abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Rozcestník

    Dotaz: Desktopový Linux do tabletu Amazon Fire 7

    2.5.2019 15:03 Luboš
    Desktopový Linux do tabletu Amazon Fire 7
    Přečteno: 315×
    Dobrý den,

    jsem nespokojený s Androidem i s Amazonem modifikovaným Androidem - Amazonem nazvaným FireOS a chtěl bych svůj tablet Amazon Fire 7 vylepšit, upgradovat a nainstalovat do něj nějakou skutečnou desktopovou distribuci Linuxu jako nativní primární OS a původní Android (FireOS) dát úplně pryč, prostě ho smazat.
    (Případně pokud by to nebylo nějak navíc extra morbidně pracné tak Androidu (FireOS-u) omezit prostor a práva na minimum a nechat ho v dualbootu a defaultně bootovat Linux pokud při bootu nezvolím jinak - ale to nemusí být a klidně a rád Android (FireOS) úplně smažu).

    Jednu dobu jsem se o to trochu zajímal a četl jsem už dříve pár článků a zpráv a slyšel jsem od různých lidí věnujících se IT, ŽE TO JDE - že do většiny smartphonů a tabletů s Androidem, v dnešní době prý snad už do skoro všech, je možné Android úplně smazat a nainstalovat plnohodnotné nemodifikované desktopové linuxové distribuce přímo čistě do zařízení jako nativní primární OS (bez jakýchkoliv emulací ani virtuálních strojů ani překladů API ani kontejnerů - což jsou možnosti které všechny taky jdou, ale mě absolutně nezajímají a zajímá mě jen odstranění Androidu a instalace Linuxu jako nativního OS přímo do zařízení), pokud jsou zkompilované pro daný procesor, což bývá většinou ARM, který mnoho Linuxových distribucí podporuje a jsou pro něho zkompilované. Údajně je to možné hlavně díky tomu, že Android používá nemodifikované Linuxové jádro.

    Nejvíce bych uvítal UbuntuMATE nebo Xubuntu, hlavně pro jejich příjemnou šetrnost a nenáročnost na HW (což se při používání na tebletu hodí zvlášť ještě tím víc) při poskytování velkého množství kvalitních užitečných často nadstandardních funkcí.
    Ale klidně budu rád a spokojím se a naučím se i s jinými plnohodnotnými desktopovými Linuxovými distribucemi, které budou minimálně náročné na hardware a při tom poskytnou podobně nebo aspoň přiměřeně funkcní a schopností co do schopností a počtu a kvality jako výše zmíněné UbuntuMATE nebo Xubuntu.
    Rozhodně ale nechci takové příšernosti a nenažrané hrůzy jako Unity ani současné GNOME ani současné KDE (starší verze GNOME a KDE klidně jo, ty narozdíl od současných hrůzoverzí byly hodně kvalitní, schopné, rychlé, uměly toho hodně a byly přitom ne-nenažrané), to by totiž byla sebevražda pro mě a vražda pro tablet a mě by u toho akorát tak trefil šlak.

    Tak se potřebuji zeptat, jak na to? Máte s tím někdo nějaké zkušenosti nebo znalosti? Nebo víte třeba o nějakých dobrých dobře napsaných spolehlivých funkčních návodech?

    Děkuji moc.

    Odpovědi

    2.5.2019 17:35 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Desktopový Linux do tabletu Amazon Fire 7
    Jiz jsi dostal odpoved na zive.cz.. napad je to sice hezky, ale zcela mimo misu. Je to slaby MTK tablet, ktery ma TWRP, unlock, root, gapps a lze trochu vyladit. Nic vic.
    k3dAR avatar 2.5.2019 19:12 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Desktopový Linux do tabletu Amazon Fire 7
    no vetsina odpovidajicich psalo z Windows, ani netusi ze na ARM jde neco jineho nez Raspbian, resp. jo je to problem, ale sam vis dobre ze ne v distribuci, ale v bootloader (mensi problem) a v jadru (velkej problem)...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    k3dAR avatar 2.5.2019 19:23 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Desktopový Linux do tabletu Amazon Fire 7
    pokud by slo o x86, mohla by byt situace snazsi, melo by to BIOS nebo UEFI, takze zavades by sel snadno a melo by to minimalne bezne CPU, takze i jadro by slo snadno, problem by mohl byt s ovladacema pro BT, Wifi...

    tim ze je tam ARM, zalezi jestli stavajici zavadec jde odemknout, zda by umel zavest jine jadro a nejvetsi problem ovladace vseho, od gpu, pres touchscreen, power management, wifi, bt, zvukovka...

    ti tvoji "IT" moc netusili o cem mluvi, regulerni GNU/Linux distro nativne nejde dostat do skoro zadneho zarizeni s Android s ARM, opomneli bootloader a ze Linux jadro sice je Linux jadro, neni ale nemodifikovane, ale je tam pridana podpora Androidu(i kdyz castecne je uz v mainline jadru), ale HLAVNE vyrobci Android ARM zarizeni NEDELAJI ovladace do jadra, ale delaji je v userspace, tzn. Androidi programy, diky tomu i tvurci modifikovanejch distribuci nemaji v podstate (bez velkych clovekohodin nakladu) jinou moznost, nez pouzit projekt libhybris, kterej zajisti potrebnou vrstvu, kdy pod ni bezi puvodni Android Linux jadro a puvodni Android NELinux ovladace nad puvodni Android "bionic libc"... za libris stoji tvurci mobilnich OS jako LuneOS(puvodne webOS), Mer, Jolla, Cannonical, ale nevim o bezne/upravene ARM GNU/Linux distribuci ktere by libhybris vyuzivala, zaroven i kdyby ano, neznamena ze by sla na tvem HW...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.