abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Podivné kovy a vysokoteplotní supravodivost

    28. 1. 2022 | Redakce | Různé | 2477×

    Možná objevili teprve druhý známý exoměsíc. Borofen nemusí růst jen na kovech. Povlak z tekutého kovu proti mikrobům. Vysvětlili záhadu magnetického pole Měsíce. Sůl vytváří kolem kapaliny kuličky.Nejvýstřednější exoplaneta u červeného trpaslíka.

    Podivné kovy a vysokoteplotní supravodivost

    Ve vysokoteplotních supravodičích se při rozpadu fáze podivného kovu objevují vlny hustoty náboje (charge density waves, CDW), což jsou vlny elektrického náboje generované vzory elektronů v mřížce materiálu. Za účelem prozkoumání této souvislosti byly vzorky supravodivého kovu oxidu mědi yttria a barya v nanoměřítku vystaveny napětí, aby se vlny hustoty náboje potlačily. To pak vedlo k opětovnému vzniku stavu podivného kovu.

    U planety Kepler 1708b možná objevili teprve druhý známý exoměsíc

    Možný exoměsíc by obíhal kolem planety Kepler 1708b, vzdálené 5 500 světelných let od Země ve směru souhvězdí Labutě a Lyry. Tento nový kandidát je asi o třetinu menší než měsíc o velikosti Neptunu, který vědci před 4 lety detekovali na oběžné dráze exoplanety Kepler 1625b. I ono vůbec první pozorování exoměsíce před 4 lety stále čeká na potvrzení a ověření nejnovějšího kandidáta může trvat podobně dlouho…

    Vysvětlili záhadu magnetického pole Měsíce

    Vzorky přivezené z Měsíce zpět na Zemi při misích Apollo jsou spojeny s jednou záhadou. Některé z hornin totiž vznikly v přítomnosti silného magnetického pole, svou intenzitou srovnatelného s pozemským. Měsíc dnes ale magnetické pole nemá a těleso o velikosti Měsíce by obecně mělo být schopné vytvořit jen slabé magnetické pole. Za celý jev mají být odpovědné obří kusy skal/hornin propadající se pláštěm ve fázi tuhnutí Měsíce…

    Borofen nemusí růst jen na kovech

    Borofen, tedy 2D varianta boru, se dosud pěstuje především na kovových površích. Vědci nyní navrhují, že jako podklad by mohl sloužit i hexagonální nitrid boru (hBN); ten je totiž chemicky inertnější, takže s borofenem by vytvářel pouze slabé van der Waalsovy vazby. Borofen by pak mohl jít ze substrátu snadno oddělit (odloupnout) nebo pro další experimenty a aplikace (plazmonika, fotonika, pokusy o supravodivost…) používat i přímo přichycený na povrchu, který by tolik neovlivňoval jeho vlastnosti.

    Krátce

    Virtuální model spike proteinu ukazuje rozdíly v mutacích delta a omikron. Obě varianty se výrazně odlišují koncentrací mutací na spike proteinu, pomocí kterého virus proniká do lidské buňky. Zatímco delta jich tam má zhruba šest, omikron přibližně 25.

    V říši Huari se pilo pivo s halucinogeny. Do slabě alkoholického nápoje, který vznikl z pepřovce, se v předolumbovském Peru navíc přidávala semena ze stromu Anadenanthera colubrina vilca, které obsahují alkaloid bufotein a fungují jako halucinogeny.

    Jak uvidí vesmír Nancy Grace Roman Space Telescope? Co se týče kosmických teleskopů, maximální porci pozornosti se v těchto dnech dostává Kosmickému dalekohledu Jamese Webba. Webbovým teleskopem ale plány na vypouštění velkých kosmických astronomických observatoří rozhodně nekončí…

    Vlastnosti mutace omikron potvrzeny, monoklonální protilátky nefungují. Studie publikovaná v Nature víceméně potvrdila, co se o dnes převládající mutaci COVID-19 již vědělo.

    Přiměli sůl, aby kolem kapaliny vytvářela kuličku. Vědci vyvinuli techniku, díky níž mohou spontánně uzavřít mikroskopické kapičky vodní a olejové emulze do malé koule z krystalů solí. Vše má fungovat jako miniaturní, samočinně se stavějící fotbalový míč naplněný kapalinou.

    Astrofoto měsíce: Kometa Leonard s hvězdokupou M3. Kometa se v době pořízení snímku nacházela na obloze nedaleko kulové hvězdokupy M3 v souhvězdí Honících psů.

    Silikonové tracheální stenty: pokrok v plicní medicíně. Dušení v důsledku útlaku dýchacích cest, to je noční můrou nejen pacientů se zhoubnými nádory plic a mezihrudí. Jedinou pomocí je často zavedení speciální protézy do dýchacích cest…

    Monitoring odpadních vod spolehlivě odhalí nákazu COVID-19 ve školách. Analýza virové RNA v odpadních vodách ukazuje, že školy s pravidelným plošným testováním metodou PCR dokázaly v průběhu listopadu a prosince 2021 velmi účinně vyhledávat a izolovat nakažené osoby.

    Povlak z tekutého kovu proti mikrobům. Z kapalného gallia lze vytvořit speciální povlak, který dává tkaninám a dalším materiálům antimikrobiální vlastnosti včetně antivirových. Jako možné uplatnění se uvádějí nejen samotné oděvy, ale třeba i obličejové masky nebo ložní prádlo v nemocnicích.

    Nejvýstřednější exoplaneta u červeného trpaslíka. Vědci z University of Bern a dalších institucí objevili nový subneptun obíhající kolem červeného trpaslíka. Exoplaneta TOI-2257 b je zajímavá i velmi výstřední oběžnou dráhou.

    Rýže, které nevadí slaná voda, a výzkum rostlin snášejících extrémní sucho. Sukulent slanorožec, jehož domovem jsou solné močály na pobřeží Mexika, by mohl sloužit jako zdroj oleje a krmiva pro zvířata…

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.