abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Wide-gamut LCD pod Linuxem

    4.4.2020 16:35 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Přečteno: 324×
    Jakou máte se Subj. zkušenost při použití grafických programů GIMP,darktable,RawTherapee,...?

    Pokud LCD s širším barevným gamutem využíváte, jaký color space preferujete AdobeRGB/DCI-P3/...?

    Odpovědi

    7.4.2020 13:59 f
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Pouzivam a jsem spokojen. Ale mozna je to jen tim, ze nemam srovnani s HW kalibraci, ktera funguje jen pod Windows. Jako pracovni profil pouzivam AdobeRGB.
    7.4.2020 20:35 TechnikTom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Nevím, co přesně myslíte HW kalibrací fungující jen ve Windows, ale já úspěšně používám HW kalibraci se sondou i pod Linuxem. DisplayCAL a spol.
    7.4.2020 23:02 f
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Lepsi monitory maji vlastni LUT tabulky, ale SW, ktery s tim umi komunikovat, byva jen pro Windows, pripadne pro Mac.
    8.4.2020 00:46 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Je tím obecně míněna (hardwarovou kalibrací) tato funkcionalita, výklad asi stejně dobrý jako jiné.
    A few monitors allow changing its grey response because they are able to store at user command a set of custom calibration curves in their own electronic components. If a monitor has such a feature, we say it has “hardware calibration”, because it has a LUT (Lookup Table) to store calibration curves.
    Výsledkem DisplayCAL (SW) kalibrace (např. kvůli dosažení požadované gamma) je korekce na straně výstupu GK, nikoli přímo v útrobách LCD. Například můj již odstavený monitor EIZO GC211 disponoval touto schopností, takže výsledný ICC profil (kalibr.sw. ColorNavigator) byl datově velmí spartánský (WhitePoint a pár souřadnic v barevném prostoru?), proti tomu při SW kalibraci (kalibr.sw. Eye-One) byl ICC profil datově podstatně objemnější díky popisu vícebodových křivek.
    7.4.2020 21:03 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    Mne to táhne k DCI P3, kde je nabídka zatím dost omezená (přecijen AdobeRGB je tradiční gamut pro photography/pre-press).

    Chybějící podpora HW kalibrace LCD (u Linuxu-only prostředí s nemožností využít HW kalibrace nástroji dostupnými pro Win/MacOS) by mohla mít řešení v LCD s vestavěnou kalibrací(sondou), které umožňují stanovit kalibrační target přímo v OSD LCD a po ukončení kalibrace je tento uložen do jednoho z CAL profilu LCD. Při následné SW kalibraci ext. sondou (se stejným kalibračním cílem) lze zajistit vznik profilu na straně PC (korekce asi budou minimální, nejspíše vyplývající s rozdílné přesnosti sond). Díky omezeným korekcím by výstupní škála vzniklá na základě SW kalibrace nemusela být významně korigovana. Nevýhodou u vestavěných kalibračních sond je kalibrace typicky v jediném bodě LCD, výsledky při plošném uplatnění profilu budou ovlivněny homogenitou podsvícení(jas/col_temp).

    Jedním z kandidátů s vestavěnou sondou (asi mířený spíš na SDR oblast) může být DELL UP2720Q. Výsledky v recenzích působí mírně povzbudivě, uvidíme zda se to potvrdí v další recenzích. Nakolik mj. deklarovaný gamut je opravdu reálně dosažitelný.

    17.4.2020 14:25 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wide-gamut LCD pod Linuxem
    OT: Jeden "protip"?

    Pokud u svých (stejných monitorů?) modifikujete EDID v xorg.conf pomocí Option "CustomEDID" "DP-0: /path/EDID.bin ....., dopřejte každému z nich svou vlastní individuálně modifikovanou kopii EDID.bin, v opačném případě se můžete dočkat zvláštního chování.

    Připisuji to tomu, že součástí informací EDID poskytovaných monitorem je asi i sériové číslo (takže by se EDID.BIN měly lišit minimálně v něm). Zatím to z mého pohledu vypadá, že S/N se asi nějak využívá v CMS (k rozlišení více stejných LCD). Při stejném EDID.bin u dvou monitorů mi CMS jeden LCD zcela zapřelo (nebylo jej patrně schopno rozlišit) a neumožnilo mu přiřadit .ICC (vzniklý kalibrací).

    Primárním důvodem pro modifikaci EDID bylo doplnění (chybějící) možností volby 2160p24 v rozlišení monitorů.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.