abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    21.5.2004 09:05 Pavel Vranka
    Rozbalit Rozbalit vše Vice monitoru
    Dva monitory a dve karty nebo vicehlava karta - to by opravdu stalo za samostatny clanek. Uz se pokousim zprovoznit dva monitory na ATI Radeon 9200 dva dny, vysledkem je jen to, ze mam na obou stejny obraz - ja ale potrebuji roztazenou plochu. Postupoval jsem podle navodu na http://www.tldp.org/HOWTO/Xinerama-HOWTO/ a man stranek, ale fakt nevim, kde je problem: "
    Section "Files"
       FontPath "unix/:-1"
    EndSection

    Section "ServerFlags"
       AllowMouseOpenFail # allows the server to start up even if the mouse doesn't work
       Option "Xinerama" "true"
    EndSection

    Section "Module"
       Load "dbe" # Double-Buffering Extension
       Load "v4l" # Video for Linux
       Load "extmod"
       Load "type1"
       Load "freetype"
       #Load "glx" # 3D layer
    EndSection

    Section "InputDevice"
       Identifier "Keyboard1"
       Driver "Keyboard"
       Option "XkbModel" "pc105"
       Option "XkbLayout" "cz"
       Option "XkbOptions" ""
    EndSection

    Section "InputDevice"
       Identifier "Mouse1"
       Driver "mouse"
       Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
       Option "Device" "/dev/mouse"
       Option "ZAxisMapping" "6 7"
    EndSection

    Section "Monitor"
       Identifier "monitor1"
       VendorName "Generic"
       ModelName "Flat Panel 1280x1024"
       HorizSync 31.5-67
       VertRefresh 50-75
    EndSection

    Section "Monitor"
       Identifier "monitor2"
       VendorName "Generic"
       ModelName "Flat Panel 1280x1024"
       HorizSync 31.5-67
       VertRefresh 50-75
    EndSection

    Section "Device"
       Identifier "device1"
       VendorName "ATI"
       BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
       Driver "radeon"
       Option "DPMS"
       BusID "PCI:1:0:0"
       Screen 0
    EndSection

    Section "Device"
       Identifier "device2"
       VendorName "ATI"
       BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
       Driver "radeon"
       Option "DPMS"
       BusID "PCI:1:0:1"
       Screen 1
    EndSection

    Section "Screen"
       Identifier "screen1"
       Device "device1"
       Monitor "monitor1"
       DefaultColorDepth 24

       Subsection "Display"
         Depth 24
         Modes "1280x960" "1280x960"
         ViewPort 0 0
       EndSubsection
    EndSection

    Section "Screen"
       Identifier "screen2"
       Device "device2"
       Monitor "monitor2"
       DefaultColorDepth 24

       Subsection "Display"
         Depth 24
         Modes "1280x960"
         ViewPort 0 0
       EndSubsection
    EndSection

    Section "ServerLayout"
       Identifier "multihead"
       InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
       InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
       Screen "screen2"
       Screen "screen1" RightOf "screen2"
    EndSection
    " (Nektere veci jsem tam nechal z puvodniho konfiguraku)
    21.5.2004 09:58 tomm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Mam Radeona 8500 a nez mi odesel druhy monitor, tak jsem to vice jak rok pouzival. Mel jsem nainstalovane drivery od ATI. Jejich soucasti je i binarka fglrxconfig, ktera Vam dva monitory pomuze nakonfigurovat. Kdyz jsem se koukal do XFree86Config-4, ktery je generovan, tak Xinerama vubec neni pouzivana - pouziva to nejake vlastni 'ficurky'. Zhruba jeste pred rokem to u ATI resili 2 screeny, ktere byly zobrazeny vedle sebe (jako ve Vasem konfiguraku) a tudiz na kazdem monitoru zvlast. Pak to prekopali a prestal jsem tomu rozumet :-( Ale alespon to fungovalo. Jedine, co se se 2 monitory nerozbehlo, byla HW akcelerace. Resil jsem to strasne dlouho a nic. Az po odpojeni druheho momitoru stacil restart Xserveru a bezelo to :-/

    A v poslednich dvou verzich ovladacu (driv jsem to tedy nekoumal) je k dispozici i ATI Control Panel, ktery Vam umozni prepinat mezi nastavenimi vice monitoru a gamma korekci za behu. Je to celkem sympaticke, ze clovek nemusi vlizt do konfiguraku, aby si to zmenil, kdyz si treba nahodou chce neco zahrat a potrebuje deaktivovat jeden monitor kvuli fungujici akceleraci.

    Zajimalo by me, jestli ten problem nefungujici akcelerace s vice monitory ma i nekdo jiny nebo zda se to nekomu povedlo zlomit.

    Pekny den
    21.5.2004 10:37 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    DRI v tomto případě v současnosti nefunguje. Pouze jedna karta může používat DRI. Je to vůbec taková citlivá věc...
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    22.5.2004 17:43 LoneWolf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    3D na vsech monitorech by mohla umet matrox pharelia. ma nekdo zkusenosti?
    24.5.2004 06:47 Zbynek Hubinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Jo, ale jen s original ovladacema a jeste blbe (obrazek se obcas rozsype, obvykle v nejdramatictejsim okamziku). Chyba bude nejspis v hardwaru karty, ktery na takovou zatez neni dimenzovan a prehreje se.
    21.5.2004 10:46 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    V sekci ServerFlags nemáte uvedeno DefaultserverLayout - nemělo by to snad vadit, ale já bych to pro jistotu uvedl.

    Všechno jinak vypadá v pořádku. Já jsem si s Xineramou hrál taky dlouho, jsou to infarktové stavy. Jediné, co jsem zjistil, než se to rozběhlo, že mnohdy nepomůže dokola restartovat XFree, ale - světe div se - celý systém. Fakt. Konfigurace, která nefungovala tak, jak jsem chtěl, byla po restartu naprosto v pořádku.

    Neznám kartu, mám Radeona 7000 VE, proto se jen ptám: BusID je schválně rozdílné, i když se jedná o jednu kartu? To mi připadá podezřelé...

    Kritická sekce je ServerLayout. Určitá kombinace Screenů mi dokonce háže SIGFAULT XFree. Zkuste to prohodit: je-li screen1 hlavní monitor, zkuste napsat
    Screen "screen1"
    Screen "screen2" LeftOf "screen1"
    
    U prvního uvedení Screen by mohl být také parametr...ale to je všechno otázka laborování a nervů.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    21.5.2004 11:45 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    k tomu BusID: v linuxu se kazdy vystup tvari jako jedna grafika, takze pak v konfiguraku muzu nastavit pro kazdy vystup jine ID a taky jine parametry... na sve strance www.zdenda.com mam konfiguraci pro xineramu na radeonVE, pro radeon 9200 je to to same v blede modrym. Bohuzel jsem to nemohl pouzivat na jednom radeonu9200, protoze mam nejaky divny DVI out a mam na nem rozmaznuty vystup prez redukci dvi-vga.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    21.5.2004 15:04 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    O vaší stránce vím, taky podle ní jsem tu Xineramu nastavoval. Jenomže u mého Radeonu 7000 VE přesně tohle neplatí. Obě hlavy mají stejné BusID. Jenom se ten záznam musí zdvojit, pokaždé s jiným identifikátorem. A podle něho se pozná, o kterou hlavu jde - jenom na začátku se musí zjistit metodou pokus-omyl, které je která.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    28.5.2004 11:23 tomm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Tak s tim, ze musim resnout cely system, aby to zacalo fungovat, mam taky zkusenost. Napadlo me, ze je to tim, ze se ten driver loaduje do kernelu a tu novou konfiguraci proste neakceptuje leda by ho clovek uvolnil a naloadoval znova. Ale mozna placam nesmysl :-/
    21.5.2004 11:41 Daniel Smolik | skóre: 15 | blog: marvin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    IMHO ATI stejne jako Nvidia Xineramu nepouziva. Maji na to nejaky vlasni vecicky. Jinak me na starem compu chodila Xinerama s ATI a 3dfx super.
    21.5.2004 15:08 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Nvidia - asi máte pravdu; žádnou kartu nemám, abych to mohl potvrdit.

    ATI - až novější Radeony. Radeon 7000 VE má podporu v XFree, takže žádné 'originální' ovladače použít nemusím (ani nemůžu, žádné neexistují).
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    Valoun avatar 21.5.2004 15:35 Valoun | skóre: 30 | blog: Psavec | Středočeský kraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Ja mam kombinaci nVidia GeForce2 a ATI Rage XL a beha to s Xineramou. Jedine co mi vadi je, ze mam akceleraci jen na te Nvidii.

    viz konfiguraky a ukazka (300 kB)
    23.5.2004 18:47 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Option "Xinerama" "On"

    musis dat do Section "ServerLayout"

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    23.5.2004 19:06 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Nemusíš. Může být i v ServerFlags. Teď mi jede tohle:
    Section "ServerFlags"
            DefaultServerLayout     "Multihead"
            Option  "BlankTime"     "0"
            Option  "Xinerama" "true"
    EndSection
    
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    24.5.2004 06:49 Zbynek Hubinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    To ej ale napsane, pokud se nepletu, uz v te manualove strance, kterou jste prelozil :-)
    24.5.2004 16:56 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    A z čeho jiného bych měl vycházet? ;-) Nebojte se, bude líp. Navíc to zdaleka není doslovný překlad.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    22.5.2004 14:15 Izak
    Rozbalit Rozbalit vše ATI a gatos
    Lepsi drivery pro ATI jsou na gatos.sf.net Zkuste jejich
    23.5.2004 10:26 zlucoblij
    Rozbalit Rozbalit vše kdrive
    Zdravim!

    Zajima mne jen, jestli soucasti tohoto serialu bude i konfigurace a kompilace kdrivu, presneji Xvesa nebo Xfbdev. Oficialni dokumentace k teto zmensene all-in-one verzi X v podstate neni, a 3rdp stranky sem nasel tak 2. S jejich pomoci se mi Xvesa podarila zkompilovat, ale dost casto kolabuje, a vubec se nechova jak by mela.

    Prosel sem kuli tomuto problemu radu diskuzi ale muj pozadavek zustava ignorovan.

    Mate nekdo stimto zkusenosti?
    23.5.2004 10:44 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kdrive
    Nebude. Nemám s tím vůbec žádné zkušenosti, resp. teď o tom slyším poprvé. :-/ Ale chystám se na srovnání XFree a 'jiných' grafických systémů (např. x.org), takže by se hodilo, kdybys mi napsal víc informací, já nad to sednu a uvidíme, co z toho vyleze.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    23.5.2004 19:01 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše pekny clanek
    Zdravim

    Clanek pekny, nevim co dodat. Pridam se ale taky se svim problemem.

    Uz delsi dobu provozuju dva monitory (agp-savage4 + pci-verite2100). Vsechno chodi jak ma, akorat opengl na sekundarnim (pci) nechodi vubec a na primarnim (agp) jede jak snek. asi kdybych ten sekundarni vypnul tak by to jelo.

    Problem je v treti grafice kterou jsme dneska zkousel: ATI Mach32 PCI 2MB. Mela by jet s driverem "ati" (XFree 4.4.0). Vsechno mi jede az na to ze na monitoru je cosi co vzdalene pripomina ty 3D obrazky na ktery se dlouze zadivate a vystoupi 3D obrazek. Jako by se to nedokazalo synchronizovat. Je to 14" monitor ktery ale umi i 1024x768 a myslim ze i vetsi, ma proste parametry 15". Cpu do nej rozliseni 800x600. Zkousel jsem nejprve pouze nastavit rozliseni 800x600 8bpp (16 a 24 zrejme neumi), VertRefresh a HorizSync jsme nechal defaultni a zadnou modelinu jsme tomu nedal. Pak jsem zkousel modelinu 800x600@56Hz ziskanou zde (http://www.hut.fi/Misc/Electronics/faq/vga2rgb/calc.html). Vysledek byl vicemene stejny. Obcas se to nedohodlo s frekvencema a nahodilo se rozliseni 640x480. Na monitoru bylo totez. V logu xfree jsem nenasel nic divnyho, kartu identifikoval spravne. Zkousel jsem i ostatni dve grafiky z konfiguraku smazat... Musel jsem se pak prihlasit pres SSH abych to vratil zpatky.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    23.5.2004 19:27 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pekny clanek
    Velkou roli hraje parametr DDCMode a ještě to přeraz pevným nastavením frekvencí. Pokud DDC neumí, asi bude lepší modeline - nějaká jiná.

    Kartou to IMHO nebude, atiny (zejména staré) mají dobrou podporu. Ale verzi 4.4 bohužel neznám, tak se můžu mýlit...
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    24.5.2004 00:38 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pekny clanek
    Uz delsi dobu provozuju dva monitory (agp-savage4 + pci-verite2100). Vsechno chodi jak ma, akorat opengl na sekundarnim (pci) nechodi vubec a na primarnim (agp) jede jak snek. asi kdybych ten sekundarni vypnul tak by to jelo.

    pokud jede xinerama, tak se s 3D akceleraci muzes rozloucit :-(
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    24.5.2004 06:56 Zbynek Hubinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pekny clanek
    Na hruby vypocet ModeLine je nekde na rootovi clanek Za oci zdravejsi, najdete tam jednoduchy algoritmus. Doladit doporucuji s xvidtune. Druha moznost je najit si dokumentaci k monitoru a zkusit nektery z podporovanych VESA modu, vetsina jich je vypsana v souboru /etc/X11/XF86Config (to je ten, co vyleze z konfiguratoru xf86config).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.