abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    29.5. 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.5. 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    28.5. 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    28.5. 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1013 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.1.2018 23:04 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Jaký FS použít na home storage - Btrfs / ZFS / ?
    Zvažuji, jaký FS použít na serveru, který poskytuje přes Sambu home adresáře pro cca 300 PC s Windows (vč. cestovních profilů) + maildiry pro cca 100 uživatelů.

    Aktuální stav: storage server - XFS na HW RAID50 z 8 ks 146GB SAS 10k disků; cca 600GB dat a 3M souborů; zálohy pomocí rsync na server s MDRAID 6 z 6 ks 2TB SATA disků. Pro zálohování se v noci vytvoří LVM snapshot na storage serveru, historie záloh se drží pomocí rsync --link-dest.

    Celé to funguje poměrně dobře, i když zálohování trvá už dost dlouho, a mazání starých záloh vytvořených přes --link-dest trvá taky hodně dlouho. Na tom XFS se pro Windows atributy souborů používají xattr, ale pokud při rsync povolím jejich přenos, trvá to celé třikrát tak dlouho, což už není akceptovatelné.

    Výkon aktuálního storage je na hraně. Stává se, že se na Windows workstationy loguje třeba 200 uživatelů v rozmezí pár minut, a pak načítání cestovních profilů už dost zadrhává.

    Mám teď k dispozici nový HW, kterým bych to chtěl nahradit, a udělat celkově lépe:

    - Storage: 6 x 600G SAS 10k, controller Dell H710; šasi na 24 disků, pro zlepšení výkonu je možné přidat nějaké HDD nebo SSD

    - Backup: 6 x 4TB SAS 7k2, controller Dell H730+

    Ideálně bych chtěl dojít k zálohování přes send/receive mechanismus jak nabízí ZFS a Btrfs. Podmínka jsou funkční kvóty a POSIX ACL. Export snapshotů přes Sambu je určitě plus.

    Storage je poměrně kritický systém, výpadky z důvodu nestability FS, nebo dokonce zbořený FS, bych viděl hodně nerad. Asynchronní replikace přes send/receive např. každou půlhodinu by řešila i dostupnost při havárii HW. V aktuálním setupu můžu v nejhorším přijít o celý den. Distro Ubuntu nebo Debian.

    Jak byste to řešili?

    Btrfs bych nasadil na HW RAID6. Pro ZFS asi přepnout řadiče do JBOD režimu a vypnout writeback cache, do storage serveru přidat nějaká SSD pro ZIL a L2ARC.

    U Btrfs si nejsem jistý stabilitou. Sice bych se vyhnul asi nejproblematičtější části - Brtfs RAID, ale lze už se na to spolehnout? Říkám si, že když to používá SLES jako default, tak asi ano. Jaký se dá očekávat výkon, ve srovnání s XFS? Plánuju si to zkusit naměřit, ten HW je k dispozici pro testy, ale zajímají mě zkušenosti z provozu.

    Jak u Btrfs řešit rozšiřování prostoru? Dát pod něj ještě LVM, nebo si vystačím s integrovaným multidisk mechanismem, pokud bych pod něj přidával další logical volume z HW RAIDu?

    Nebo použít radši ZFS? Zatím s ním nemám žádné zkušenosti.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.