abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 35
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Rozcestník

    Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště

    9.4.2013 00:27 | Přečteno: 1449× | LittleServer | Výběrový blog | poslední úprava: 9.4.2013 00:35

    Protože v minulé „hrátce“ byla v diskuzi rozváděna otázka rychlosti, byť nebyla předmětem testu, rozhodl jsem se udělat vložku, před deklarovaným testem ukládání velkého množství malých souborů.

    Sice mě rychlost momentálně nezajímá, ale proč to nezkusit, že(?)…

    Do srovnání rychlostí kombinací úložiště jsem vložil i LUKS. Pro ty případy, kdy děláte například video či animace s porno záznamem své babičky, nebo třeba děláte nějaké výpočty pomocí MKP (FEM) kde vám to nějaký předpis nařizuje.

    Otázkou je jestli by tyto kombinace dalších úrovní (RAID,LUKS,FS) generovaly stejné vzájemné pořadí, kdyby se jednalo o dva(tři, čtyři) SSD disky (nebo takové ty super SSD, co jsem ještě nikdy v ruce neměl, přímo do PCI-E).

    Surový zápis jsem trochu upravil (oflag=sync bs=268435456) celkem 32GiB v 32 souborech. Zapisují se předpřipravená (u)random data (1GiB v souboru v paměti na /dev/shm/). Provedl jsem i mazání pomocí find -type f -delete, pak je ještě smazána struktura již pomocí rm, v čase je zahrnutý i sync.

    Struktura celkem obsahuje 223 adresářů a 22000 souborů celkem ≈25.5GiB v tříúrovňové struktuře.
    Čtení struktury je podobné jako mazání ted: find -type f -exec dd if={} of=/dev/null bs=268435456

    Jako obvykle uvádím i ø vytížení CPU v % (v přílohách je to někde ×10), hodnoty jsou dobou trvání testu, tedy čím menší tím lepší.
    V textu uvedu jen 4 grafy (jednotlivé nechávám v přílohách). Grafy jsem tentokráte neseřadil, minule byla námitka a možná je to tak i lepší.
    Zápis
    Čtení
    Mazání
    Vše
    Zde je odkaz na poslední graf setříděný dle času/rychlosti (rovněž je v příloze a v příloze je i dle CPU). Přece jenom na něco je to dobré…

    Závěr:
    Takovéto informace nejsou potřeba zas tak často, protože rychlost ustupuje jiným kritériím. Ale je spousta aplikací, kde o tu rychlost jde až v prví řadě a pokud máte na výběr z několika možností, tak se to může hodit, minimálně k tomu, aby se na základě toho provedl konkrétní aplikační test.
    Pokud máme rychlé úložiště a jde nám o nenáročnost či rychlost, tak s btrfs si to musíme rozmyslet, přece jenom si z toho CPU docela dost ukrajuje, nevím jak by to dopadlo kdyby se použil btrfs RAID0…
    Jinak xfs se zdá jako dobrá volba pro nenáročný a rychlý FS ve většině případů (ale ext4 není o mnoho náročnější). Každý si tam musí najít své…

    Poznámka k brtrfs a jfs:
    Jak jsem zmiňoval, v minulé „hrátce“, jedná se o CentOS 6.4 a jádro 2.6.32, tedy žádná novinka.

    btrfs:
    Všiml jsem si, že se za stejných okolností chová jinak, tedy přesněji podařilo se zapsat vždy trochu jiné množství dat.
    Po skončeném zápisu s hlášením, že už tam neni více místa jsem dostal na df:

    /dev/sdf1             22024192  19594732    377140  99% /root/test
    Když jsem chvilku počkal a zkusil dopsat:
    dd if=/dev/zero /root/test/kuk
    Zapsalo se 717 kB a výpis přes df vypadal takto:
    /dev/sdf1             22024192  19972932       204 100% /root/test
    Více už nešlo, ale obě čísla „free“ se u opakovaného stejného testu lišila, druhé nepatrně a první lítalo zhruba od 200000 do 390000.
    A několikrát se mi stalo, pokud jsem vytvořil FS a bezprostředně potom jej zaplnil, že se sice tvářil OK, šlo jej pak i promazat, normálně s ním pracovat, ale jakákoliv akce přes btrfs jen vypsala:
    ERROR: 'nějaká hláška vztahující se k příkazu' - Inappropriate ioctl for device
    …tak nevím, zkoušel jsem přijít na to kdy-jak-co, ale jediné co jsem zjistil, že se mi to stane jen někdy a to, když bezprostředně po vytvoření jej zaplním…

    jfs:
    Kombinace RAID5/6→LUKS→LVM→jfs (RAID6 i bez LUKS) po testu (zápis velkých dat, přečtení, smazání, zápis struktury, přečtení, smazání) na umount vykouzlilo doslova BSOD, černý terminál zmodral, umřelo to a restartovalo se to bez jakéhokoliv hlášení jak do terminálu, tak do logu.
    Trochu jsem to analyzoval, ale pak jsem se na to vykašlal, je to moc na dlouho, došel sjem jen k tomu, že musí před tím na zařízení (RAID nebo LUKS) existovat FS btrfs a reiserfs, na který se něco zapíše smaže, a odmontuje se (asi jde o to, že se natáhne modul) nevím jestli oba nebo jen některý. Následně před vytvořením jfs se zapíše (nutná podmínka): dd if=/dev/zero of=zařízení bs=512 count=2048, pak se vytvoří jfs, něco se zapíše/smaže provede se vyprázdnění cache sync && echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches && sleep 1, promaže se to přes rm, provede se sync - opět nevím co všechno je nutné,... no a na umount „bác“.
    Kombinace roztodivná, a těžko se přihodí, ale při testování to tak náhodou vyšlo a něco tam je zhnilého (může to být klidne „experiemtální“ modul btrfs, těžko říct).

    Glosa na závěr: Je „fakt“, že zkušenost z dávné minulosti a z uživatelského hlediska, co šlo z IBM(AIX) bylo pocitově a výkonově horší, než co šlo s SGI(IRIX), a proto SGI(IRIX) skončil…

           

    Hodnocení: 88 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 1 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 2 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 3 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 4 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 5 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 6 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 7 Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště, obrázek 8

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.4.2013 20:36 dumblob | skóre: 10 | blog: dumblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště
    Mohl bys prosim dat k dispozici skripty, ktere ti vytvorily testy a vysledky vyplotily (predpokladam Gnuplot)?
    9.4.2013 22:28 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hraní s malým serverem IV a ½ - rychlost úložiště
    Přílohy:
    Mohl, ale bez velkého vysvětlování a bez jakékoliv záruky, je to živé, dávám to do přílohy a upozorňuji, že vzhledem k tomu co to dělá a dělá se to na root-a, tak je to dost nebezpečné, a je se potřeba s tím trochu seznámit, ke spouštění jsou určeny ty souboru 'go-*'…
    Pokud je to přerušené, je si potřeba pouklízet (zničit co to vytvořilo RAID, LVM-ko, FS apod.)
    Jen s výsledky zklamu, je to pouhopouhý OO Calc.
    Některé ods soubory jsem tam dal, linkuje to výstupní soubory z daného adresáře, takže tak, jak tam jsou, jsou k ničemu a data v nich obsažená jsou nesmysly.
    Přikládám i výstup z nějakých testů, kde jsou i (jen ukázkové) výstupní soubory a jsou do OO Calc načítány, pokud je to při startu povoleno (soubory obsahují i nepodepsané stupidní řadící makro).
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.