abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    25.5. 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (88%)
     (3%)
     (5%)
     (4%)
    Celkem 811 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)

    5.11.2005 19:44 | Přečteno: 2277× | Jen tak

    Trochu ze zvědavosti jsem nainstaloval na notebook Aspire 1412WLMi nové SUSE 10.0 (ne openSUSE, ale tu tzv. Evaluation verzi). A ačkoliv už tam předtím byl Debian a byl jsem téměř úplně spokojen, vážně teď uvažuji o tom, že bych si na notebooku SUSE nechal jako hlavní systém. To jsem nečekal.

    Pár drobností mě však zpočátku pořádně rozčilovalo...

    Rozlišení

    Vzhledem k netradičnímu rozlišení obrazovky notebooku (1280x800) je nutné používat utilitku 855resolution. SUSE ji obsahuje na instalačních médiích, takže ji není nutné kompilovat. Kupodivu však není možné spouštění utility nastavit pomocí klikátek. A přitom by to nemělo být nijak složité. Takže jsem ji vrazil do /etc/init.d/boot.local. Ono to vůbec s nastavováním rozlišení, parametrů monitoru a grafické karty není v YaSTu ani SAXu zrovna jednoduché. Modul v YaSTu nelze spustit, SAX zase ukazuje nesmyslné údaje... například tvrdí, že hardwarová akcelerace se nekoná, ačkoliv jede bez potíží.

    WiFi a ndiswrapper

    Další na řadě byl ndiswrapper, protože notebook má zabudovanou WiFi kartu INPROCOMM IPN 2220 - neboli paskvil, pro který linuxový ovladač není a nebude. Ndiswrapper naštěstí funguje (i když je to pokaždé trochu loterie, jestli si bude rozumět verze ndiswrapperu a jádra - např. nejnovější ndiswrapper 1.4 si tedy s 2.6.14 nerozumí vůbec). SUSE 10.0 obsahuje ndiswrapper 1.2, který naštěstí s výchozím jádrem (pravděpodobně ukrutně opatchované tzv. 2.6.13-15) funguje. Upgradovat už jsem zkoušel, ale nový SUSE kernel si s novým SUSE ndiswrapperem také nepotykal... Nejvíce mě však překvapilo, že to opět nešlo naklikat. Parametry pro DHCP a WiFi sice v YaSTu nastavit lze (včetně SSID, WPA-PSK atd.), ale ndiswrapper je nutné nakonfigurovat ručně.

    Totiž - ono mi to ruční nastavování nevadí - z Debianu jsem zvyklý a vyhovuje mi to více. Ale od super-desktopového SUSE jsem očekával možnost naklikat cokoliv. Kdybych neměl debianní průpravu, byl bych asi trochu zmaten...

    Instalace softwaru

    Další věc, které jsem se - zhýčkán APTem - obával, byla instalace, aktualizace a odinstalace softwaru. Opravdu jsem se snažil do toho v YaSTu proniknout, ale nakonec jsem to musel zahanbeně vzdát. Říkejte si klidně, že jsem slepej jako patrona, ale já jsem například v YaSTu nebyl schopen zobrazit seznam nainstalovaných balíků. Umí YaST rpm -qa? Mimochodem, jsem sám, komu připadá YaST daleko přehlednější než grafický YaST2? Já se mezi těmi ikonkami nedokážu orientovat. Zato textový YaST je - až na zmíněné chybky - bezvadný. A skoro mě rozesmála duchaplnost vývojářů, kteří fikaně nalinkovali zast -> yast. Že je to šikovné, o tom svědčí už to, že jsem to vůbec objevil. Kdo si na nově nainstalovaném systému nikdy z/y nespletl, že jo?

    APT4RPM

    Utekl jsem tedy k APTu. Nejprve jsem byl zoufalý, protože jsem nemohl objevit žádné rozumně rychlé zrcadlo. Před pár lety bych omdléval při rychlosti stahování 25 kB/s radostí. Teď už mi to připadá nepoužitelné. Naštěstí jsem objevil http://ftp4.gwdg.de/pub/linux/suse/apt. Ta zvýrazněná 4 je důležitá. Na mnoha místech uváděná adresa ftp.gwdg.de je totiž právě ta děsně pomalá. ftp4.gwdg.de je však jako blesk. A jsou tam snad všechny repozitáře, které pro SUSE existují (OK, ono jich vlastně moc neexistuje...), včetně slavného packmana, kde-unstable a samozřejmě i base. Ve vrchním adresáři je i vzorový soubor sources.list, takže je to jednoduché jako facka.

    No, dva problémky přeci jen byly... Nejdřív jsem musel nainstalovat všechny GPG klíče pomocí programu apt - to mě trochu zmátlo, protože nic takového v Debianu není. apt-get však odmítal bez klíčů instalovat a i samotné balíčky s klíči jsou podepsané, takže je nutné využít pro instalaci "balíčku" rpmkey* árpíemácký apt s parametrem --no-checksig... Ufff.

    Další potíž byla s tím, že jsem v sources.list hamounsky nechal i repozitáře *-prpm a *-drpm. Když pak na mě rpm prostřednictvím apt-getu řval, že

    unpacking of archive failed: cpio: Bad magic

    horečně jsem začal přemýšlet, jestli mi _zase_ nechce zkazit náladu ReiserFS, který jsem nechal SUSE nainstalovat, když to nabízelo jako výchozí filesystém.

    Teprve později jsem se dočetl, že existují nějaké delta a patch balíky...

    APT mi však po vyřešení problémů dodal odvahy, připadal jsem si jako doma. I když musím říct, že apt4rpm je oproti tomu debianovskému příšerně pomalý. Každopádně jsem se konečně začal orientovat v tom, co mám nainstalováno, a doplnil jsem balíky jako libdvdcss apod. Navíc jsem neodolal a upgradnul i KDE na druhou betaverzi. Sice jsem zachytil několik zpráv o tom, že tato betaverze je dost nestabilní, ale já na žádné potíže nenarazil a KDE běhá výborně. Jen nedoporučuji upgradovat balík fontconfig na verzi vyšší než fontconfig-2.3.2.20050721-10 - při pokusu o použití 2.3.91.20051026-0.1 jsem se se zlou potázal. Všechny programy využívající Xft2 od upgradu končily se SIGSEGV ještě dříve než začaly... Že je chyba právě v novém fontconfig, to jsem zjišťoval nejméně půl hodiny :(.

    Spokojenost

    Celkově jsem ale hodně spokojený. Pod ne zcela funkčním klikacím kabátkem má SUSE úplně funkční textové konfigurační soubory. Jejich logika není nijak zmatená a ačkoliv mě trochu otravují některé kličky nutné např. pro podporu čínštiny a dalších věcí, které nemám šanci využít, orientuji se v nich bez potíží. Moc se mi sice nelíbí "registry-like" /etc/sysconfig, ale je to celkem přehledné, takže to překousnu. SUSE asi na notebooku zůstane. Na rozdíl od Mandraku a Fedory totiž nemám problém se v tom systému vyznat.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    5.11.2005 19:59 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    já jsem například v YaSTu nebyl schopen zobrazit seznam nainstalovaných balíků

    V selectu filter vyberte souhrn instalace a klikněte na ponechat.

    A skoro mě rozesmála duchaplnost vývojářů, kteří fikaně nalinkovali zast -> yast.

    Ve starších verzích byly dokonce i linky ZaSTě a zastě.

    5.11.2005 21:13 User682 | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    zdravim,

    asi jsem hodne malo chapavy clovek, ale nejak jsem nepochopil, proc po par letech pouzivani debianu si da nekdo na notebook suse.

    nejak jsem nespatril ty vyhody.

    asi pochopim, ze suse je privetivejsi, ma vice veci v sobe, v necem je mozna vymakanejsi. jenomze kdyz delam roky debian, tak mam uz system zmakly a nejaka konfigurace ci neprivetivost me jiz neprekvapi.

    i kdyz mi to tak trochu pripada celkovy vyvoj, ze "tvrdi hackeri" postupne lenivi a od comandline/obycejneho x-manageru prechazeji k klikacim vecem. ted prosim bez urazky. to je jev.

    pozadal bych o vysvetleni. nejak jsem nepochopil.

    diky gf
    5.11.2005 21:48 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Co se Debianu týká, nemohu sloužit. Ale mám poměrně jasno v tom, proč jsem po letech odešel k SuSE od Slackware (a nelituji)…
    5.11.2005 22:14 Clojster | skóre: 4 | blog: clojsterovo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Ja zase odesel od Slackware k Debianu (a nelituji)
    6.11.2005 01:18 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Já od Mandrake k Debianu (a nelituji)
    Quando omni flunkus moritati
    6.11.2005 10:17 Tomáš | skóre: 25 | Ústí nad Labem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Já od SuSE k Debianu (a nelituji)
    6.11.2005 12:41 Kala | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Já od Slackwaru k FreeBSD (a nelituji)
    6.11.2005 14:27 George
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Ja od Windows k Debianu (a nelituji, hihi)
    6.11.2005 14:35 deleted | skóre: 3 | blog: pnojmatika
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    takže nikdo ke Slackwaru?
    deleted
    6.11.2005 15:10 Kala | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Já od Windows k Slackware (a nelitoval jsem)
    13.11.2007 20:29 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Já od RH k Gentoo a nelituji. Ale je fakt, že jak už to má člověk na háku, tak už není do čeho vrtat :) Což by mohla být odpověď na to, proč přecházet z Debianu na SuSE a to ještě s apt-em a s chutí do vrtání se do konfiguráků. Že by si člověk chtěl těmi klikátky trochu zkomplikovat život?
    6.11.2005 19:42 zenek | skóre: 8 | blog: Hello_world
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    A mohu se zeptat proč? Ne, že bych fandil Slackware nebo na něl chtěl přejít nebo ho používal, ale stejně, jen tak ze zvědavosti...
    Stop Skype Plague. , moje Jabber ID: zenek.k@jabbim.cz. Nejlepší XMPP server. DRM.
    6.11.2005 20:27 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Začalo mi vadit, že se povážlivě rozšiřuje seznam věcí, které Patrick Volkerding považuje za zbytečné (nebo dokonce škodlivé), ale které by se mi čas od času hodily. Namátkou PAM, jádro řady 2.6, Posix ACL, … Také mne už nebavilo to, kolik času musím po instalaci věnovat uvedení distribuce do použitelného stavu.
    6.11.2005 22:11 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Ale to jsem chtěl říct já!
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    5.11.2005 23:02 Lukoko | skóre: 8 | blog: Lukoko | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Já jsem utek od Slackwaru k OpenSUSE a jsem maximálně spokojený. Na Slackwaru jsem se naučil, co je to linux a teď si nemůžu stěžovat.
    Mac OS X je taky unix
    5.11.2005 23:35 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    A co je to ten linux a jak na něj?
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    vencour avatar 5.11.2005 23:47 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)

    Pěkné :-)

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    6.11.2005 08:10 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Ze zvědavosti. Rád čas od času vyzkouším novou distribuci. A vzhledem k tomu, že celá operaci mi i s instalací trvala tak dvě tři hodinky, beru to jako aktivní odpočinek od normální práce. Sice jsem nečekal, že by se mi SUSE zalíbilo (měl jsem nemilé zkušenosti s Fedorou i Mandrakem), ale byl jsem prostě zvědavý, co je nového (od minula... SUSE 9.0 - instalace z FTP).

    Zjistil jsem, že nového není nic moc. Ale zároveň jsem si tentokrát dal tu práci a pokusil se sloupnout tu klikací šlupku, abych zjistil, jak systém funguje pod pokličkou. A co jsem našel se mi docela líbilo. SUSE má přehlednou a konzistentní strukturu konfiguráků. V každém je zřetelně označeno, jestli je nebo není generovaný grafickým nástrojem (takže nedojde k nechtěné ztrátě ručně editovaných nastavení). A tak dále. Prostě se mi ten systém zalíbil. Grafický YaST(2) jsem poslal k čertu (lze bez potíží odinstalovat - tj. systém s ním nestojí a nepadá)...

    A přenesení věcí z /home je dílem okamžiku. Takže na Debian jsem nezanevřel (na desktopu ho pořád mám), ale asi budu chvíli používat SUSE. Možná na to má vliv i to, že systém na notebooku většinou jednou nainstaluji a pak už provádím jen nejnutnější updaty - takže jakmile je jednou nakonfigurovaný, je mi vlastně jedno, co tam běží - hlavně když to funguje.

    ---------

    Poznámka bokem: v článku jsem zapomněl zmínit, co mě na SUSE pořádně štvalo... Pro textovou konzoli používá framebuffer. Což o to, já v Debianu taky. 640x480 na devatenáctce by bylo plýtvání místem. Ale SUSE chce být cool, takže má ve výchozím nastavení ve framebufferové konzoli grafické pozadí. A sice takové, které ze spodku obrazovky ukrajuje nejméně dva řádky, spíše tři (a všechno jen kvůli tomu, aby mohlo být v rohu logo). Tak to mě tedy přišlo jako tak nesmyslné plýtvání místem, že jsem chvíli soptil, než jsem konečně zjistil, jak se toho zbavit.
    6.11.2005 15:37 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Je to docela pěkný článek, škoda nechat ho jen tak v blogu. Kontaktuj redakci, určitě ti to vydají.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    6.11.2005 15:57 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Díky za důvěru. Mám však s místní redakcí špatné zkušenosti... radši to nechám v blogu.
    6.11.2005 21:07 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Dyť jsi šéfredaktor. Aspoň to tu teda píšou.
    Quando omni flunkus moritati
    6.11.2005 21:11 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    No právě. Kdo jiný by to měl vědět lépe? :-)
    6.11.2005 22:07 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Dyť jsi šéfredaktor.
    Safra. Som z toho voľaký zmetený...
    7.11.2005 16:31 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Nevěříš šéfredaktorovi? Zkus kontaktovat přímo Leoše, třeba se ti s ním bude líp komunikovat :-)
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    7.11.2005 16:56 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)
    Všechno je to stejná pakáž.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.