abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Lexmark Z33

    Ovladač: dodává výrobce

    Technické parametry

    Barevná levná inkoustová tiskárna, připojení jen přes USB, 2400x1200dpi, dvě cartridge - černá a barevná, na tu cenu docela kvalitní tisk, ale drahé cartridge.

    Barevná inkjet tiskárna Lexmark Z23,33,25 a 35 rozlišení 2400x1200 dpi (ř.23 a 33,35),1200x1200 dpi (ř.25) 2 cartridge černá a 3barevná CMY USB připojení velikost kapky černá 24 pikolitrů barevná 7 pikolitrů dle výrobce běží pod distribucemi: RH 7.0 a vyšší,SuSe 7.0 a vyšší,Mandrake 7.2 a vyšší a Caldera s jádrem 2.5 a vyšším Měsíční zatížení 2000 str./A4

    Identifikace pod Linuxem

    USB Bidirectional printer dev 2 if 0 alt 0 proto 2 vid 0x043D pid 0x0021
    /dev/usb/lp0


    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Stáhnout ovladač z www.lexmark.cz, někam rozbalit a spustit příkazem sh lexmarkz33-1.0-4.sh. Další v souboru README.


    Protože jsem se s tím dost namořil a zvládl to i s pomocí kolegů,rád bych zejména nám začátečníkům ušetřil nervy a čas,pokud vás také zláká koupě této levné a docela slušně tisknoucí tiskárny.

    Pravdou je,že cartridge pro tisk patří k nejdražším na trhu a ani jejich dostupnost není tak hustá,jako konkurenčních HP,Canon a Epson,ale lze sehnat i refill kity na doplňování inkoustů a tak ušetřit aspoň něco.

    Pokud si tedy na www.lexmark.cz stáhnete ovladač pro Linux,je to gzipovaný tar soubor s názvem cjlz33le. Připojte tiskárnu k počítači USB kabelem,vložte cartridge a zapojte síťovou šňůru. Nabootujte do Linuxu jako root,rozbalte gzip a tar souboru,až dostanete soubor readme a lexmarkz33-1.0-3.sh. Pak se v konzoli nastavte do adresáře s těmito soubory a napište na příkazovou řádku: sh lexmarkz33-1.0-3.sh. Po verifikaci proběhne instalace souborů ovladače a otevře se vám okno s průvodcem instalací. Zde odsouhlasíte akceptaci licence a případně můžete vytisknout zkušební stránku.Nejprve však musíte potvrdit,popř.opravit přípojný bod vaší tiskárny,např./dev/usb/lp0 apod.O tom,kde se vaše tiskárna nachází,se lze přesvědčit v USBViewu nebo přímo v adresáři.

    Je pravda,že se mi nepovedlo nastavit hlavy,jelikož jsem tiskárnu používal už předtím ve Windows a cartridge nebyly plné. Kolegům se však údajně podařilo i tento úkon dokončit bez problémů (vytiskne se vám několik šipek na šrafovaném podkladu,z nichž vyberete tu,která se vám jeví jako nejplnější. Její číslo pak zadáte do pole následujícího okna.)

    Po restartu počítače pak zkuste jako běžný uživatel vytisknout prázdnou stránku v nějakém editoru.Funguje-li,máte instalaci za sebou. Moje potíže vyplývaly z toho,že jsem se pokoušel tiskárnu nastavit nejprve v Printdraku. Teprve pokud jsem ji odebral a instaloval pouze firemní ovladač,začala fungovat. Výrobce uvádí,že ke správné funkci tiskárny v Linuxu jsou třeba Ghostscript a Enscript, zkontrolujte tedy jejich přítomnost ve vašem OS. Dále zkontrolujte,zda se vám spouští při startu LPD daemon (v Mandraku ho lze zapnout v ovládacím centru, v položce služby).Tiskárnu jsem instaloval na MDK 8.2.

    Poznámka

    Zatím se mi nepodařilo nastavit konfiguračními programy kvalitu tisku a zarovnat cartridge. Nevytiskne mi stránku s testovacími obrazci pro zarovnáni. (na RH 7.3). Když na něco příjdu, tak doplním.

    Refill kity vyrábí korejský InkTec,(české zastoupení na netu),cena okolo 430,-Kč za černý set na 4 naplnění a 600,-za barevný CMY na až 10x naplnění každé z barev. Dojem po doplnění cartridge:při tisku velmi malých znaků,(standardně při použití 4 stran A4 zmenšených na 1 stranu A4)kdy jsou znaky velké řádově 1-2 mm,je písmo mírně "vousaté",ale přesto dobře čitelné.Při použití tučného písma nebo standardního formátu A4 naprosto bezvadné.Další problém je v pokrytí plochy inkoustem při tisku větších černých ploch,kdy inkoust není rovnoměrně černý,místy jakoby se vsákl víc a plocha je tam světlejší,než jinde. Podotýkám,že jsem dosud doplňoval jen černou cartridge. Při porovnání nákladů s náhradní náplní a výsledkem tisku nemohu než doporučit k domácímu použití a tisku běžných stran textu a čb grafiky ve formátu A4 a A5,při nižších pak drobné znaky lehce "vousatí",takže požadujete-li 100% výsledek,poohlédněte se jinde.V jiných případech ale rozdíl mezi originální cartridgí a náhradní náplní poznáte pouze v peněžence.(můj subjektivní názor) Tisk probíhal u originální i doplněné cartridge na papír HP bright white inkjet,přímo určený pro tisk v inkjetech o gramáži 90g/m2.

    Dokument vytvořil: vit, 6.8.2002 23:16 | Poslední úprava: Redakce, 27.2.2011 15:08 | Další přispěvatelé: jan vecerka | Historie změn | Zobrazeno: 2525×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.