Portál AbcLinuxu, 17. května 2024 06:58

Týden na ScienceMag.cz: Model Lambda CDM celkem sedí, ale kosmologická konstanta se může měnit

19.4. | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Model Lambda CDM celkem sedí, ale kosmologická konstanta se může měnit  

Vědci konečně ukázali, jak vypadá Wignerův krystal. Číslo, které člověka zabije. Nová technologie pro sluneční plachetnice.

Vědci konečně ukázali, jak vypadá Wignerův krystal

Objev potvrzuje 90 let starou teorii, že elektrony se mohou samy uspořádat do jakýchsi krystalů, aniž by se k tomu musely spojovat kolem atomových jader. Výzkum by mohl přispět k objevu nových kvantových fází hmoty, kdy se elektrony chovají kolektivně.

Číslo, které člověka zabije

Je naprosto neškodné myslet na čísla jako sedm nebo čtyři sta a dokonce i na sedmdesát šest tisíc pět set dvacet dva. Ale co se stane, když si myslíte Grahamovo číslo? Na to myslet rozhodně neškodné není. Když nevhodným způsobem myslíte na Grahamovo číslo, zemřete. (úryvek z knihy Antonio Padilla: Fantastická čísla a kde je nalézt. Kosmická výprava od nuly k nekonečnu)

Model Lambda CDM celkem sedí, ale kosmologická konstanta se může měnit

Současným maninstreamovým kosmologickým modelem je Lambda CDM. Zahrnuje jak slabě interagující typ hmoty (studená temná hmota, CDM), tak temnou energii (Lambda). Tento model dobře popisuje výsledky předchozích experimentů a to, jak se vesmír mění v průběhu času.

Krátce

Paradoxy Hedvábné stezky. Je pozoruhodné, že jedním směrem proudily spíše technologie (např. papír), druhým spíše myšlenky/náboženství/filozofie – manicheismus, nestoriánství, buddhismus, částečně i islám; na druhou stranu Číňané neměli potřebu vyvážet taoismus ani konfuciánství.

Kde se před vznikem života vzaly sacharidy? Pentózové sacharidy život jsou součástí dnešních nukleových kyselin, takže je život zřejmě potřeboval od samého počátku. Jejich dostupnost na rané Zemi je však nejasná, protože tyto molekuly jsou chemicky celkem nestabilní.

Rovina oběhů planet je vůči rotaci hvězdy nakloněná běžně. Astronomové si dlouho lámali hlavu, proč mají všechny planety v naší Sluneční soustavě mírně nakloněné dráhy vzhledem k rovině rotace Slunce.

Sb20Au12K: Kuriózní klecová molekula z kovů. Řada „klecových“ uhlíkových molekul typu C60 a C70 se dá modifikovat tak, aby obsahovaly kovy (např. uvnitř struktury), až dosud ale nikdo nepřipravil podobnou molekulu čistě z kovů. Nyní se to podařilo.

Nová technologie pro sluneční plachetnice. Ještě tento měsíc by měla být pomocí rakety Electron vynesena technologie Advanced Composite Solar Sail System pro sluneční plachtění nové generace.

Deky Foga mohou nahradit hasící přístroje v provozech a domácnostech. Základ materiálu je tvořen 100 % bavlnou, jejíž tkanina byla vyvinuta tak, aby byla schopna maximálně absorbovat obsažené hasivo.

Zoo Praha jako první na světě rozmnožila ketupu Pelovu. Zoo Praha právě odchovává mládě rybožravé sovy ketupy Pelovy. Vylíhlo se zde na začátku letošního roku.

Virus napadající kokolitku – mořskou řasu, která ovlivňuje celosvětové klima. Mořské řasy jako jednobuněčná Emiliania huxleyi mají významný ochlazující efekt na zemské klima. Množství a druhovou pestrost řas v oceánu však ovlivňují virové infekce.

Candáti na Lipně bojují o přežití. Candát obecný se vyznačuje vyvinutou rodičovskou péčí, kdy po výtěru samec hlídá vytřené hnízdo s jikrami.

Krásná mlhovina s bouřlivou historií: srážka hvězd osvětluje hvězdnou záhadu. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická.

Na opravu dlažby kostela na Zelené hoře použili unikátní geopolymerní technologii. Opravené dlaždice jsou nyní v barvě i struktuře velmi podobné originálu.

Jak určit, zda bude nanoterapie účinná pro pacienta? Na základě důkladné analýzy vědci zúžili výběr na šest parametrů, které dobře odpovídaly záchytu nanosystémů v nádorové tkáni.

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci
Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.