abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    17.5. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    16.5. 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    16.5. 21:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.10 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 20:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    16.5. 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    16.5. 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (77%)
     (5%)
     (10%)
     (8%)
    Celkem 352 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.8.2023 08:56 Martas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něo jako Real-time computing (RTC) programování na Linuxu?
    Děkuji za rekce. A úvod mi dovolte poněkud pravit představy o tom co je nebo není RTOS, rozhodně to není něco co vyžaduje definované odezvy „i vic než 10.000x za sekundu“. Jeden z nejrozšířenějších RTOS systému je FreeRTOS má standartně TICK_RATE_HZ nastaven na 1000 tzn základní časové kvantum s kterým pracuje je 1ms, bez problémů ho jde nastavit na 100, pak bude základní časové kvantum 10ms a pořád půjde o RTOS. Nechci zabředat do podrobností, ale Soft RTOS který bude pouštět úlohu 1x za sekundu by měl zajisti asi toto. Představme si, že řídíme pec, tzn sledujeme teplotu a podle porovnání požadované a změřené teploty buď následující sekundu topíme nebo netopíme zpětná vazba nějaký PID, ale to není důležité. Důležité je, že když tohle poběží hodinu a my budeme měřit počet a přesnou délku oněch sekundových úseků tak nakonec zjistíme, že jich bylo 3600 +- 10 a pokud porovnáme délky jednotlivých okének nebudou se tam běžně vyskytovat ani 100ms ani 10sekundové. Pokud jsem se správně dočetl Linux má 139 priorit pro úlohy a 0 až 99 se považuje za Real Time priority. Vim o několika PLC v kterých je Raspberry Pi a tak snad je v silách Linuxu zajisti, aby jedna úloha napsaná v C měla natolik vyšší prioritu než třeba Lighttd, že i když bude probíhat DDS útok na web měla přednost před zpracováním přijatých paketů. Nebo taky ne, ale aspoň by to program poznal a v peci vypnout topení, v nejhorším i za cenu resetu vyvolaného hw Watchdogem.

    Proč to vlastně řeším, kamarád chce abych mu udělal řízení pece (proces ohřevu až 12 hodin). Většina opičáren je typicky komunikace, informávání uživatelů a zadávání parametrů programu je jak dělaná pro něco jako Rasperry PI a je mnohem pohodlnější to udělat na něm než na MCU. Pak je samotné čízení pece tam pro změnu je mnohem jednoduší a bezpečnější to udělat na MCU, ale byli by to dvš desky dvoje programování a řešení komunikace mezi tím nebo to narvat do toho většího s Linuxem.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.