abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    29.5. 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.5. 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 43
    28.5. 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    28.5. 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1007 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    30.1.2022 10:45 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prístup ku súborom Android 11
    Zkráceně a trochu zjednodušeně:

    Soubory a aplikace na Androidu stručně: Pod Androidem aplikace běží každá pod svým uživatelským účtem (tj. má své UID, účty se jmenují nějak jako u0_a42 – uživ. 0, aplikace 42). Je používán SELinux (snad od Androidu verze cca 4.4) pro omezení přístupu aplikací k HW, souborům jiných aplikací, zápisu do „externího“/sdíleného/„/sdcard“ úložiště (dnes ne nutně SD karta – prostě FS, kam mají aplikace přístup) atd. „Správné“ rozhraní pro meziprocesovou komunikaci je skrz Javovské API – intenty (tj. co spustit + parametry) apod. Klasické Linuxové rozhraní funguje, s tím, že někde od Androidu 5 existuje Storage Access Framework (SAF), který poskytuje abstrakci nad FS – něco a způsob GVfs (soubory nejsou nutně na zařízení, jiná aplikace může obstarávat přístup).

    Do /data a podadresářů jsou přimountovány FS pro jednotlivé aplikace – /data/data/org.example.app (private data aplikace), /data/app/… (balíčky), /data/local/tmp (systémové tmp).

    Pak máme sdílená úložiště – interní (překvapivě /sdcard, dnes spíše /storage/emulated/0) a další přimountované typicky někam do /storage. Tam mají aplikace read-only přístup (do Androidu 11?) bez jakýchkoliv oprávnění (nikoliv ta linuxová, ta jsou určena manifestem, u novějších systémů aplikace nemusí mít všechny od instalace a žádá až za běhu). Pro zápis je nutné oprávnění (tj. schválí uživatel při instalaci nebo za běhu). V podadresáři Android/ mají aplikace další podadresáře pro data, kam mohou aplikace vzájemně přistupovat. Aplikace má přístup pro zápis do svého podadresáře. Pak je Android/obb/, kam se mohou dostáhnout další bloby z Google Play při instalaci (až 2 na aplikaci), které jsou oddělené od balíčku (APK).

    Proč „rootovat“? Uživatel nemá na Androidu přístup ke všemu – se systémem muže interagovat jenom prostřednictvím aplikací, které nemohou všude. Snad největší možnosti má uživatel s ADB (Android Debugging Bridge, zpravidla po USB kabelu), kdy může běžet pod uživatelem shell (dříve i pod rootem), ale i ten nesmí moc sahat na systém (read-only až žádný přístup) a nemá přístup k /data/data (privátní data aplikací), pokud aplikace není verze k debugování. Do Androidu 10 bylo možné vytvořit zálohu včetně privátních dat přes ADB, teď už ne. Rootnutí znamená zjednodušeně to, že uživatel dostane přístup k rootovským oprávněním (přes ADB, nebo se nainstaluje su, které umožní aplikaci spouštět příkazy pod rootem, zpravidla se souhlasem uživatele – à la kdesu). Zpravidla tu trochu zavází SELinux. Možností je několik – zranitelnosti SW (tj. z user-spacu), nahrání vlastního systému bootloaderem nebo úprava systému přes ADB sideload (to dělá recovery, tedy program, který je možné spustit při bootování nebo přes ADB a umožňuje například smazat data nebo přeinstalovat systém) nebo i výměna bootloaderu. Ne každý výrobce to chce uživateli zrovna usnadnit – někde můžete „odemknout bootloader“ (umožnit instalaci nepodepsaného SW) přes USB kabel, jinde chce telefon heslo (pro každý kus samozřejmě jiné) nebo někde je propojka na desce. Často, zejména u starších verzí, pomůžou neopravené chyby v OS. Dříve to bývalo snazší – uživatel měl rootovská oprávnění s ADB už od výroby.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.