abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.7.2016 18:57 MadCatX | skóre: 28 | blog: dev_urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj Qt aplikácie
    1. QtCreator součástí distribucí bývá (Arch Linux i Fedora ho rozhodně balíčkují), ovšem člověk je pak závislý na tom, v jaké verzi je pro jeho distro zrovna dostupný. Totéž platí o samotných knihovnách Qt. Pokud člověk potřebuje vyvíjet proti nějaké konkrétní verzi Qt, může opět Qt zabalené distribucí nevyhovovat. Další potenciální problém může tkvět v tom, že některé distribuce si Qt různě modifikují, což může znamenat třeba implicitně nefunkční qDebug.

      Pro „business“ použití bych doporučil nainstalovat Qt pomocí instalátoru od Qt Company. Kromě toho, že dostaneš Qtčka v „čisté“ podobě máš možnost nainstalovat několik verzí Qt vedle sebe a používat tu, kterou potřebuješ. Instalátor dále umožňuje nainstalovat některé proprietární Qt moduly, které linuxové distribuce nebalíčkují a z licenčních důvodů to (nejspíš) ani není možné.

    2. KDevelop jsem nějakou dobu neviděl, ale pokud vím, standardně používá jako build system CMake. QtCreator používá Qtčkový QMake, ačkoliv s CMakem umí pracovat taky. Upravit si předgenerovaný CMakeový skelet tak, aby šel sestavit i proti Qt4 by neměl být takový problém, protože rozdíly jsou v tomto směru malé. Na druhou stranu pro nový projekt bych určitě použil Qt5, nejlépe pak LTSkovou verzi 5.6. QtCreator je mimochodem velmi solidní IDE, zvlášť čtyřková řada s podporou pro statický analyzátor Clangu. Pro Vi(m)aře je k dispozici i FakeVim režim.
    3. Nerad bych zde šířil nějaké bludy, ale fungování LGPL licence chápu takto: Pokud jsou knihovny licencované pod LGPL samostatná binárka, vůči které se můj program dynamicky linkuje, pak může být moje aplikace uzavřená. Jestli prolinkování zařídí linker OS nebo moje aplikace je IMHO technický detail, který ta licence nijak neřeší. Důležité je, že na požádání musím jako autor aplikace poskytnout zdrojové kódy všech knihoven licencovaných pod LGPL, které můj program používá včetně všech úprav, které jsem v těch knihovnách udělal. Ty zdrojáky musím mít „fyzicky“, odkaz na nějaký cizí repozitář nestačí.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.