Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tak jsem zase potřeboval něco naprogramovat. Člověk by si řekl, když nevím jak na to v bashi, použij něco silnějšího, třeba perl. Ale to bych nebyl já, kdybych to aspoň nezkusil. Takže máme nějaký textový soubor s daty z měření a v něm za komentářem jsou popisky jednotlivých sloupečků. Kdyby to byla jen jedna série s jedněmi popisky, tak je to naprosto jednoduché, ale těch sérií je víc a jak na potvoru každá má jiné popisky. No a já z toho chci vytvořit příkaz pro gnuplot s tím, že si uživatel může vybrat kterou sérii a který sloupeček chce zobrazit. To vyžaduje mít možnost načíst jednotlivé popisky do proměných a pak se přes indexy k nim dostat při zpracování parametrů na příkazovém řádku. Pro ilustraci máme soubor mereni.dat:
# blabla komentar # title: x,y,z # title: x,s1 # title: x,s2 # prvni serie 1, 2, 3 2, 3, 4 #druha serie 1, 3 1, 4 #treti serie 1, 2 1, 1
Načtení celého souboru po řádcích by bylo celkem jednoduché
j=0 while read i; do radky[j]="$i"; let j++; done <mereni.datale krajně pomalé a zbytečné a další zpracvání v bashi ještě pomalejší a nepohodlnější. Při pokusu to načíst už odfiltrované narazíme pochopitelně na problém
j=0 sed '/^# *title:/!d;s/^# *title: *//' mereni.dat |\ while read i; do radky[j]="$i"; let j++; doneprotože cyklus while proběhne jako subproces a změna env (proměná radky) zůstane v subprocesu a už ji nikdy neuvidíme. To je ale pěkně hloupé. Když jsem nad tím přemýšlel, tak už jsem to chtěl zabalit, ale pak přišlo na scénu IFS. (Teda abych pravdu řekl, tak je ještě možnost si to uschovat do tmp souboru, ale nebuďme malí a měkcí.)
IFS určuje oddělovač: The Internal Field Separator that is used for word splitting after expansion and to split lines into words with the read builtin command. The default value is ``<space><tab><newline>''. Ve spojení s bashovými poli která zpracovávají
a=("řetězec")právě pomocí word spliting je myslím jasné, jak na to. Posledním zádrhelem je, jak nacpat do IFS právě jen a pouze konec řádku (mimochodem C-V C-M nebo Enter je \r tedy návrat vozíku a ne přechod na další řádek \n jak bych čekal), takže IFS="^M" vložené touto kombinací nefunguje, což mě málem přivedlo k myšlence, že je to rozbité. Není. Nejjednodušší je
IFS=" "Což při přepisu může být trošku matoucí takže uvažuji o "čitelnější" variantě
IFS="$(echo -e \"\\n\")"nebo
IFS="$(printf -e \"\\n\")"Brr, ale při přepisu někým jiným by v tom mohlo být míň chyb. Takže výsledkem může být něco takového
# natáhneme popisy titulků IFS="$(echo -e \"\\n\")" titles=($(sed '/^# *title:/!d;s/^# *title: *//' mereni.dat)) # na jdenom řádku je to proto, abych nemusel obnovovat IFS='' # k jednotlivým titulkům se pak dá snadno dostat pomocí IFS=',' title=(${titles[$serie]}) def=" t '${title[$column]}'"kde proměné serie a column získám obligátní cyklem zpracovávajícím paramery příkazového řádku.
Dobrou noc milé děti.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
11.2.2005 13:10s/nebuďme malý/nebuďme malí/ s/bashovými poly/bashovými poli/ s/rozbyté/rozbité/ s/Nejjednodužší/Nejjednodušší/A teď k věci. Zdaleka nejjednodušší způsob, jak dostat do IFS jen \n, je
IFS=$'\n':-) Ale jinak pěkné, s tou rourou by mi asi docela trvalo, než by mi to došlo.
IFS=$' \t\n'
set
, resp. set | grep IFS