abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    7.5. 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.5. 21:11 | IT novinky

    Stack Overflow se dohodl s OpenAI o zpřístupnění obsahu Stack Overflow pro vylepšení OpenAI AI modelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (7%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 142 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:35
    Rozcestník

    Kompilace vlastního PHP 5

    26.12.2005 05:24 | Přečteno: 2616× | Pracovní postupy | poslední úprava: 28.12.2005 12:02

    Zatoužil jsem po vlastní kompilaci PHP 5 - potřebuji totiž několik rozšíření, z nichž některá dostat do Kubuntu 5.10 z existujících balíčků asi moc dobře nejde. Rozhodl jsem se proto kompilovat, vzít to z gruntu i s Apachem a své zážitky z tohoto dobrodružství si poznamenat. Předesílám, že tento postup ještě není kompletní.

    Konkrétní rozšíření, které mi chybí, je mysqli - v (k)ubuntu repozitářích prostě php5-mysqli není. Když jsem tuhle extension našel v neoficiálních archivech, měl jsem velkou radost, která ale netrvala dlouho - dostal jsem ultimátum: buď mysqli, nebo xsl (které potřebuji taky).

    Vedle toho, že budu mít k dispozici všechna rozšíření, která potřebuji, vlastní kompilace PHP mi umožní pracovat s nejnovější verzí 5.1.1, kdežto v repozitářích je AFAIK jen 5.0.5. Vlastní kompilací se zároveň vyhnu problémům při přidávání nových rozšíření.

    Instaluji do celkem čerstvého Kubuntu 5.10 (tak čerstvého, že v něm na začátku není ani gcc - čerstvostí mám na mysli množství apliakcí doinstalovaných pomocí apt-get a spol.) a budu instalovat Apache 1.3.34 a PHP 5.1.1 (zdroje obou jsou stažené přímo z oficiálních stránek projektů: http://httpd.apache.org a http://cz.php.net).

    Nejdřív si nainstaluji chybějící nástroje pro kompilace (gcc a make) a při té příležitosti přidám i programy flex ("tool for generating programs that perform pattern-matching on text") a bison ("parser generator"), které jsou nezbytné pro kompilaci PHP:

    sudo apt-get install gcc make flex bison

    Spolu s těmito balíky se pro splnění závislostí nainstalují ještě binutils, gcc-4.0 a m4.

    Pro kompilaci PHP je pak potřeba ještě balík libxml2-dev, se kterým se mi nainstalují také libc6-dev, linux-kernel-headers a zlib1g-dev.

    sudo apt-get install libxml2-dev

    Tenhle krok jsem původně chtěl provést až po instalaci Apache, ale skript ./configure neprošel přes test vhodnosti kompilátoru (s hlášením /usr/bin/ld: crt1.o: No such file: No such file or directory). Po instalaci libxml2-dev a závislostí je po problému.

    Dál jedu podle návodu k instalaci PHP (soubor INSTALL z balíku se zdrojovými kódy) a občas nahlížím do instalačního návodu Apache:

    tar -xvvzf apache_1.3.34.tar.gz
    tar -xvvjf php-5.1.1.tar.bz2
    cd apache_1.3.34
    ./configure --prefix=/usr/local/apache --enable-module=so
    make
    sudo make install

    Nyní mám předkonfigurovaný Apache s podporou Dynamic Shared Objects (DSO) nainstalovaný v adresáři /usr/local/apache a můžu ho otestovat:

    sudo /usr/local/apache/bin/apachectl start

    Na http://localhost:8080 se mi zobrazí testovací stránka webserveru. Na portu 8080 je to proto, že jsem kompiloval jako běžný uživatel, což mělo vliv na předkonfiguraci. Stačí malý zásah do httpd.conf a vše poběží na portu 80 - vlastní konfiguraci si ale nechám až na konec. Teď se spokojím s tím, že to funguje.

    Protože v PHP 5 budu chtít podporu CURL, musím mít v systému libcurl:

    sudo apt-get install libcurl3 libcurl3-dev

    Tímto krokem se nainstalují také libidn11-dev a libssl-dev.

    Stejně tak, když chci podporu mysqli, musím mít nainstalovanou MySQL databázi:

    sudo apt-get install mysql-server-4.1 mysql-client-4.1

    Tímto krokem se nainstalují také balíčky libdbd-mysql-perl, libdbi-perl, liblockfile1, libnet-daemon-perl, libplrpc-perl, mailx a postfix. V konfiguračním dialogu pro postfix jsem vybral nastavení jen pro lokální doručování. Nyní je potřeba nainstalovat ještě libmysqlclient14-dev:

    sudo apt-get install libmysqlclient14-dev

    Poděkování: Bez libmysqlclient14-dev mi skript ./configure umřel s chybovým hlášením mysql_config not found. Protože se to stalo ve chvíli, kdy mě klátila únava (někdy po páté hodině ráno) a nemohl jsem už vymyslet nic rozumnějšího, než sudo apt-get install mysql_config (což - nečekaně - nezafungovalo), nechal jsem blogspot rozepsaný a požádal v něm čtenáře, kteří vědí, aby mi během mého bezstarostného spánku poradili. Za tipy, které se v diskusi sešly, všem děkuji a jsem za ně na uzel.

    Abych mohl mít podporu XSL, potřebuji v systému ještě program xslt-config, který je v balíčku ??libxslt1-dev??, se kterým se nainstalují ještě libgcrypt11-dev a libgpg-error-dev:

    sudo apt-get install libxslt1-dev

    Teď už konečně samotné PHP 5:

    cd ../php-5.1.1
    ./configure --with-apxs=/usr/local/apache/bin/apxs --with-mysqli --with-xsl --with-curl

    Dlužno podotknout, že ./configure testuje dlouhou řadu věcí a trvá docela dlouho, než proběhne, takže je dobré si předem ověřit, že v systému jsou všechny knihovny a programy, které budou pro kompilaci potřeba (např. libcurl pro instalaci CURL rozšíření apod.).

    Nyní PHP zkompiluji a nainstaluji:

    make
    sudo make install

    Zkopíruji výchozí soubor s konfigurací PHP na správné místo. Použiji soubor php.ini-dist, protože instalaci budu používat k vývojovým účelům:

    sudo cp php.ini-dist /usr/local/lib/php.ini

    Teď je třeba zkonfigurovat Apache, aby o PHP věděl a soubory .php jím zpracovával. Instalace PHP sama přidala do /usr/local/apache/conf/httpd.conf direktivu LoadModule, já teď musím přidat direktivu AddModule:

    AddModule mod_php5.c

    Aby Apache věděl, že PHP sobory má zpracovávat pomocí PHP modulu, musím přidat tento řádek (patří do části <IfModule mod_mime.c>):

    AddType application/x-httpd-php .php

    Nyní Apache spustím:

    sudo /usr/local/apache/bin/apachectl start

    a je hotovo. Samozřejmě je teď ještě potřeba upravit po svém soubory php.ini a httpd.conf, to už ale nemá co dělat se samotnou kompilací Apache a PHP ze zdroje.

    Pokud nemáme v plánu provádět vlastní kompilace software nějak častěji (což já s Kubuntu opravdu nemám), odstraníme ze systému nepotřebné balíčky, hlavně vývojové knihovny (každý, ať si přebere sám, které balíčky potřebuje, a které ne):

    sudo apt-get remove flex bison libxml2-dev libc6-dev linux-kernel-headers zlib1g-dev libcurl3-dev libmysqlclient14-dev libxslt1-dev libgcrypt11-dev libgpg-error-dev

    Doufám, že tenhle text pomůže i někomu jinému, než jen mně, až se příště budu vztekat s nějakými rozšířeními :-D. Každopádně, když najdete nějakou chybu nebo nepravdu, dejte vědět v diskusi.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    26.12.2005 09:47 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    Jenom k tomu čistému systému - existuje balík build-essential, jehož závislosti jsou po instalaci ve /var/cache/apt/archives. :-)
    $ aptitude show build-essential
    ...
    Závisí na: libc6-dev | libc-dev, gcc (>= 4:4.0), g++ (>= 4:4.0),
               make, dpkg-dev (>= 1.13.5)
    26.12.2005 09:53 Tomáš | skóre: 25 | Ústí nad Labem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5

    Přiznávám se, že jsem si akorát přečetl nadpis a závěr, ale pokud jste používal balíky z distribuce a vlastní binárky a vidím mysql_config not found, napadá mě: Nemá synáček Debianu konfiguráky pro MySQL jinde než MySQLko normálně? Nevyřešil by to symlink?

    Pokud tu melu úplný OT, sorry - fakt jsem to moc nečetl ;-)

    26.12.2005 12:31 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    mysql_config je binárka, kterou jsem v systému neměl - je v balíčku libmysqlclient14-dev (viz níže v diskusi).

    Každopádně dík za tip.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~
    26.12.2005 10:00 EHP
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    Tipoval bych ze chybi balicek libmysqlclient14-dev (nebo nejaky podobny - kubuntu nemam, jenom normalni debian).
    26.12.2005 12:33 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    Díky, apt-get install libmysqlclient14-dev a problém je vyřešen. ;-)
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~
    David Watzke avatar 26.12.2005 10:40 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    Já to dělal takhle:
    USE="-apache apache2 -bcmath -berkdb bzip2 -calendar -cdb -cgi
     -cjk -cli -crypt -ctype curl curlwrappers -db2 -dba -dbase -debug
     -discard-path -doc exif -flatfile -force-cgi-redirect ftp gd
     -gd-external -gdbm -gmp -hardenedphp -hyperwave-api -iconv -imap
     -inifile -interbase -iodbc ipv6 -java-external -kerberos -ldap
     -libedit -mcve -memlimit -mhash ming -mnogosearch -msql -mssql mysql
     mysqli ncurses nls -oci8 -odbc -oracle7 -ovrimos pcntl pcre
     -pdo-external -pear pic posix -postgres -qdbm readline -recode
     -sapdb -sasl session -sharedext -sharedmem -simplexml -snmp -soap
     sockets -spell -spl sqlite ssl -sysvipc threads -tidy tiff
     -tokenizer truetype -wddx xml2 -xmlrpc xpm -xsl -yaz -zip zlib"
     emerge dev-lang/php
    :-D Samozřejmě v USE je jen pár flagů, většina je správně nastavena v make.conf.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Ruža Becelin avatar 26.12.2005 12:13 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    No bomba, tohle mu při kompilaci ze zdrojáků v debianu fakt pomůže, když si gentoo řeší závislosti automaticky..
    David Watzke avatar 26.12.2005 12:25 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    Jen jsem chtěl (opět) naznačit, jak to jde snadno v Gentoo, abych ho nalákal. :-) Rád bych poskytnul i jaký parametry Portage nahodí ./configure, ale bohužel je neukáže. :-(
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    26.12.2005 12:43 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    Lol :-D

    Diky za pokus, ale Gentoo v nejbližší době ne-e (ať to nikdo nebere osobně prosím ;-) )

    V létě jsem hledal novou distribuci, protože jsem měl MDK 10.1, který mi sám o sobě už moc nevyhovoval, už byl dost zastaralý a představa upgrade na 10.2, resp. 2005 LE, ve mně po předchozích zkušenostech vyvolávala spíš hrůzu, než nadšené očekávání.

    Zkoušel jsem Gentoo a ArchLinux, které se mi ohromně líbily (a líbí) svojí myšlenkou, každopádně jsem během řady pokusů o instalaci a konfiguraci zjistil, že si na to budu muset někdy vyhradit několik dní a opravdu si s tím vyhrát.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~
    26.12.2005 16:16 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    proc zase takhle hrozne slozite? ... nestaci stahnout deb-src od php, a upravit volani configure v debian/rules ... pripadne jeste postelovat debian/control ?
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    26.12.2005 17:45 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    Bohužel nestačí - v repozitářích je PHP 5.0.5, já toužil po novějším 5.1.1.

    Při volbě, jestli kompilovat Apache ze zdrojů z apache.org, nebo z deb-src a upravovat jejich nastavení mi vyšla jako méně náročná první možnost.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~
    4.3.2006 13:52 Tomáš Svárovský
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    Ahoj sem linuxová lama a mám drobnej dotázek. Nainstaloval jsem to celkem podle vašeho návodu jen s tím rozdílem, že jsem apache nekompiloval ale nainstaloval jsem přes apt. kompilace php proběhla vpořádku (apache z apt ale nemá podporu DSO tak jsem tu část v configure vynechal, nevím co to DSO je, takže nevím jak to ovlivní funkčnost php), ale zajímalo by mě, jak zjistím, že funguje podpora XSLT a Curl. Měl jsem pocit, že by to mělo vypsat ve výstupu phpinfo ale tam nikde nic. Je třeba tyhle věci ještě nějak někde dodatečně povolit? btw dík za návod T
    4.3.2006 20:15 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompilace vlastního PHP 5
    Zdravim, jsem rad, ze se ten vyplod hodil i nekomu dalsimu :)

    Ze jsou ta rozsireni nainstalovana, se pozna prave podle phpinfo, pro kazde se tam objevi kratka tabulka. Pro skalopevnou jistotu se to da zkusit i tak, ze neco z tech rozsireni pouzijete - mrknete do manualu PHP na www.php.cz, najdete si kapitoly CURL a XSLT a zkuste nejake funkce, pripadne objekty, ktere jsou tam popsane. Kdyz to zahlasi, ze funkce nebo trida nejsou definovane, tak tam to rozsireni opravdu neni.

    Abych rekl pravdu, uz si ted nevzpominam uplne presne, proc jsem tenkrat kompiloval i Apache. Resp. vim, ze s tim distribucnim mi kompilace delala nejake potize, bohuzel uz ale nevim, o co presne slo, ale mozna to s DSO souviselo.

    Pokud se Vam ty rozsireni ale nenacitaji - neni mozne, ze Apache nacita nejake jine PHP, treba z neodebraneho balicku?
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.