abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1053 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Přepínané zrcadlo z roztaveného kovu

    19. 9. 2021 | Redakce | Různé | 2495×

    Černá díra vyžrala hvězdu. Nanotechnologie s černým oxidem titaničitým. Život v atmosféře subneptunů. Maličké hory na neutronových hvězdách.

    Útok černé díry vyvolal výbuch supernovy

    Supernova nemusí být jen důsledkem dalšího vývoje vyhořelé hvězdy. Astronomové nalezli důkaz, že explozi může odpálit také srážka. Černá díra nebo neutronová hvězda se po spirále dostala do jádra druhého člena dvojhvězdy a svého společníka přeměnila na supernovu.

    Ještě víc než lamarckismus: Háďátka si předávají informace o nebezpečných bakteriích

    Červ háďátko obecné (Caenorhabditis elegans) dokáže kolegovi předat obsah své paměti, který bude navíc dědičný, v určitém ohledu zacházíme ještě dál než Lamarck. Červi samozřejmě nemluví a vše to funguje pouze pro jeden konkrétní případ.

    Přepínané zrcadlo z roztaveného kovu

    Povrch roztaveného kovu lze snadno elektricky přepínat mezi zrcadlem a verzí, kdy se světlo rozptyluje. Tento přístup by mohl najít využití v optoelektronice, ale i pro nové typy zrcadel nebo osvětlovacích systémů včetně uměleckých efektů.

    Nanotrubičky z černého oxidu titaničitého

    Získat materiál pro nejčernější ciferník hodinek trvalo vědcům rok. V takové formě a na takové ploše, jako jsou hodinky, černou formu oxidu titaničitého dosud nikdo na světě nepoužil. Černá forma je velmi specifická svou přípravou. Obsahuje v malém množství určité defekty v krystalické mřížce, které dramaticky mění index lomu světla.

    Krátce

    Český kras: Krajina vytvářená řekami a rozpouštěním vápence. Již v mladší polovině karbonu dosáhla eroze tak hluboko, že se dodnes zachované vápence ocitly v blízkosti povrchu, takže na ně mohla působit voda a mohly zde vznikat jeskyně. (úryvek z knihy Karel Žák, Václav Cílek, Martin Majer a kolektiv: Srdce Českého krasu)

    Pes jídlo člověku na oplátku nevydá. Domácí psi chápou do značné míry přání člověka, ale jídlo mu nedají. A to ani v rámci poměrně komplikované výměny.

    Umělá inteligence navrhuje proti stárnutí… Na Univerzitě v Surrey vytvořili model umělé inteligence, který identifikuje chemické sloučeniny podporující zpomalené stárnutí.

    Život v atmosféře subneptunů. Některé z těchto těles se nacházejí v obyvatelné zóně, v tom smyslu, že ve vrstvách husté atmosféry mohou teploty umožňovat výskyt vody v kapaném skupenství

    Na intuici a chuť znalců vína raději nespoléhat. Kdy jsou předpovědi expertů přesnější než jednoduché algoritmy? Skoro nikdy.

    Kde přesně je hranice mezi hnědým trpaslíkem a hvězdou? Hnědí trpaslíci jsou astronomické objekty s hmotností mezi planetami a hvězdami. Otázka, kde přesně se nachází hranice jejich hmotnosti, zůstává ale dosud předmětem diskuse.

    Maličké hory na neutronových hvězdách. Nové modely neutronových hvězd ukazují, že nejvyšší hory na těchto tělesech mohou být vysoké jen zlomky milimetrů, a to kvůli obrovské gravitaci těchto ultrahustých objektů.

    Velmi staré pivo z jižní Číny bylo vyrobeno s pomocí plísní. Nález jde dobře dohromady s představami, že právě alkoholické nápoje byly už na počátku jednou z motivací pro pěstování obilnin.

    Brýle si hrají s barvami. První fotochromní brýlová skla se vyráběla od roku 1964. Aby se dosáhlo požadovaného chování, obohacovalo se optické sklo krystaly tzv. halidů stříbra.

    Mrtvé stromy ročně uvolní podobně uhlíku jako spalování fosilní paliv. Rychlost tlení mrtvého dřeva v lesích závisí nejen na klimatu, ale i na aktivitě hub a hmyzu.

    Klimatické změny přivály na Ostravsko teplomilnou kobylku z jihu. Kobylka kuželohlavá (Ruspolia nitidula) se v Česku znovuobjevila v roce 2006 na jižní Moravě po zhruba padesátileté absenci.

    Čeští vědci prodali licenci na nový přesný a rychlý test na protilátky chránící před koronavirem. Časově a finančně náročné testování protilátek se výrazně zjednoduší a zlevní.

    Křeček ukazuje, jak funguje ochrana genomu pohlavních buněk savců. Genomy organismů obsahují i genomové parazity, kteří mohou škodit. Během evoluce se proto vyvinuly různé obranné mechanismy.

    3D tisk modelů srdce pro plánování operací. Snímky, které jsou předlohou k 3D tisku jsou vyřezány z CT snímků z počítačové tomografie reálné velikosti.

    Jak exocyst řídí rostlinné buňky. Rostlinný exocyst získal během evoluce některé unikátní vlastnosti, kterými se liší od exocystu hub a živočichů.

    Česká astrofotografie za srpen: Bolid nad Laka. Označení „bolid“ se v astronomii používá pro pojmenování světelného jevu způsobeného průletem kosmického tělíska, které pochází především z rozpadu kometárních těles.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.