abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1056 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.9.2012 15:30 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký programovací jazyk učit
    myšleno pro bežného uživatele
    Pro běžného uživatele doporučuju jazyk, kde každý řádek něco znamená a který je co nejméně spjat se znalostí hardware a ke kterému existuje slušný interaktivní interpret.

    Mně osobně napadá Python 3 (kvůli bordelu, co se naskládal v Pythonu 2). Použitejnost je všude kromě webových browserů. Nicméně, na webovém javascriptu se nic nenaučí, ztratíte příliš mnoho času řešením problémů s běhovým prostředím, nehledě na to, že většina věcí na webu lze bez javascriptu. A ty, co se bez JS neobejdou jsou na začátečníka příliš složité.

    Jo, kdyby se učili javascript jako obecný jazyk, tak by se to dalo. Ale to se v praxi vyskytuje spíš okrajově a lidi tomu nevěří.
    Starší kolega jim chce ukázat makra (12hodin) v excelu a pak s nimi tvořit prezentace a psát ve wordu. To se mi zdá málo. Jaký je váš názor?
    Python by je alespoň seznámil s příkazovou řádkou a se způsoby, jak dělat věci primitivně a jednoduše, což je dobré. Makra v excelu jsou docela overkill, na to, co se s tím dá rozumně dělat a není při tom vidět, že počítačový program je obyčejný soubor.

    Jinak kdo bude umět trochu Pythonu, může směřovat do mnohých českých firem, které ho používají na všechno možné.

    Učit psaní ve wordu je dost náročné, protože ti lidi se to naučí sami a špatně. Ten nástroj je celý špatně postavený (i když v novějších verzích se snažili), takže bych maximálně věnoval chvilku vysvětlení, co jsou to styly a jak se používají a praktické ukázce. Hodina, maximálně dvě.

    Prezentace? Podle mě ztráta času, ale hodina se tím zabít dá. Lidi by se měli především učit jak prezentovat, ne jak naplácat do slajdu skákající písmeka.

    Makra v tabulkách se občas hodí, ale spíš bych to viděl na ta nejjednodušší (suma nějakého sloupce apod), rozhodně bych se z nich nesnažil dělat programovací jazyk. Když budou chtít plácat programy do maker, naučí se to mimo školu.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.