abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1056 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Dotaz: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi

    27.2.2019 15:35 ok2zar | skóre: 19
    Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi
    Přečteno: 781×
    Zdravim vsechny,

    po mnoha letech zase mohu pouzivat linuxovy desktop jako hlavni pracovni nastroj, ale potrebuji vyresit par drobnosti, ktere by mi usnadnily pouzivani. Obracim se tedy na vas prosbou o radu. Treba nektrou z tech veci uz nekdo z vas resil a snad i uspesne.

    Takze situace je takova, ze mam HP EliteBook 840 G4 s nainstalovanym Ubuntu 18.04 LTS s XFCE prostredim (Xubuntu) a tento laptop vkladam do dokyny, ke ktere jsou (krom obligatni klavesnice a mysi) pripojeny dva monitory pres DisplayPort a USB headset platronix.

    Toto vse mi funguje. Tedy platronix headset hraje a mluvi. Displaye zobrazuji a nastavil jsem si je dle vlastniho uvazeni, ale...

    Jelikoz nechci mit na stole dva monitory a otevreny laptop, tak jsem si nastavail, ze hlavnim monitorem je jeden ze stolnich a ze prip zavreni víka/displaye laptopu se (v pripade napajeni ze site) se zobrazovac paltopu vypne. Toto taky funguje. Problem nastava, kdyz odchazim od stolu, zamknu obrazovku a pak prijdu a chci zadat heslo. Toto pres USB klavestnici proste nelze. Musim otevrit viko laptopu, pockat chvilku, az se "probudi" (ackoli nema usinat a dle ledky ani nespi), obraz mi vyskoci i na externich monitorech. Teprve pak moho viko zase zaklapnout a prihlasit se uz pomoci externi USB klavesnice.

    Pak tu mam pidgina se sipe pluginem z PPA repozitare - proste aby mi fungovaly stejne funkce jako ve Skype for Business. Tady to funguje dobre, jen pidgin vyuziva stejne zvukove zarizeni, jako system pro systemove zvuky. Takze dokud tam mam jen USB platronix headset, tak jsem v poho. Jakmile si pripojim i BlueTooth sluchatka, tak nastane divna situace, kdy (napriklad) prichozi hovor hraje v repracich laptopu a spotify stale do BlueTooth sluchatek. Takze patram po moznosti, zda lze nejak prednastavit konkretni zvukove zarizeni pro konkretni aplikaci. Ackoli tady to bude asi souviset i s temi BT sluchatky, respektive s profily. Najsem si jiz jist, ale mit pripojene oba profily (A2DP a HFP) zaroven asi nelze.

    Pak tu jsou dokumenty na sharepointu. Ve widlich si to z daneho weboveho prostoru stahne a otevre word a pak to tam zase nahraje. Mate nejaky trik, jak zaridit toto i u LibreOffice? Jasne, rucne to tam muzu taky nahrat a funguje to dobre, ale koliduje to s moji lenosti a pohodlim. ;-)

    A nakonec kravina, ktera me ale stve asi nejvic. Doma mam v kazdem pokoji 5 GHz AP s malym vykonem a jen v rezimu 802.11A, tedy 54 Mbps. Jen v obyvaku mam 802.11AC Vsechna AP maji stejne SSID a vsechny ostatni laptopy, telefony a tablety s tim funguji uplne suprove - vyberou si to nejsilnejsi nebo nejrychlejsi. Jenze pracovni laptop se v drtive vetsine pripadu pripoji k APecku z vedlejsiho pokoje (a uz na ni zustane) namisto obyvakove 802.11AC, takze kdyz pak neco nahravam, tak je to utrpeni. Jasne, muzu to zafixovat na konkretni BSSID, jenze jakmile bych odesel jinam, kde uz tato wifina nedosviti, tak se mi to rozpadne. Takze otazkou jde, zda se da v Network Manageru nadefinovat preferovane BSSID (ja to nenasel) nebo kde bych mel hledat chybu - wifi, firmware, nebo nastaveni v OS?

    No a to je vsechno. Jsou to drobnosti, ale jejich vyreseni by mi zprijemnilo fungovani.

    Diky predem za rady.

    Odpovědi

    27.2.2019 16:04 qw11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi
    Co sa tyka toho uspavania. Skusil by som pocas toho "spanku" pripojit usb klavesnicu priamo do ntb. Tym sa vyluci uspavanie docku. Ak sa uspava naozaj ntb skusil by som tento postup na zakazanie uspavania usb2(USB2) a usb3(XHC) https://askubuntu.com/questions/509017/desktop-wakes-from-suspend-at-random-14-04
    27.2.2019 16:08 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi
    Mám pocit, že když aplikace aktivně využívá zvukový výstup dá se pro ni na jedné ze záložek xfce-mixeru vybrat konkrétní zvukové zařízení. Ale možná se pletu.
    27.2.2019 16:12 ok2zar | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi
    Jo, toto jde udelat v Pulse mixeru a je to funkcni, jen tam nelze (nebo jsem na to neprisel) udelat preferenci, respektive trvale prirazeni aplikace k zarizeni.
    27.2.2019 16:25 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi
    Nejde to pomocí pavucontrol zajistit permanentně?
    28.2.2019 10:05 ok2zar | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi
    No pokud to jde, jak jsem neprisel na to jak.
    28.2.2019 18:46 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi

    Mě to funguje po nastavení pomocí pavucontrol. Když znovu spustím aplikaci, tak hraje přes posledně zvolené zařízení "tlacitko" vpravo.

    http://www.monitos.cz/tmp/multi_snd_output.png

    28.2.2019 15:18 MadCatX | skóre: 28 | blog: dev_urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi
    Ad odemykání:

    Fakt to není nějaká forma spánku? Chová se to stejně, i když necháš víko displeje otevřené?

    Ad zvuky:

    Buď to hacknout nějakým skriptem nebo zkusit EarCandy (https://launchpad.net/earcandy). Nezkoušel jsem, takže nevím.

    Ad SharePoint:

    SharePoint lze mountnout jako FS a takto s ním pracovat. Viz třeba:

    - davfs2 (https://unix.stackexchange.com/questions/308771/mounting-a-sharepoint-document-library-using-davfs-in-linux)

    - fusedav (https://github.com/pantheon-systems/fusedav)

    Výhoda fusedavu je, že používá FUSE tudíž nepotřebuje roota.
    1.3.2019 12:37 ok2zar | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi
    Tak jsem to zkousel a je to takto?

    Kdyz zamknu obrazovku a viko je zavrene, tak se dokina (minimalne USB na dokyne) neuspavaji. Poznam to tak, ze hraje hudba pres USB headset. Ale proste pro odemceni musim otevrit viko, pockat az se to nejak vzpamatuje a pak muzu zadavat heslo pro odemceni - heslo zadavam do dialogu relace (stejny dialog jako pri prihlasovani po bootu).

    Kdezto kdyz naopak viko otevru pred tim, nez zamknu obrazovku, a necham ho otevrene, tak pak mohu rovnou pouzit externi USB klavesnici a heslo zadavam do sporice obrazovky.

    Diky za tipy na ten sharepoint. Po obede to hned vyzkousim. Bylo by to pohodlnejsi.
    Max avatar 28.2.2019 19:56 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi
    Sharepoint podporuje CMIS a WebDav. Pokud je na Sharepointu zapnutý CMIS, tak podpora je přímo v LibreOffice. Jinak jedině přístup přes webdav.
    Ukázka třeba zde : Integrating LibreOffice with SharePoint – part 1
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    4.3.2019 11:34 ok2zar | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Male drobnosti pro vetsi pohodli - linux desktop v korporatnim prostredi
    Tak jsem zkousel sharepoint, ale nedosel jsem uspechu. Zkousel jsem vsechny zde zminovane postupy a byl jsem i schopen si pridat do LibreOffice "vzdalenou sluzbu" a autorizovat se, ale tim to konci. Nedostanu ani vzdaleny obsah ani zadnou chybovou hlasku. Takze budto delam neco spatne, nebo je nastaveni sharepointu prilis paranoidni.

    Nicmene jsem zkusmo overil, ze kdyz pro zamknuti relace/obrazovky nevolam xflock4, ale normalne xscreensaver, tak se sestava chova presne tak, jak chci/potrebuji. Tedy vse jede, jak jsem to nechal, jen je zamknuta obrazovka a po stisku jakekoli klavesy na externi USB klavesnici na me vyskoci dialog na zadani hesla, po kterem normalne pokracuju v praci. Takze toto je OK.

    Petr.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.