abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Linux: Kniha kouzel 2.0

    Singularis ve čtvrtek vydal/a verzi 2.0 (Chranislav Charbulový) vanilkové příchuti Linuxu: Knihy kouzel, zaměřenou především na Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa). Novinkami jsou např. vzorky bashe v kapitole Regulární výrazy či tmavý motiv HTML varianty jako výchozí. Zdrojový kód je k dispozici na GitHubu. Pro uživatele staršího Ubuntu 18.04 (Bionic Beaver) byla současně vydána opravná verze 1.13; větev 1.x bude ve stádiu dlouhodobé pasivní údržby do 1. března 2023.

    Linux: Kniha kouzel je česká multimediální sbírka krátkých řešených příkladů z prostředí GNU/Linuxu, připomínající konverzační slovník cizího jazyka. Vychází v PDF A4 a B5 pro profesionální i domácí tisk a ve formátu HTML pro vykopírování kódu.

    2.10.2020 13:11 | Singularis | Zajímavý projekt


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    xkucf03 avatar 2.10.2020 15:40 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše GNU/Linux: Kniha kouzel 2.0

    Bylo by dobré to pojmenovat „GNU/Linux Kniha kouzel 2.0“, protože o Linuxu (jádře) tam není prakticky nic a ta kniha se věnuje operačnímu systému GNU/Linux.

    Jinak to vypadá fajn (aspoň podle obsahu). Mimochodem, v PDF by to chtělo vygenerovat osnovu/obsah (v PDF prohlížečích se pak zobrazuje v panelu a jde lépe procházet kapitoly).

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    2.10.2020 22:00 zzz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux: Kniha kouzel 2.0
    Spis Ubuntu. GNU je pro uzivatele irelevantni.
    3.10.2020 06:08 Singularis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux: Kniha kouzel 2.0
    Také si myslím, že úplně přesný název by byl „Ubuntu: Kniha kouzel“, ale původně to byl projekt pro začátečníky, kteří to GNU/Linux moc nechápou a je to pro ně celá jedna velká „černá skříňka“, tak jsem zvolil/a takovýto název. A vzhledem k tomu, že s Linuxem v názvu se prodávají i knihy, kde se uživatel naučí maximálně bash a pár dalších GNU příkazů, to není tak strašné a myslím, že projektu ten původní název nechám. (Koneckonců, Jméno růže od Umberta Eca také není o růžích...)
    xkucf03 avatar 4.10.2020 15:32 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux: Kniha kouzel 2.0
    Také si myslím, že úplně přesný název by byl „Ubuntu: Kniha kouzel“

    Vázat se na jednu distribuci mi přijde škoda. Dle obsahu je drtivá většina obecná a bude fungovat na libovolné GNU/Linuxové distribuci (ale nebude fungovat třeba na Androidu, což je taky Linux).

    ale původně to byl projekt pro začátečníky, kteří to GNU/Linux moc nechápou a je to pro ně celá jedna velká „černá skříňka“

    Tím spíš je potřeba začátečníkům tuto informaci předat.

    A vzhledem k tomu, že s Linuxem v názvu se prodávají i knihy, kde se uživatel naučí maximálně bash a pár dalších GNU příkazů

    Je to samozřejmě tvoje věc, svoji knihu si můžeš pojmenovat, jak chceš. Nicméně je otázka, jestli je správné jít s davem a dělat stejnou chybu jako ostatní…

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    6.10.2020 18:18 Singularis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux: Kniha kouzel 2.0
    Vázat se na jednu distribuci mi přijde škoda.

    Je pravda, že většina toho bude fungovat na každé distribuci, ale „nevázat se na konkrétní distribuci“ je neslučitelné s požadavkem na ověřenou funkčnost. Pokud mají být postupy ověřené, musí existovat konkrétní distribuce, na které se ověřují. Moje původní představa byla, že budu prostě pečlivě mapovat distribuci, kterou používám, a uživatelé jiných distribucí si udělají forky (odnože) a případné odchylky si vyřeší tam – ve svých odnožích. (Což by bylo vynikající, protože když bych se pak třeba rozhodl/a přejít na Debian, prostě bych si vyhledal/a někým dobře udržovanou odnož, kde by vše, co bych potřeboval/a při přechodu z Ubuntu na Debian změnit, už bylo vyřešené, a po přechodu bych svoji variantu opustil/a a začal/a přispívat do té dané odnože.)

    Za práci na Linuxu: Knize kouzel nejsem placen/a; jedním z významných důvodů, proč ji píšu, je abych zvýšil/a svoji vlastní akceschopnost s operačním systémem na mém počítači, a v plnění tohoto cíle je trávení času zkoumáním distribucí, které nepoužívám a nepotřebuji kontraproduktivní, takže proto se jinými distribucemi nezabývám.

    Nicméně je otázka, jestli je správné jít s davem a dělat stejnou chybu jako ostatní…

    Je třeba si uvědomit, že významy slov nejsou dány od Boha a nejsou neměnné a svaté, ale určuje je člověk a má v tom poměrně značnou svobodu. Mohl bys třeba říkat, že Američané dělají chybu, když ve slově „body“ čtou „a“, když správně se tam (podle Angličanů) čte „o“. Jenže když tu chybu dělají stovky milionů lidí, musí i jazykovědci připustit, že už to není chyba, ale nový jazyk. A tak vznikla americká angličtina. A význam slova „Linux“ je podobný případ. Nemusí to být jen jádro. Linux může být životní styl, může to být počítač, může to být počítačová síť, může to být USB flash disk, může to být mrak na nebi, může to být hurikán, může to být mytologický drak, může to být asteroid, může to být v podstatě cokoliv, co se člověk rozhodne tak označovat. A po diskusi na GitHubu jsem dospěl/a k závěru, že označovat slovem „Linux“ libovolnou linuxovou distribuci není chyba, přinejmenším v českém jazyce to má svoji významotvornou lingvistickou logiku a když to dělají statisíce či milony lidí, není to ani na újmu srozumitelnosti, a komunita Debianu nemá pravdu, pokud píše, že je to chyba. Může to být chyba v angličtině, ale ne v češtině.

    Mimochodem, neměl by se tento web třeba jmenovat „ABC GNU/Linuxu“? Není už tu o tom nějaká starší diskuse? (Tohle nemyslím jako argument, je to jen nápad.)

    svoji knihu si můžeš pojmenovat, jak chceš

    Mohu si ji pojmenovat, jak chci, ale ty jí zase můžeš říkat, jak chceš ty (když to nebude na újmu srozumitelnosti), takže jí klidně říkej „GNU/Linux: Kniha kouzel“ a ve svých sestaveních (buildech) si tam ten název opravdu můžeš dát.

    3.10.2020 06:25 Singularis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux: Kniha kouzel 2.0
    PDF jsem zamýšlel/a především pro tisk, ne pro procházení na počítači, ale když je o PDF záložky zájem, pokusím se je tam přidat. Už jsem našel/a způsob, jak je tam dostat bez balíčku {hyperref} (který opravdu nechci používat), takže si to dám jako úkol do verze 2.1. Děkuji za tip!

    K názvu „GNU/Linux Kniha kouzel“ už jsem se vyjádřil/a v jiném komentáři.
    Bedňa avatar 3.10.2020 11:51 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux: Kniha kouzel 2.0
    Môžeš sa pripojiť do diskusie.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    3.10.2020 13:09 nadtržítko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux: Kniha kouzel 2.0
    Nemuzu, protoze github je vlastneny korporatem a je tam nutna registrace.
    3.10.2020 19:59 Singularis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux: Kniha kouzel 2.0
    Tento argument chápu, i když já jsem v tom méně striktní. Pokud se k tomu tématu chceš vyjádřit, můžeš mi napsat e-mail (adresu najdeš na mé osobní stránce, na kterou jsem dal/a odkaz do svého profilu).
    xkucf03 avatar 4.10.2020 15:35 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux: Kniha kouzel 2.0
    +1

    (viz také Sane software manifesto)
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    2.10.2020 20:33 Rotující Knuth
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    \setmainfont{Free Helvetian}\relax%

    \setsansfont{TeX Gyre Heros}\relax%

    \setmonofont{TeX Gyre Cursor}\relax%

    Jdu blejt velebnosti, nenávidím ty fonty. Je to neergonomická ostuda. Nač to sází v TeXu když to zpizdí těma šunty ?
    2.10.2020 22:34 JZD | skóre: 14 | blog: Na_dvorku
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    Jaké fonty by jste tam rád viděl? Bohužel, moje křišťálová koule mlčí.
    Víra znamená vyznávat to, o čem člověk dobře ví, že to není pravda. Mlčeti platina, mluviti v gajzu, býti v hajzlu.
    Heron avatar 4.10.2020 19:48 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    Proč nezůstat u Computer Modern? Taky nechápu zvyk sázet počítačové knížky v SansSerif, Serif se mnohem lépe čte (proto to také bylo vymyšleno) a i v CM se běžně sází beletrie. I když jsem viděl i Palatino, to by ale v počítačové literatuře už působilo dost nepatřičně.

    Jinak počin celkem zajímavý. Prolistoval jsem si rychle sekci kolem ffmpeg, trochu mi to připomnělo můj debilníček s příklady, jak dělat určité transformace, tohle se jako příručka může hodit.
    3.10.2020 06:17 Singularis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    S výběrem fontů jsem měl/a trochu problém, ten první font už jsem jednou měnil/a. Udělal/a jsem to tak, že jsem si vytiskl/a vzorník a snažil/a se vybrat font, který by mi vyhovoval. A u toho neproporcionálního bylo podmínkou, že musí zvládnout alespoň dvě úrovně tučnosti, protože tu používám k zvýraznění. (Dalšími podmínkami bylo rozlišení 0 od O, 1 od l a podpora všech znaků české abecedy.) Lepší fonty splňující tyto podmínky se mi v systému najít nepodařilo. Když mi nějaké poradíte, zkusím je. (Jen musí být pod svobodnou licencí.)
    3.10.2020 08:56 Rotující Knuth
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    1. Doporučuji neřešit licenční náboženství a nedělat z toho svatou válku. Chci tedy říct, že je třeba použít nejlepší fonty, byť komerční.
    2. Pořádný SansSerif free font neexistuje. Ty free trapnosti doporučuji nastavit jen jako fallback až člověk nemá v počítači originál. V Texu se dá nastavit podmínka přítomnosti fontu, tak bych dal primárně Helveticu a fallback tu parodii Free Helvetian. To samozřejmě chce to, aby se použil XeTeX a nativní rendering otf/ttf fontů. Tam Linux hraje druhé housle a generování pdf je tedy vhodné udělat v macOS, kde je konec konců Helvetica přibalena.
    3. Jak tak koukám, proč je vlastně celá kniha v SansSerif ? Hlavní text by klidně moh být Serifem a tam je už celkem slušný výběr i u free fontů. Oko se bude hladce klouzat řádky jako bowlingová koule :-)
    4. U monospace není co řešit Source Code Pro / Fira Code / Hack teď kralují (i když ten Gyre Cursor mi vadí nejméně).
    3.10.2020 19:42 Singularis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    1. Pokud chceš použít nejlepší fonty, tak je použij. O tom právě je ta svoboda. Můžeš si vzít kód, dát si do něj, jaké fonty chceš, a vygenerovat si PDF. Nelíbilo se mi, aby si uživatelé museli kupovat komerční fonty třeba jen kvůli tomu, aby ve své variantě opravili překlep, když by ji chtěli sestavit s původními fonty. V tomto ohledu komerční fonty moc použitelné nejsou.

    2. Dobře, tak tedy lepší free sans-serif font hledat nebudu.

    3. Původně jsem hlavní text serifem měl/a, ale neosvědčilo se to. Viz verzi 1.8 Daria Drážní. Ale nevylučuji, že to mohl být prostě jen špatně vybraný font. Možná zkusím ještě něco jako Times, tam by to mohlo být lepší...

    4. Na papíře vypadají fonty o hodně jinak než na monitoru, takže pokud ty fonty „kralují“ na monitorech, pro tisk už tak vhodné být nemusí. Ale děkuji za tipy. Ty fonty vyzkouším a třeba se mi některý z nich osvědčí.
    3.10.2020 21:46 Rotující Knuth
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    1. Nepochopeno. Klidně vygeneruj pdf komerčním fontem, 95% lidí chce jen tvoje pdf a nepotřebují to generovat u sebe.

    2 & 3. Možná to nemáš v oku ale ta 1.8 je mnohem lepší a hlavní text neunavuje zrak, kdežto kontrast - příklady v sansu, zapínají mozek na vyšší pozornost a to je ok. Jdi touhle cestou.

    4. Hack jsem použilo v printu a bylo jsem spokojeno :-D
    4.10.2020 09:03 Singularis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    1. Aha. No..., tak to bude asi lepší, když ve vydávaných PDF a HTML nechám jen pár kapitol na ukázku a zbytek budu vyvíjet jen ve zdrojovém kódu. Myslím, že pokud někdo chce něco, co je „moje“, měl by si to „koupit“, tedy za to nějak zaplatit.

    Třeba se díky tomu pár dalších lidí naučí sestavovat ze zdrojového kódu, což by bylo tuze dobře...

    2 & 3. Asi to v oku opravdu nemám. Ale s těmi fonty zkusím experimentovat a něco z toho vyjde... Stejně si myslím, že hlavní je obsah.

    V každém případě děkuji za kritiku i tipy.
    17.10.2020 23:49 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    Osobně to asi nevyužiju, ale vypadá to jako zajímavý projekt a muselo to dát strašně práce. Kolik jsi na tom strávil/a času?
    20.10.2020 19:11 Singularis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    Strávil/a jsem na tom hodně času, je to můj hlavní projekt od dubna 2019 a té práce to dalo opravdu hodně a ještě spoustu další práce to dá, ale vyplácí se mi to, když pak vím, kde najdu postupy, které potřebuji použít. Využívám to i v zaměstnání a rád/a bych, aby to ušetřilo práci i druhým.

    Jsem rád/a, že Ti ten projekt připadá zajímavý.
    20.10.2020 19:24 Singularis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux: Kniha kouzel 2.0
    Oprava: v dubnu jsem jen založil/a repozitář; víc jsem na tom začal/a pracovat v srpnu 2019 a první verzi (s 10 kapitolami) jsem vydal/a v listopadu 2019.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.