abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    28.5. 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    28.5. 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 996 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    22.4.2008 09:03 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: On-line aplikace a já
    Ja bych rek, ze ona to neni spirala. Jenom proste nekteri lide mysli, ze by neco bylo super, ale pak se prijde na to, ze to tak vlastne neni.

    V ere UNIXu to vypadalo skutecne tak, ze terminaly byly pres telefonni linky pripojene k velkym serverum, sam terminal umel pouze nastartovat pripojeni rychlostma 1200, 2400 az 9600 (nektere mozna jeste trochu rychlejc) a zobrazovat pouze text. Vyhoda byla centralni uloziste dat, moznost pracovat pokazde kdekoliv jinde.

    S levnyma pocitacema typu IBM PC a stupidnim MSDOSem si kazdy mohl dovolit mit vlastni PC s malinkou pameti, malinkym diskem, malym vypocetnim vykonem, jednouzivatelskym OS bez multitaskingu. Postupne uzivatele zacali chtit vic a vsimni si, ze zacali chtit ty vlastnosti, ktery v UNIXech byly pomerne casto driv.

    Zacaly se psat aplikace, ktere vytvarely clustery, aby se zvysil vykon, protoze pracovni stanice sama o sobe vykon nevyuzije.

    Ted vsichni ti "objevitele" objevujou vzaleny pristup a praci na vzdalene plose. Oni teda ted zatim delaji aplikace pro web, ale kdyz si to vezmes, web browser neni dokonaly - spousta funkci mu chybi. Aby v prohlizeci mohly bezet aplikace tak, jako v klasickem okennim manazeru, bude nutne dopsat jeste hodne funkci. Potom bude prohlizec velkej a pomalej. Nakonec tihle lidi zjisti, ze je jednodussi opravdu nastartovat normalni klasickej okenni manazer a pracovat nejaky protokolem vzdalenyho pristupu, at uz tunelovanej X protokol, nebo nektery z lepsich (VNC, NX, RDP ...).

    Osobne nechapu, jakej je funkci rozdil v tom, kdyz si pres browser spustis nejakou aplikaci a kdyz si v browseru spustis java-applet s vnc. Ty jako uzivatel budes moct pracovat s aplikaci (napr. word procesor), akorat pri pouziti VNC budes mit k dispozici klasickej program (napr. OpenOffice.org), navic budes moct pouzivat jakykoliv program (nebudes zavislej na tom, jakou aplikaci provider naprogramuje a zpristupni).

    Rekl bych, ze tohle se bude jeste dal vyvijet, i ted napr. pomoci virtualizaci se stavi silne servery a stanice obsahuji pouze zakladni system s klientem, ktery se pripoji na server a veskera prace uzivatele se deje na serveru. Zjednodusuje se tak i administrace.

    Ale samozrejme, pokud clovek zna pouze WIndows na lokalni stanici, tak je pro nej prace ve word procesoru pres web prohlizec neco uzasnyho. Pokud nekdo bezne pouziva ssh a treba i VNC, tak to pro nej neni nic moc extra. Ja osobne vyuzivam vyhod VNC a nebyl bych teda vubec nadsenej, kdyby me omezovala nejaka web aplikace.
    22.4.2008 10:56 xm | skóre: 36 | blog: Osvobozený blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: On-line aplikace a já
    VNC je pooomaaaleee, kdyžtak už NX ;-)
    Svoboda je tím nejdůležitějším, co máme. Nenechte se o ní připravit, podporujte Pirátskou stranu!
    22.4.2008 11:26 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: On-line aplikace a já

    Ty jsi tu éru textových terminálů zažil v praxi? Běžný uživatel pracující na telnetu, nemyslím jen administraci pomocí ssh. Já ano - takovou aplikaci jsem zažil. Také používám už mnoho let vzdálené X aplikace. Stejně tak RDP. VNC IMHO není pro běžnou práci - to je nouzovka. Věř mi, že u některých pasáží tvého textu jsem se opravdu od srdce zasmál.

    22.4.2008 14:15 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: On-line aplikace a já
    jojo, textovy terminaly jsem fakt zazil. Samozrejme, ze to nebyl BFU ve dnesnim stylu, ale kdo to skutecne potreboval, tak mohl. Samozrejme spousta lidi o tom nic nevedela, tak delali na vlastni 286 v DOSu.

    V dobe, kdy vsichni drsne mastili MSDOS a stridave zapinali a vypinali aplikace na svych 286, jsem se dos telnetem pripojoval na HP-UX, kde jsem mohl spustit nekolik aplikaci najednou, napr. email, ftpcko, gopher a nejaky dalsi programy, proste jsem si uzival silnej stroj s viceuzivatelskym multitaskingovym OS, zatimco ostatnim rachotily 40MB disky. BTW: V tej dobe uz dos telnet umoznoval vice soucasnych spojeni.

    Pozdeji, v dobe, kdyz MS prisel se svym super "multitaskingovym" Windows 3.11, jsem na FELKu pouzival terminaly se seriovou linkou, ktera se automaticky pripojovala pouze k urceneme serveru. Byl to OpenVMS, taky slusny delo.

    Ale podle veku jsi to mohl zazit taky, ale mozna jsi se k tomu nedostal - tehdy to slo tak sotva na nejakej technickej skole.

    Ja osobne teda VNC pouzivat dokazu naprosto normalne, pouzivam tightvnc - s tight kompresi je to rychlejsi. RealVNC je fakt pomaly. RDP pouzivam zatim jenom jako klient na windows server, jeste jsem to nezkousel pouzivat jako server na linuxu. NX jsem zatim taky nejak moc nezkousel.

    No, sice nechapu, cemu ses smal, ale aspon sis prodlouzil o par minut zivot, ze jo?:-)
    22.4.2008 14:39 xm | skóre: 36 | blog: Osvobozený blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: On-line aplikace a já
    NX jsem zatim taky nejak moc nezkousel.
    Až ho vyzkoušíš, tak se ti už provždy bude zdát VNC (případně RDP) naprosto nesnesitelně pooomaaaleee. TightVNC (i s tight kompresí) je oproti tomu neuvěřitelně pomalý šnek ;-) Je to rozdíl jako nebe a dudy.

    Teda samozřejmě pokud to nepoužíváš přes LAN, to je pak celkem jedno. Ale přes pomalou linku (tím myslím i třeba ADSL nebo kabelovku, prostě cokoliv co není LAN) je NX nepřekonatelný.
    Svoboda je tím nejdůležitějším, co máme. Nenechte se o ní připravit, podporujte Pirátskou stranu!
    23.4.2008 08:26 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: On-line aplikace a já
    Budu muset se na to NX někdy podívat...
    23.4.2008 08:24 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: On-line aplikace a já
    Vidím, že o terminálech také něco víš. V té naší aplikaci (psáno tehdy v Oracle Forms) seděl na konci telnetu skutečný BFU, který o počítačích nic nevěděl, na papíru měl napsáno co potřeboval k obsluze. A jak to šlapalo - ani nemohl nic rozbít ;-).

    K současnosti - kancelářský balík balík je podle mne příklad aplikace, která se bude provozovat lokálně ještě hodně dlouho. Ale u DB aplikací vidím kolem sebe stále silnější odklon k webovému rozhraní (to je pozorovaný fakt, nehodnotím, zda to je dobře nebo špatně). Proto si myslím, že tudy se bude ubírat vývoj v příštích letech. Prism má tu vlastnost, že se NEtváří jako browser, ale je schopen se začlenit se svými okny do WM, osobně mám mnohem raději koncepci aplikace = okno (jako X) než připojení = okno (jako VNC, klasické RDP), proto se mi líbí.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.