abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Umělý atom pro kvantové počítače

    21. 2. 2020 | Redakce | Různé | 1953×

    Qubity v kvantových tečkách. Jak je to s Betelgeuse. Napůl živé viry. Antény měnící svou frekvenci za běhu. Souvisí Schrödingerova kočka s gravitací? Geneticky modifikovaná slepice Zora. Vlci v Praze?

    Elektrony v umělém atomu – ideální qubity pro kvantový počítač

    Nově navržený umělý atom je implementován do křemíku. Má podobu disku ve 2D, kde elektrony obíhají v rovině kolem středu tvořeného zde elektrodou. Tak jako v jiných umělých atomech (kvantových tečkách) i zde platí, že existují odstupňované energetické hladiny, které elektrony obsahují postupně.

    Dalekohled VLT sleduje slábnoucí hvězdu Betelgeuse

    Řada pozorovatelů si kladla otázku, zda by současné neobvykle výrazné slábnutí Betelgeuse nemohlo znamenat, že se blíží její exploze. Betelgeuse totiž, stejně jako všichni rudí veleobři, nakonec vybuchne jako supernova. Astronomové se však nedomnívají, že se tak stane v dohledné době.

    Tvarová paměť a dva magnetické materiály pro chytré roboty

    Nově připravený polymer s magnetickou tvarovou pamětí se skládá ze tří složek: jeden typ magnetických částic indukuje teplo, druhý dodává magnetickou přitažlivost, třetím materiálem je samotný polymer s tvarovou pamětí, který různé změny dokáže fixovat. Z materiálu by se daly vyrábět např. antény měnící za chodu svou frekvenci nebo uchopovací ramena schopná i jemné manipulace s těžkými předměty.

    Malá úprava rovnic má zajistit kolaps vlnové funkce Schrödingerovy kočky

    Další člen přidaný do rovnic „umožňuje kolaps vlnové funkce“. V novém modelu za kolaps vlnové funkce může gravitace, nikoliv až pozorování/měření. Pravděpodobnost kolapsu roste rychle, s pátou mocninou velikosti objektu, což ukazuje, proč kočky bývají buď živé, nebo mrtvé, a asi se na ně nemusíme kvůli tomu dívat.

    3D tisk inspirovaný kostmi

    Optimalizace výplně umožní kompromis mezi pevností, trvanlivostí a váhou materiálu. Podle výsledků provedených simulací i reálných testů zvýšení hustoty výplně a tím i hmotnosti o 30 % může trvanlivost vytištěné struktury zvýšit až 100krát.

    Na půl cestě k životu: Překvapivě složité viry mají i geny pro ribozomy

    Obří viry objevované v poslední době dost komplikují naše třídění organismů i chápání hranice mezi živým a neživým. Navíc si těžko být jistý, kde se takové viry vůbec vzaly.

    Krátce

    Geneticky modifikované slepice odolávají retrovirům. Jmenuje se Zora a je to první domácí slepice na světě, která je cíleně geneticky upravená…

    Rakovinu tlustého střeva půjde odhalit z krve, bez kolonoskopie. Každoročně je v tuzemsku diagnostikováno na 8000 nových pacientů a téměř 4000 lidí ročně na tuto nemoc zemře.

    V Čechách se poprvé objevila ploštice, která krade potravu pavoukům. Velice zajímavého zlodějíčka se podařilo chytit na valech pardubického zámku.

    Vlci migrují na velké vzdálenosti. Nasvědčuje tomu nález zabitého srnce u Radonic na severovýchodním okraji Prahy.

    CHEOPS pořídil první snímky. Jsou lepší, než se čekalo. Na prvním snímku je jedna z hvězd v souhvězdí Raka.

    Povaha života: Chemická stabilita vs. stabilita replikátoru. Typickými příklady molekul schopných replikace jsou peptidy a RNA oligomery, avšak ani jedna z molekul není z termodynamického hlediska stabilní. (úryvek z knihy Addy Pross: Co je život? Jak se chemie stává biologií)

    Opice z Théry je prý indický hulman. Ostrov Théra (Santorini) známe hlavně kvůli tomu, že právě zde vybuchl vulkán, který měl způsobit vlnu tsunami a s ní i konec jedné z ér mínojské civilizace na Krétě.

    Bakterie dokážou ve svých buňkách zabránit katastrofickým srážkám v DNA. Enzym RNáza J1 dokáže rozpoznat, dostihnout a efektivně uvolnit zastavenou RNA polymerázu z DNA.

    Astrofotografií měsíce je Mořský koník. Mořský koník nás přenesl do tajemného světa hlubin naší Galaxie, do světa nepředstavitelných rozměrů, hmotností a rychlostí.

    Jak fungují metr dlouhé jednobuněčné řasy. Zajímavé je, že i jediná buňka se dokáže diferencovat a vytvářet obdoby stonku a listů „klasických“ mnohobuněčných rostlin.

    OSIRIS-REx: Asteroid Bennu chrlí do vesmíru hmotu. Podle odborníků mohou být alespoň částečně aktivní všechny asteroidy podobající se Bennu.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.