abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.3.2017 15:19 MP
    Rozbalit Rozbalit vše Redundance na urovni webserveru - synchronizace uzivatelu
    Zdravim,

    teoreticky odpoved na tema znam, ale prakticky je to trochu slozitejsi. Schema zapojeni je zhruba takto:

    klient -> loadbalancer -> redundantni webservery -> shared storage

    Vzhledem k tomu, ze na ceph nemame dost hw a specialne cephfs neni jeste ve vhodnem stavu, glusterfs je zase pres fuse zoufale pomaly a vyrazne zatezuje cpu na strane webserveru, vratili jsme se k nfs. A ted jde o to, ze ty redundantni webservery sdili vice projektu najednou. Z toho vyplyva samozrejme otazka, jak budou nastaveni uzivatele tech projektu. Varianty jsou klasicky:

    1] 1 projekt = 1 projektovy uzivatel (napr. pres php-fpm)

    2] vsechny projekty = 1 uzivatel (webserver)

    Nejvice by se hodila varianta 1], aby v pripade hacknuti webu se zmensila sance napadeni dalsich webu. Problem je ale, jak pak synchronizovat uzivatele mezi jednotlivymi servery. NFS4 nam umoznuje jak kerberos, tak uid/gid variantu. Pokud bych mel zcela uzavrenou sit, tak ta uid/gid varianta by sla pres nejaky CM/orchestrace, ale jsme v roce 2017 a spolehnout se na uzavrenost nemuzu, takze nejdrive zkousim reseni s overovanim stroje pres kerberos. Mam tu samba4 domenu, takze muzu vyuzit tu, anebo muzu vyuzit freeipa. Otazka zni, co je lepsi? Jedno prostredi na spravu vcetne ekosystemu a jeho vyuziti, nebo dalsi domenove servery s odlisnou spravou a pak v pripade potreby propojovat na samba domenu, ale zase vice stavene na linux. Druha a dost neprijemna vec jsou samotne kerberos casove tikety. Procesy www serveru jsou samozrejme neinteraktivni, takze takovy kinit samy nezavolaji (+heslo). Takze to nejak resit pres cron, nebo asi lepe resit pres keytab, ktery by treba byl ulozen v projektovem adresari, aby byl shodny na vsech strojich. Kazdopadne, nevim jak se to chova pri zmenach apod.

    Nema nekdo v provozu neco obdobneho, klidne i s jinymi sluzbami? Tedy, vice serveru poskytujici tu samou sluzbu pres stejneho uzivatele a musi tedy mit tohle vyresene? Rad bych se vyhnul zprovozneni neceho, co je zacne byt nepouzitelne po nasazeni nekolika projektu, i kdyz se to tak netvari.

    Panove Heron, Max, Kapica?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.