abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Z dějin 4. rozměru

    2. 1. 2022 | Redakce | Různé | 2112×

    Detektory gravitačních vln a temná hmota. Pootočené dvojvrstvy podivně vedou teplo. Odchylky gravitačního pole mohou odpovídat ložiskům ropy a plynu. Koronavirus a věda. Modrý ohňostroj. Denisované, černé díry a míchání oleje s vodou.

    Detektory gravitačních vln by mohly určit povahu temné hmoty

    Technika stojící za objevem gravitačním vln by mohla najít využití i při hledání temné hmoty, a to včetně konkrétního určení, o jaký typ částic jde. Nedávná teorie říká, že temná hmota je ve skutečnosti něco, co se nazývá skalární pole, které by se chovalo jako neviditelné vlny odrážející se kolem galaxií…

    Materiály z pootočených vrstev mají nezvyklé tepelné vlastnosti

    Vědci z vynalezli nový typ materiálu; ačkoliv jde o pevnou látku, tepelná vodivost je tak malá jako u vzduchu, a to navíc výhradně v jednom ze směrů. Materiál se skládá z velmi tenkých vrstev o tloušťce vždy jen několik atomů, které jsou vůči sobě pootočeny o náhodné úhly. V jednotlivých vrstvách látka vede teplo celkem normálně, mezi vrstvami je však vodivost až 900krát nižší.

    Nejostřejší záběry pohybů hvězd kolem černé díry v centru Mléčné dráhy

    Pomocí interferometru VLTI Evropské jižní observatoře astronomové pořídili nejhlubší a nejostřejší záběry okolí superhmotné černé díry v centru naší Galaxie, jaké jsou dnes k dispozici. Nové snímky přibližují střed Mléčné dráhy 20krát více, než bylo možné před VLTI, a umožnily odhalit v blízkosti černé díry dosud nezpozorovanou hvězdu.

    Může astronomie pomoc s hledáním nalezišť ropy a plynu? Může

    Gravitačním aspektem je tzv. úhel napětí (strike angle), velmi citlivý na podzemní variace hustoty. Běžná je jeho chaotická prostorová orientace. V místech nalezišť uhlovodíků, podzemní vody, paleojezer, hlubokých říčních údolí či geologických zlomů je ale „učesán“, v dané oblasti jednostranně orientován.

    Krátce

    Nejstarší fosilie denisovanů jsou staré 200 tisíc let. Ve známé Denisově jeskyni na jižní Sibiři se podařilo identifikovat 5 nových fosilií, z toho 3 jsou podle všeho denisované a 1 neandrtálec.

    Jak to, že se kapičky oleje někdy smísí s vodou? Za určitých okolností se olej může ve vodě rozptýlit v podobě malých kapiček, a to bez potřeby emulgátorů (obecně: dalších stabilizujících molekul). Výsledný stav je navíc celkem stabilní.

    Jednorázový zákrok vlastními upravenými buňkami slibuje vyléčit diabetes 2. typu. Vědci izolovali svalové buňky myší a upravili je tak, aby v nich bylo přítomno více transportérů cukru aktivovaných inzulinem (GLUT4). Tyto buňky pak byly pěstovány tak, aby vytvořily upravenou svalovou tkáň, a nakonec transportovány zpět do břicha diabetických myší.

    Odkud se na Zemi vzal biologický fosfor? Při formování Země před cca 4,5 miliardami let se veškerý přítomný fosfor vzhledem ke svých fyzikálním a chemickým vlastnostem pravděpodobně potopil do roztaveného jádra.

    Evropská sonda přenáší data z čínského roveru. Sonda Mars Express, kterou provozuje ESA, úspěšně provedla sérii komunikačních experimentálních zkoušek. Během nich zachytávala signály z čínského marsovského vozítka Zhurong a posílala je na Zemi.

    Z dějin 4. rozměru: Hintonovy krychle a teserakt. Charles Howard Hinton se léta zabýval vynalézavými metodami, pomocí nichž by nejen profesionální matematici, ale i průměrný člověk a rostoucí šiky následovníků, , mohli „vidět“ čtyřrozměrné objekty. (úryvek z knihy Michio Kaku: Hyperprostor)

    COVID-19 a Parkinsonova nemoc mohou souviset. Ve zkumavce N-protein SARS-CoV-2 interaguje s neuronálním proteinem α-synukleinem, a tím urychluje tvorbu amyloidních fibril, patologických proteinových svazků, které se podílejí na vzniku Parkinsonovy choroby.

    Biočip českých vědců rychle a spolehlivě detekuje SARS-CoV-2. Biočip je rychlý jako antigenní test a zároveň spolehlivý jako metoda PCR.

    Unikátní laser pomáhá nejtěžším pacientům s Covid-19. Terapie je založena na biostimulačním účinku laserového záření na plicní tkáň.

    Hydrobiologové sledují vývoj vznikajících severočeských jezer. Průhledná, čistá voda a husté koberce řas na dně – tak nyní vypadají příbřežní zóny nových umělých jezer v severních Čechách, vzniklých zatopením jam po ukončení těžby hnědého uhlí.

    Jak testovat radiační odolnost elektroniky v satelitech. CubeSaty jsou schopny létat na oběžné dráze po dlouhou dobu, ale často dochází k přerušení mise kvůli poruchám elektrických systémů, palubních počítačů nebo komunikačních modulů.

    Vinné révě při nedostatku vody pomohou půdní houby. Houby se přitom vyskytují v půdě zcela přirozeně a není problém je do vinohradů v potřebném množství dodat.

    Chrám v Tel Moce se podobá Šalomounovu, v Bibli se o něm ale nepíše. Lokalita Tel Moca leží nedaleko Jeruzaléma a výzkum zde probíhá již od roku 2019.

    AA amyloidóza: Čeští vědci našli genovou mutaci, která způsobuje závažnou dědičnou nemoc. V posledních letech se ale zvyšuje podíl pacientů, u kterých se tato nemoc objevuje bez zjevné základní příčiny. Může za to zřejmě konkrétní mutace…

    Na okraj: proč je modrý ohňostroj vzácností? Za zábavní pyrotechnikou se samozřejmě skrývá celá řada zajímavých chemických i fyzikálních fíglů.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.