronů. Hořčík má v jádře 12 protonů a na Zemi se vyskytuje jako stabilní izotop s 12 neutrony (24Mg). Až dosud nejlehčí uměle připravené jádro mělo 7 neutronů, nyní se tedy podařilo dojít ještě o krok dál.

    Ramenonožec si dokáže z tvrdé skořápky udělat pružnou. Vědci zjistili, proč ochranná skořápka (krunýř) ramenonožce Discinisca tenuis ve vodě extrémně změkne a na vzduchu opět ztvrdne.

    Poprvé připravili triangulen, feromagnetický uhlovodík. Triangulen (triangulene), molekula se souhrnným vzorcem C22H12, byla předpovězena už před asi 70 lety, její úspěšnou syntézu ale oznámili až nyní.

    Glifloziny jsou víc než jen antidiabetika. Glifloziny inhibují činnost transportéru pro sodík a glukózu v ledvinách, čímž zvyšují vylučování glukózy močí a pomáhají tak udržet hladiny krevního cukru.

    Čeští vědci z Intersucha a Windy.com předpoví sucho pro celý svět. Vznikl nástroj, který umožňuje v reálném čase sledovat intenzitu sucha a předpovědět vývoj pro nejbližších 10 dní.

    Dalekohledy ESO objevily velkou skupinu toulavých planet. V Galaxii by mohlo být až několik miliard volně putujících obřích planet bez vazby na svou mateřskou hvězdu. Až dosud jich bylo ale známo jen málo.

    Rok 2021 v medicíně: v ČR jsou dostupné CART buněčné terapie. Jedná se o svého druhu ‚živé léky‘ připravované na míru konkrétním pacientům z jejich vlastních bílých krvinek, které se se upravují v několika málo laboratořích světa.

    Top 2021: Nejčtenější na Sciencemag.cz. Přehled nejčtenějších článků podle Google Analytics.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.