abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Doplnwní OTF, TTF fontů do pdflatexu.

    21.12.2016 01:57 mirek19 | skóre: 4
    Doplnwní OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    Přečteno: 299×
    Zdravím. Potřebuji použít v pdflatexu font psacího písma a historizjjící font. Našel jsem Školáčka a pak jeden free TTF. Pak ovšem nastal problém, jak je použít. Pohledání jsem přímo v distribuci (Fedora 23) našel balíček texlive-fontools, jenže po spuštění mi makro otftotfm hlásí chybu, že nemůže najít příkazy pltotf a vptovf. Ani já je nikde nemohu najít v repozitářích ani jinde,

    Nevíte někdo, prosím, kde je najdu. Nebo jiný postup pro OTF,TTF fonty dostatečně srozumitelný, abych jej i já pochopil (většina návodů na netu tuhle podmínku nasplňuje). Díky moc.

    Odpovědi

    21.12.2016 02:42 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnwní OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    v debiane balik texlive-binaries
    22.12.2016 15:38 mirek19 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    Ten balík jsem v repozitářích nenašel.
    23.12.2016 12:07 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    ani ja som nenasiel balik s tymi binarkami, aj ked balik s ich maunalmi hej.
    21.12.2016 11:55 RM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnwní OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    To není až tak jednoduché, vygenerovat metriku k fontu. Co třeba zkusit nějaké TeXové distro, které umí pracovat přímo s fonty systému, tj. sám si metriku vygeneruje. Možná XeTeX?.
    23.12.2016 12:49 mirek19 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    Co by znamenalo přejít na XeTeX? Několik let se horko těžko prokousávám LaTeXem (ne soustavně - nejsem profesionál). Pořídil jsem si i několik příruček, včetně tištěných, některým jsem i porozuměl, a postupně s vypětím sil zdolávám jednotlivá úskalí - i díky odpovědím v této diskusi, za něž tímto děkuji. Představa, že tohle vše budu muset absolvovat znovu, mě dokáže k smrti vyděsit.
    23.12.2016 13:45 mirek19 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    Tak výše popsaná chyba je odstraněna, chybová hláška zmizela, vypadá to, že se vygenerovaly i všechny potřebné soubory, nicméně fonty mi stále nefungují. Je ovšem pravda, že jsem z žádné příručky (a studoval jsem jich docela dost) nepochopil tak úplně, jak se vlastně daný font nastaví... Kdyby mi někdo dokázal poradit,jak určitý úsek textu vypsat potřebným fontem a pak se vrátit k implicitnímu fontu, byl bych velmi vděčný, třeba na konkrétním příkladu fontu skolacekCE.

    Ještě poznámku: v distribuci Fedory jsem našel balíček texlive-calligra s krásným (podle mě) psacím fontem. Po jeho nainstalování (jeden obecně známý příkaz nebo tři kliknutí myší) stačí v dokumentu zavést balíček calligra.sty a jsou okamžitě k dispozici příkazy \calligra a \textcalligra{}, které bezproblémově fungují (alespoň na první pohled). Bohužel bez češtiny. Nabízím to jako inspiraci, ať už formu instalačního balíčku (v tomto případě .rpm) nebo prográmku ala vlna (nejen pro windowsáky) - předpokládám, že pro všechny fonty stejného typu (TTF, OTF,...) je postup stejný. Nebo není?
    23.12.2016 20:31 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    Tak jednoduché to není. Pokud jsi už LaTeX studoval, tak bys měl chápat, že je to svůj svět, zcela oddělený od operačních systémů a grafických prostředí. První LaTeX, se kterým jsem někdy v roce 1988 pracoval, byl na mainframe IBM s VM a fotosázecím strojem na výstupu. A pravděpodobně by ten dokument prošel i na TeXlive. TeXové fonty a příslušné balíčky jsou vytvořeny Metafontem, který generuje font a veškerou příslušnou metriku s níž počítá LaTeX, kterému je úplně jedno grafické prostředí a jeho fonty. Na to aby s fontem grafického prostředí např TTF byl schopen TeX pracovat, nekdo musí vytvořit jeho metriku pro TeX a pak vytvořit popis pro driver, který bude font tisknout (nebo převádět do PDF). Ten tvuj caligra je prostě anglický TeXový font. Ale ty bys potřeboval pro TTF font najít pro konkrétní TTF font příslušnou metriku. (Navíc si všimni, že pro Knuthovy fonty Computer Modern je ta metrika jiná pro každou používanou velikost fontu. Změny jsou sice v detailech, ale jsou to podstatné detaily.)
    24.12.2016 00:21 mirek19 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doplnění OTF, TTF fontů do pdflatexu.
    OK. Díky za objasnění. Poněkud mě zmátlo to, že XeTeX dokáže pracovat se systémovými fonty.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.