abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.12.2021 19:36 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doporučíte PDU do racku? Nebo jak řešit zkrat?
    Já to také nepovažuji za finální řešení. Proto jsme myšlenku glusterfs velmi rychle opustili. Testoval jsem jen, jestli to funguje by default, kritické stavy už jsem netestoval, to už bylo dávno odpískáno a šlo se jinou cestou (sas storage s několika řadiči pro několik esx). Osobně se mi sice nelíbila cenovka, jsem přesvědčen, že za tyhle peníze bychom to dali i na čistě oss řešení (ale třeba jinak, se stejnou redundancí), ale je pravdou, že za tyhle peníze jsme dostali plně funkční řešení.

    Osobně bych to celé navrhl jinak, bez vmware, bez centrálního pole, redundanci řešit na úrovni jednotlivých vm. Levnější hw ve větším počtu. Takto jsme byli omezeni licencí, co se týče počtu nodů a jejich cpu apod. Na OSS si tam nastrkáš tolik levných serverů kolik chceš. Na 10 menších nodech se ti redundance řeší lépe, než na omezeném počtu esx serverů. A tak dále. Ale vedení si vybralo jinou cestu, bylo ochotno zaplatit cenu za jedno Ferrari (no, tolik to zase nestálo) a dostalo funkční řešení.

    Stále mi v hlavě leží tohle. Aktuálně je k disposici RPi4 8GB RAM za velmi slušnou cenu. V domácích kompech mám celkem 15 disků. Říkám si, že, kdybych postupně koupil 6 nebo do budoucna 12 RPi a ke každému z nich připojil jeden datový disk, tak získám: 48ARM CPU cores, 96GB RAM, 12xHDD storage a obrovskou redundanci. Nahodit na to 12 worker kontejnerů pro zpracování mých dat (videa stejně konvertuju na desktopu), další kontejnery pro další věci, dns, mx, monitoring. Asi největší problém by byl storage, jistě, lze mít 12 samba shares, ale chtělo by to nějaký clusterový fs, který řeší redundanci. Tohle by mi doma fakt stačilo, dá se to pořizovat postupně z kapesného, cena je příznivá, a postupně by to nahradilo ty dva desktopové servery. Navíc redundance jako prase, když mi teď chcípne FreeBSD stroj s 10 jaily, tak by to byl problém. Kdyby mi chcípla jedna RPi deska z osmi, tak se ty kontejnery pustí na ostatních. Klidně i automaticky. Škoda, že to rpi nemá sata.

    Řešili jste tohle někdo? Používáte něco podobného? Nasadit to poloautomaticky s pomocí ansible je trivka. Teď jsem si během pár desítek minut naspawnoval 16x vmko v hyperv a už to fičí. Připravit další node na novém rpi nebude trvat ani hodinku, nastavit v něm kontejnery už je potom běžná rutina. Všechno to vypadá až moc dobře, nějaké problémy tam jistě budou. Tak sem s nimi. (Ano, výkon rozsekanej na x strojů, výkon jednoho jádra nic moc, paměťi je naráz k disposici pouze málo apod. tohle je všechno jasné. Ale praktické nevýhody? Borec - estét - řeší nevzhledné napájení, tak k tomu má POE switch. Tohle je mi jedno. Fyzické provedení, klidně vedle sebe na polici. Je to malé. Kdyby bylo potřeba, může to ofukovat skupinka pomalu běžících větráků. Co dál?)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.