abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1058 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Dotaz: je LAMP / PHP single thread?

    13.10.2019 22:38 marky
    je LAMP / PHP single thread?
    Přečteno: 418×
    Mám jedno CMS v PHP články formátujem cez markdown hľadal som nejaký šikovný konvertor pre PHP takže som vybral tento https://parsedown.org/ akurát mi v ňom nefungovali veci nad rámec štandardu markdown napríklad pridávanie CSS classov na elementy cez {.nejakatrieda}. Vyhodil som ho teda. A upravil som jednu aplikáciu ktorá obsahuje jeden vymakaný (nephpčkový) markdown parser MarkDig. Ten má kopu rozšírení, pridal som teda do appky nový controller MarkdownController a akciu ToHtml takže teraz ten markdown parser pouzivam z PHP aplikácie cez restové api.

    POST /markdown/to-html pošlem mu postom string v markdowne a dostanem json obsahujúci html.

    Lenže to má jednu drobnú nevýhodu: Pristupujem z jednej domény na inú. Celý preklad z MD do HTML trvá nejaky kratky cas mozno 500 ms. lenže na tých pol sekundy vlastne zamrzne celé PHP možno dokonca aj celý apache. Keď som mal otovrený debugger tej aplikácie (ktorá poskytovala to REST api) a dal som si breakpoint na miesto kde sa prekladá markdown do HTML a začal som ju krokovať tak spolu s ňou zamzla aj tá PHP aplikácia ktorá očakávala response z rest api.

    Neviem presne technické detaily ako funguje PHP (cakal som ine spravanie), ale mám dojem že PHP beží na len jednom vlákne. A a kým mi ne-php REST api nevráti response tak vlastne neni k dispozízii cela stranka? Správne to chápem? Takže asi by bolo dobré aby to neblokovalo hlavné vlákno. Keby som nebol v PHP tak by som to hodil buď na nové vlákno alebo spustil ako task, thread, TPL, thread pool, alebo pouzil backgroundworker alebo niečo podobnbé ale podporuje také niečo aj PHP? A rovnako aj posielanie emailov by malo prestat blokovat hlavne vlakno

    Odpovědi

    13.10.2019 23:26 M. Ponkrác | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je LAMP / PHP single thread?
    Nevím jak je to dnes, ale před řadou let fungoval Apache tak, že spustil houf procesů nebo threadů. A v tomto poolu pak honil HTTP requesty.

    Pár HTTP requestů tedy nemohlo zablokovat ani Apache, ani PHP, protože paralelně jich mohlo běžet větší množství.

    Jinak ano, PHP je single-thread. Ale protože je většinou spuštěn x-krát v poolu, tak jeden request by to neměl mít možnost zablokovat.

    Onlouvám se, pokud jsou mé informace již zastaralé, a dnes už se to dělá jinak. Už to pár let nesleduji jak se to vyvíjí.
    14.10.2019 00:23 Kit | skóre: 45 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je LAMP / PHP single thread?
    PHP běží jednovláknově, ale Apache vytvoří pro každý HTTP požadavek nové vlákno (resp. si ho vezme z poolu) a v každém z nich může běžet jiné PHP. K blokování tedy nedochází.

    PHP samo umí fungovat jako jednovláknový HTTP server, u kterého by k takovému problému mohlo dojít. Proto se používá jen pro testovací účely.

    BTW: 500 ms na zpracování Markdownu je hodne. To je v tom celá kniha?
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
    14.10.2019 06:00 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je LAMP / PHP single thread?
    Keď som mal otovrený debugger tej aplikácie (ktorá poskytovala to REST api) a dal som si breakpoint na miesto kde sa prekladá markdown do HTML a začal som ju krokovať tak spolu s ňou zamzla aj tá PHP aplikácia ktorá očakávala response z rest api.

    Nevím jestli to chápu dostatečně ale tohle mi přijde logické - protože krokuješ překlad jehož výsledek pak vracíš, nemůžeš čekat že ta aplikace která response čeká ho nějakým zázrakem dostane s předstihem dřív, než ten překlad odkrokuješ nebo pustíš. To je tuším něco jako kauzalita.

    Pokud bys to pustil asynchronně (a že je to v PHP podporované velmi mizerně) tak bys a) musel stejně čekat než se ten proces dokončí abys mohl ukončit skript a vrátit výsledek a nebo b) bys výsledek zahodil a tvé REST API by nevrátilo nic.

    p.s. pomiňme teď fakt že vracet z REST služby HTML zabalené v JSON je oescapovaný hnus a že používat PHP v PHP přes REST je ještě větší hnus

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.