abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Potvrdili spinon, elektron se má skládat ze 2 částic

    21. 5. 2021 | Redakce | Různé | 2155×

    A další fyzikální podivnosti, třeba WARPový pohon. Inovace baterií. Vzdálené zaplétání qubitů. Jak naučit umělou inteligenci poznat mimozemský život. Elektromagnetická levitace. Mandelbrotova mapa. Měli bychom kvůli oteplování sypat do oceánů hliník?

    Navrhli WARPový pohon bez potřeby negativní energie

    WARPový pohon, kdy se nadsvětelné rychlosti (z hlediska aktuálního vnějšího pozorovatele) dosahuje ohýbáním časoprostoru, není jen záležitostí seriálu StarTrek, ale spekulace o něm se objevují tu a tam i ve vědeckých publikacích. Nová studie se pro WARP obejde bez negativní energie a vystačí si se solitony.

    Potvrdili spinon, elektron se má opravdu skládat ze 2 částic

    Elektrony se za extrémních podmínek, v „kvantových materiálech“, respektive v kvantových spinových kapalinách, jakoby rozdělí na dvě části – kvazičástice, z nichž jedna nese elektrický náboj, druhá (spinon) pak spin. Dokonce se uvažuje i o tom, že tyto procesy by mohly najít využití v kvantových počítačích.

    Stárnutí baterií lithium-kov závisí na elektrolytu

    Baterie lithium-kov se od běžných Li-Ion článků liší tím, že mají anodu přímo z lithia namísto grafitu. V důsledku toho zvládnou na jednotku hmotnosti/objemu uložit více energie. Americké Battery 500 Consortium má za cíl vyvinout vyvinout v praxi využitelné lithium-kovové baterie pro elektromobily, které by oproti současným produktům nabídly až třikrát větší hustotu energie. Problém ale představuje životnost těchto baterií…

    Dokázali vzdáleně proplétat qubity a přenášet je mezi uzly

    Provázané fotony se přenášejí při kvantové kryptografii, co ale zkusit přenést konkrétní stav qubitů kvantového počítače? To je jiný typ úlohy. Přenos provázaných (zapletených, entanglement) qubitů prostřednictvím komunikačního kanálu dlouhého asi metr, jak ho demonstrovali na University of Chicago, nepůsobí rozhodně nijak oslnivě, nicméně ve skutečnosti má jít o rekord a zároveň významný pokrok.

    Elektromagnetická levitace pro výrobu nanomateriálů

    Levitační techniky nejsou zajímavé jen v dopravě, ale i na mnohem menší úrovni. Při odpařování kovů v magnetickém poli se atomy mohou sestavit do předvídatelných tvarů a povrchů. Tato výrobní technika by mohla být dobře škálovatelná a poskytovat materiály s konzistentními elektrickými i mechanickými vlastnostmi.

    Geoinženýrství: Hliník v oceánu přispívá k zachytávání uhlíku

    Biosféra v oceánu dokáže absorbovat velké množství uhlíku. Ne všechen se přitom rozloží zpět, část je spolu s mrtvými organismy pohřbena na dně oceánu. Odtud se odvíjejí i různé nápady na geoinženýrské projekty. Již se zkoušelo hnojit oceány železem, co ale třeba hliníkem?

    Umělá inteligence se učí poznat mimozemský život

    Na cizích planetách nemá smysl hledat konkrétní sloučeninu, metan nebo fosfan. Chemické směsi vzniklé jako důsledek fungování živých organismů se těch abiotických liší, bez ohledu na konkrétní molekuly. Nabízí se nechat odvození „chemického vzoru života“ na umělé inteligenci, které budeme dodávat směsi různého původu. Ať si „definici života“ stanoví umělá inteligence prostřednictvím strojového učení sama.

    Krátce

    Sumka se dokáže regenerovat, i když ji roztřetíme. To, že nakrájený nezmar dokáže přežít v několika kopiích, není nijak překvapivé. Jenže sumka, to je skoro obratlovec…

    Mandelbrotova mapa. Když se z matematiky stává čisté umění… (úryvek z knihy Oliver Linton: Fraktály. Na hraně chaosu)

    Achillovou patou koronaviru může být posun čtecího rámce. Nejen proti koronaviru, ale i proti dalším virům by mohl chránit zajímavý mechanismus regulující přepis RNA do proteinů.

    Vypaluje se opravdu odedávna. Nový výzkum tvrdí, že u jezera Malawi ve východní Africe lidé systematicky vypalovali dokonce už před 92 000 lety.

    Hojení ran lze zlepšit spojením krevních destiček a kmenových buněk. Mezi krevními destičkami a mezenchymálními kmenovými buňkami dochází k přenosu mitochondrií.

    On-line atlas českých dějin. Hlavní husitské bitvy, místní srovnání výsledků parlamentních voleb, ale také zmapované zajatecké tábory za první světové války a rozmístění rozhleden a českého trampingu…

    Jak zlepšit poruchu řeči u pacientů s Parkinsonovou chorobou. Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (zkráceně rTMS) je neinvazivní stimulace pulzním magnetickým polem pomocí hlavové cívky.

    Robot nachází škůdce na paprikách a rajčatech. Robotizace míří i do zemědělství, včetně navigace z vesmíru. Robot načte celý skleník a přesně určí polohu výskytu škůdců.

    Mlhovina Rosetta, růže nebo lebka? Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek Rosetta HST.

    K Zemi se přibližují komety pozorovatelné i malými dalekohledy. 7P/Pons-Winnecke a 10/P Tempel 2. Patria.

    Klasická hudba jako terapie pro epileptiky. Proč má náš mozek raději Mozarta než Haydna? Dopad akustických vlastností hudby se v některých aspektech liší mezi muži a ženami.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    1.6.2021 04:49 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Potvrdili spinon, elektron se má skládat ze 2 částic
    Nová studie se pro WARP obejde bez negativní energie a vystačí si se solitony.
    Easy, teď už to bude brnkačka. Jdeme na to!
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.