abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC24 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek: svou umělou inteligenci pojmenovanou jednoduše Apple Intelligence, iOS 18, visionOS 2, macOS Sequoia, iPadOS 18, watchOS 11, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Nová verze

    Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu reakcí pomocí emoji (XEP-0444: Message Reactions) a citace zpráv (XEP-0461: Message Replies). Přehled dalších vylepšení je k dispozici na oficiálních stránkách.

    sonicpp | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    včera 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.9.2019 08:26 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: co monitorovat na linuxu
    Já bych spíše poradil, co nemonitorovat. Dostanu se k tomu.

    Monitorovat by se mělo především to, co ten server má dělat. Pokud je to webserver, tak by se mělo monitorovat to, zda odpovídá dostatečně rychle a zda je obsah určité stránky správný (tj třeba si tam vložit nějakou značku a kontrolovat její přítomnost). Některé projekty mají přímo speciální stránku pro health check.

    Podobně u všech ostatních služeb, kontrolovat to, co mají skutečně dělat. IMAP server může odpovídat na portu, ale může tam být nějaký interní problém, takže třeba monitorovat i dosažitelnost nějaké zprávy.

    Ale rozhodně nemonitorujte souhrnné parametry typu load. To vám vůbec nic neřekne. Stejně jako zombie procesy (už někomu přišel warning na zombie?). Setkávám se s tím, že admini považují tyto veličiny za důležité a to především z toho důvodu, že každý tool pro monitorování je monitoruje by default. Jenže tyto veličiny tam jsou zejména proto, by ten výchozí template nebyl prázdný a aby se adminovi ukázaly nějaké grafy hned po nainstalování.

    Takže load ne, zombie ne, swap si vypněte, ať jej nemusíte zbytečně monitorovat. FS je určitě dobré monitorovat, místo i inode. Dostupnost po síti a potom jednotlivé služby.

    U těch služeb kontrolujte to, co jste schopen ovlivnit. Setkal jsem se s tím, že nějaký agent zjistil, že na stroji je DB a tak vesele monitorovat asi 60 interních hodnot. Admin jednak ani nevěděl, co ty hodnoty znamenají a řešil situace, které se řešit nemusejí jen na základě toho, že přišel warning. Takže monitorovat to, co jste schopen ovlivnit. Nedostatek místa na disku je jasná situace. Load vyšší než nějaké magické číslo není jasná situace.

    Ještě je taky dobré si ujasnit, na co ten monitoring potřebujete. Já se na to dívám z pohledu admina a mě zajímá, zda webserver servíruje stránky dostatečně rychle. Proto nepotřebuju sledovat zátěž jednotlivých cpu. Pokud to někdo chce z důvodu optimalizace aplikace, tak je to úplně něco jiného. Tam budou jiné metriky podle toho, čeho chce dosáhnout. Někde jsem zaslechl krásný citát: optimalizuj pouze to, co jsi schopen změřit.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.