Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Nebo produkce věcí, které lidi chtějí ale ještě o tom neví. Ale válka má na devastaci čehokoliv mnohem rychlejší dopad. Bohužel i na devastaci výrobních procesů, takže to spíš jen reset celé ekonomiky aby následně mohla pokračovat ve stejném směru.
Nebo produkce věcí, které lidi chtějí ale ještě o tom neví.Spíše produkce věcí, které lidi nechtějí, ale budeme jim tak dlouho vtloukat do hlavy, že bez toho nemohou žít, až si to koupí ;) Tohle už se praktikuje dost dlouho. Vždy když něco chci a chci si to koupit, tak zjistím, že to nikdo nevyrábí. Zato mi vnucují nepoužitelné cetky se slovy, že jsou určeny k tomu účelu, co potřebuji...
budeme jim tak dlouho vtloukat do hlavy, že bez toho nemohou žít
Největší lumpárna je masírování mladých lidí, zejména těch, co si ještě nevydělávají (tj. teenageři), že bezpodmínečně musejí mít značkové oblečení, boty, mobily a bez toho se znemožní. Rodičům krvácejí peněženky, ale mladý pán nebo slečna to mít musí, jinak jí vyřadí ze společnosti, což je pro mladé lidi katastrofa. Snad tahle krize bude mít ten pozitivní vliv, že tenhle fenomén ustoupí trochu do pozadí a stav se vrátí do normálu.
A v čem je to novinka? Už před dvaceti lety (plus minus) na základce bylo naprosto jasné, že ten kdo má originál Adidas je prostě borec. Čím dražší to je, tím líp se s tím dá machrovat. Bez reklam. Reklamy to možná jen zhorší ale rodičům krvácela peněženka vždycky. Prostě protože rozmazlení parchanti chtějí všechno co vidí a ví moc dobře, že s neznačkovou napodobeninou budou "out". Fungovalo to tak před lety, funguje to tak dnes.
Vzpomeň si na svoje mládí, opravdu si nechtěl všechno a opravdu si aspoň trochu netoužil po tom mít nějakou úžasně machrovací věc? Takoví jsou IMHO všechny děti a je jen otázkou, zda jim rodiče dokáží vysvětlit zač je toho loket nebo zda kupují jako telata všechno, na to ten zmetek ukáže za výlohou.
Velice pěkně napsané... vždycky je to o rodičích a o přístupu. Já se bez značkové Etnís mikiny taky obešel. Ale pravda je, že někde by se šetřit nemělo. Ale zde myslím, že by se alespoň šetřit MOHLO ;)
Už před dvaceti lety (plus minus) na základce bylo naprosto jasné, že ten kdo má originál Adidas je prostě borec.Před dvaceti lety už jsem sice byl ze základky už dost pátků pryč, ale s tímto fenoménem jsem se nesetkal ani na základce, ani na gymplu. Později už jsem měl na sobě buď nějaké tepláky, pracovní oblečení, slušné oblečení, nebo uniformu, takže něco takovéhgo jsem nikdy nezažil. A nechci se chvástat, ale myslím, že jsem patřil na gymplu mezi nejoblíbenější studenty. A to jsem nosil obyč manšestráky a košili (mnohé z nich i po dědovi - ty jsem měl nejraději, protože byly poctivé bavlněné, a ne z toho příšerného polyesteru). Měl jsem kolem sebe pořád spoustu holek i bez Adidasu
Měl jsem kolem sebe pořád spoustu holek i bez Adidasu
Nebylo to způsobeno vyholeným podpažím? ~_^
Už před dvaceti lety (plus minus) na základce bylo naprosto jasné, že ten kdo má originál Adidas je prostě borec.
No, já srovnávám vzhledem k mému věku mnohem delší období .. Tenkrát začínaly džíny v Tuzexu a další věci, jako digitální hodinky, také jsem to chtěl mít .. ale ještě to nebylo standardem, tak se to moc neřešilo. Již od dcery, když byla ještě v tom pubertálním věku vím, že na značku se už dost hledělo, ale ona byla naštěstí rozumná.;
Ano, byla rozumná... Tys' byl rozumný... nechtěli jste na co rodiče neměly nebo jste se smířily s tím, že na to prostě není nebo to nelze koupit. Ale to není nic jiného než výchova, nic jiného než schopnost rodičů vysvětlit dětem, že tohle nejde a tohle jde. Pak peněženka nekrvácí (nebo ne tolik). Sám píšeš, že takový si byl Ty před lety a taková je dcera dnes (plus mínus). Takže sám názorně vidíš, že reklamy to nezmění. Stále budou děti rozumné (budou možná toužit ale pochopí) a děti rozmazlené (budou chtít všechno a rodiče budou všechno kupovat). A přesně tohle, co sám píšeš, je důvod proč nesouhlasím s tím, že reklama je špatná. Špatná je často jen výchova, reklama prostě jen je. Stejně jako jsou v bytě okna, zásuvky, kolem dětského hřiště odpadky nebo jiná špinavá místa. A je na rodičích ukázat děcku, co smí a co nikoliv. Nic víc.
K těm značkám .. taková historka, kterou právě dcera zažila. Také chtěla mít všechno značkové, že je to něco lepšího. Jednou navštívila New York. Se školou. Na Páté Avenue si s kamarádkou kupovaly nějakou halenku.. Nebyla drahá, ale měla značku. Kamarádka tam značku měla, dcera ne. Tak to ihned reklamovala. Prodavač se jen usmál, omluvil se, vzal halenku a značku tam nažehlil. V tu chvíli pochopila, jaký je to podvod. Když tohle dokázali udělat na 5. Avenue, tak to udělají všude.. Od té doby pro ni značka již kouzelné zaklínadlo nebyla ..
Setreni na botech je setreni na nepravem miste.
Tak je to ale přesně myšleno. Každé marketingové oddělení prodává věci, které lidi chtějí ale neví o tom (tedy z pohledu prodávajícího, ne z pohledu zákazníka).
Já se spíš zamýšlím nad tím, kdy dojdou suroviny pro výrobu statků.
Ale je pravda, že čím bude nějaká surovina vzácnější, tím bude dražší. Tím pádem bude vyvíjen "tlak", aby se našla náhrada za ni.
Buď, anebo spíš myslím, že prostě stávající zásoby surovin neskutečně podraží, čímž se sníží jejich spotřeba a poptávka po nich. Prostě až dojde ropa, tak když plastovej tesco-hrníček bude stát 1600 korun (neberu-li v potaz inflaci), tak to lidi nebudou kupovat, tím pádem ani vyrábět. Jenže tohle už mělo někoho napadnou dávno, aby se suroviny nevyplejtvaly ;) Ale přiznávám, že svůj názor píšu hodně zkráceně a vypadá to, že si to představuju jako hurvínek válku ;) Jen jsem prostě línej se rozepsat ;)
Ono by stálo za to zamyslet se nad tím, proč je teda vlastně tenhle růst potřeba.
O tom je spousta filmů (typu: Money As Debt) jejichž jméno se tu nesmí uvádět, protože tě pak označí za kryptokomunistu . Bezvadně o tom mluvil jistý německý ekonom, závěr jeho přednášky se mi velmi líbil: nepoužívat peníze.
Myslíš Andrease Clause? -- Hodně zajímavá přednáška.
Přednáška má to asi hodinu.
No jeden kryptokomunisticky jsem videl, prvni cast mela fakt pravdu, jak se delaji penize. Ale druha, kde na to nalezli socialni inzenyri lek, kdy kazdy bude mit vse, kazdy bude mit svuj velky dum a vsechno bude vsech, to bylo udesne. Nejlepsi bylo, ze se na nas pak otocil Frank a zeptal se, jestli nahodou nejedem na konferenci o tom samem - tedy GCDS. Mel recht, Akademy keynote byl o tom samem. Otevrene a volne vse, pro vsechny. Jeden clovek v salu mu dal otazku - open source, jsou to myslenky, jak to chce dokazat s omezenymy zdroji? Odpovedel, ze je to to stejne... Nemyslim si...
> Ono by stálo za to zamyslet se nad tím, proč je teda vlastně tenhle růst potřeba.
To je vcelku jednoduche - protoze podniky optimalizuji, tak pri konstantni produkci ekonomiky by klesal pocet pracovnich mist a rostla nezamestnanost. Pokud je nejaky rust, tak to kompenzuje.
Člověk nepotřebuje bydle ve stále větším počtu sídel, ale má třeba větší nároky na obytnou plochu. Dříve bydlelo ve dvoupokojáku šest lidí, dnes má tříčlenná rodina domek. (Zjednodušuji pro názornost). V tom domku jsou tři počítače, dvě televize, tři telefonní přípojky, internet, satelit .. Před 50 lety tam byly dvě žárovky a kamna na uhlí.
Když člověk přišel do restaurace, měli tam 5 jídel na výběr, dnes je jich padesát. Automobily? Jaké je vybavení tehdy a dnes.
Takže: nejde jen o absolutní růst, ale o zvýšení kvality. Právě v tom spočívá rozvoj společnosti a do těchto věcí se investuje. Nároky lidí se zvyšují - ale ne co do kvantity (víc aut se na silnice už nevejde, víc jídla do žaludku taky ne), ale co do kvalilty, rozmanitosti, možnosti výběru. Fakt je ten, že i toto zvyšuje nároky na tuto zeměkouli, která jednou třeba lidi neunese.
Takže: nejde jen o absolutní růst, ale o zvýšení kvality.No s tím bych souhlasil, že jde i o zvyšování kvality. Jen je trošku divné, že se ve všech zpravodajstvích všechno poměřuje HDP a růstem HDP a tím se posuzují úspěchy národních ekonomik. No zase na druhou stranu v něčem se to musí měřit - ozmanitost a zvyšování kvality moc měřit nejde
Vtip je v tom, že se zvyšuje přidaná hodnota. Jestliže mělo auto 2 airbagy, teď jich má 6. Klimatizace je standard. Toto je započítáno v ceně, někdo vyrábí airbagy, někdo tu klimatizaci a pak to někdo montuje. A to vše je součástí HDP. I když je počet aut stejný. Udržování většího rozsahu jídel v restauracích je také přidaný HDP. Atd ..
Jaksi poslední dobou to zvyšování kvality nikde nemohu najít. --- Vidím spíš, že se vyrábí spíš stylem, aby vše bylo nutně spotřební zboží.
Je pravda, že v restauraciích vidím až stovky jídel na jídelním lístku, ale to že chutnají a vypadají skoro všechny stejně se tam nepíše. Automobily mi připadají, že tady existují tak maximálně 4 automobilky, protože ten zbytek spíš staví lego od jednotlivých výrobců. U počítačů je to úplně markantní, tam ráno jede z jedné výrobní linky Acer, odpoledne HP a večer třeba FoxConn.
Poslední dobou zjišťuji, že kvalitní věci jsou často ty, které jsou ručně dělané, člověk se s tím vyhraje a hlavně není to prakticky o nic dražší než to co si koupí v nějakém super/hyper bazmeku jakožto střední kvalitu. Např. teď s přítelkyní rádi chodíme ve středověkém odění, kvalitativně je to asi tak, že to ruční lněné plátno, ručně barvené a na tělo šité po 3 letech vydrží tolik, že se tomu moderním oděvům ani nesnilo. :)
Začínám si poslední dobou připadat, že ve firmách, jakožto správce sítě budu asi jediný, kdo bude vědět, jak to všechno vlastně funguje a obsluha bude umět reagovat jen na to, že tam svítí zelené světlo = "OK", bliká červené světlo = "průser, síťáku oprav to". (To že síťák takové věci jako je oprava např chlorování nestudoval je jiná věc) :D
Jaksi poslední dobou to zvyšování kvality nikde nemohu najít. --- Vidím spíš, že se vyrábí spíš stylem, aby vše bylo nutně spotřební zboží.
S tím souhlasím a nevylučuje to, co jsem tvrdil. Mobily mají víc funkcí, počítače větší paměti, atd., ale to nemá nic společného se skutečnou kvalitou. Vše je na jedno použití, opravovat nemá cenu, protože oprava je dražší než výroba. Počítače z roku 1992 toho moc neuměly, ale to, co tam bylo, fungovalo. Teď za chvíli odchází paměť, pak motherboard, za chvíli disk ...ano, je to tak.
Automechanik si dnes porouchané auto sám neopraví. Nemá totiž k tomu diagnostickou jednotku ..
Souhlas, ale nenazývejme to pak kvalitou. ;)
Viz. např. video Příběh věci, docela zajímavá věc, až na ten ekologický blaf na konci. :)
Ono, opravdu lidi potřebují ty stovky nesmyslných věcí kolem sebe? --- Když se rozhlédnu kolem sebe, tak spousta lidí je zbytečně stresovaných, napružených se o cokoliv pohádat. Nejsem psycholog ani nic takového, ale přijde mi, že valné většině lidí nesedí tento styl života, práce kterou dělají a primárně to je podle mne tím, že většina lidí by byla spokojenější při manuální práci za kterou jdou vidět nějaké výsledky, než při tvorbě stovek a tisíců papírů a tabulek. :)
;Souhlas, ale nenazývejme to pak kvalitou. ;)
To je pravda. Spíš by se to mělo nazvat "přidanou hodnotou", ale i tento termín není vůbec přesný.
většina lidí by byla spokojenější při manuální práci za kterou jdou vidět nějaké výsledky, než při tvorbě stovek a tisíců papírů a tabulek.
Člověk je ve své podstatě stejný, jako v pravěku. Duševně uspokojuje práce, za kterou jsou vidět výsledky. Proto v dřívějších dobách nebylo tolik stresu a duševních poruch, jako dneska. Je to samozřejmě daň době a určitému pohodlí ..
Člověk je ve své podstatě stejný, jako v pravěku. Duševně uspokojuje práce, za kterou jsou vidět výsledky. Proto v dřívějších dobách nebylo tolik stresu a duševních poruch, jako dneska. Je to samozřejmě daň době a určitému pohodlí
Souhlas. :) --- Bohužel kvalita života a životní úroveň se posuzuje podle toho, kolik cetek si člověk může nakoupit. :) Ano, některým lidem to vyhovuje, ale protože se z toho udělal "mainstream", tak ten zbytek, pokud na to sám nepříjde, s tím nic neudělá. :)
Duševně uspokojuje práce, za kterou jsou vidět výsledky.Myslíš, že byrokrat, za kterým zůstane stovka papírů a tabulek, není spokojen s výsledky své práce?
Člověk je ve své podstatě stejný, jako v pravěku. Duševně uspokojuje práce, za kterou jsou vidět výsledky. Proto v dřívějších dobách nebylo tolik stresu a duševních poruch, jako dneska. Je to samozřejmě daň době a určitému pohodlí ..
Laickým odhadem bych řekl, že se stresem to bylo v minulosti podstatně horší. Například stres z toho, jestli bude nebo nebude dobrá úroda (a následný hlad), mi přijde podstatně horší než většina dnešních stresů. Nebo jestli přijdou vojáci a úrodu zrekvírují. Na druhé straně neexistovali psychologové, poradny v novinách a na internetu a nebyla diagnóza na každou pitomost.
Například stres z toho, jestli bude nebo nebude dobrá úroda (a následný hlad), mi přijde podstatně horší než většina dnešních stresů. Nebo jestli přijdou vojáci a úrodu zrekvírují.asi neznas SLEPOS :)
Já nevím, ale dnes se opravdu nemusíme bát, že bude neúroda, že sem někdo flákne pár bomb nebo nějaký ten biologický útok?
Zatím jsem si nevšiml, že bychom byli tak nezávislí na přírodě, že takové věci by se nás už netýkaly. Opravdu stačí hodně suchý rok a bude po srandě. Víte, dřív nebývaly televize, internet, rozhlas. Lidé se dozvěděli, že ve vedlejším kraji je válka nebo území zabral jiný kníže klidně i s ročním zpožděním, když tam jeli prodat nějaké své přebytky.
Samozřejmě byly stres lidé měli, není třeba si malovat, že to bylo idylické. --- Např. je nás doma 8 a máme dvě sednice a malý chlívek, musíme s tím nějak vyžít.
Opravdu stačí hodně suchý rok a bude po srandě.myslis suchy rok na cele planete? jako ze nas zasahne asteroid a voda se odpari nekam do vesmiru. to asi ano :)
Zatím jsem si nevšiml, že bychom byli tak nezávislí na přírodě, že takové věci by se nás už netýkaly. Opravdu stačí hodně suchý rok a bude po srandě.
Za celý svůj život (je mi přes 30) jsem nezažil, že by nebylo jídlo. Za komunistů byl občas problém sehnat některé "luxusní" potraviny, ale jídla byl vždy dostatek za dostupné ceny. Zemědělci každý rok hrozí nedostatkem něčeho, ale zatím se to nikdy nestalo. Např. rok 2007 byl dost kritický, protože se sešlo několik faktorů - velké sucho v Austrálii, použití obilí na biopaliva, rostoucí spotřeba v Číně a Indii. Jediné, co se stalo, byl nárůst cen potravin, pro Evropany sice nepříjemný, ale stále v pohodě zvladatelný. Pro lidi v rozvojových to bylo podstatně tvrdší. Neříkám, že taková krize nemůže nastat, ale dnes máme podstatně větší rezervy než před několika stoletími.
Samozřejmě byly stres lidé měli, není třeba si malovat, že to bylo idylické. --- Např. je nás doma 8 a máme dvě sednice a malý chlívek, musíme s tím nějak vyžít.
Spíš by řekl, že lidé byli tvrdší a zocelenejší. Např. dnes je smrt dítěte výjimečná událost, zatímco dřív bylo běžné, že se polovina dětí nedožila dospělosti.
dnes je smrt dítěte výjimečná událost, zatímco dřív bylo běžné, že se polovina dětí nedožila dospělosti.
Viděl jsem statistiky z roku 1909. Lidé umírali běžně ve věku 36 - 40 let, každé páté dítě do jednoho roku zemřelo, lidé měli běžně 7, ale i 9 dětí. Z těch aspoň některé přežilo do dospělosti.
Za celý svůj život (je mi přes 30) jsem nezažil, že by nebylo jídlo. Za komunistů byl občas problém sehnat některé "luxusní" potraviny, ale jídla byl vždy dostatek za dostupné ceny. Zemědělci každý rok hrozí nedostatkem něčeho, ale zatím se to nikdy nestalo. Např. rok 2007 byl dost kritický, protože se sešlo několik faktorů - velké sucho v Austrálii, použití obilí na biopaliva, rostoucí spotřeba v Číně a Indii. Jediné, co se stalo, byl nárůst cen potravin, pro Evropany sice nepříjemný, ale stále v pohodě zvladatelný. Pro lidi v rozvojových to bylo podstatně tvrdší. Neříkám, že taková krize nemůže nastat, ale dnes máme podstatně větší rezervy než před několika stoletími.
Pokud by nastaly opravdu suché roky, alá rok 47-48, Tak by možná bylo docela zajímavé sledovat, jak by se měnila natištěná hodnota současných bankovek. :) Např. zelené papírky natisknuté FEDem, či státní tiskárnou cenin v ČR. :) --- To že na něco nejsme zvyklí, přece neznamená, že to nemůže nastat.
Do nedávna jsme také nebyli zvyklí na to, že když máme přehrady, tak může přijít povodeň v takovém rozsahu, v jakém přišla v letech 1997, 2002, 2005, 2009. :) A to pak stačí, aby zapršelo na tom správném místě a hrk a je po srandě, sice lokálně ale přece.
A myslím si, že po těch 50 letech klidu mají lidé, které to za poslední dobu několikrát vyplavilo docela strach, když vidí nějakou větší bouřku ženoucí se jim nad hlavami. ;)
Spíš by řekl, že lidé byli tvrdší a zocelenejší. Např. dnes je smrt dítěte výjimečná událost, zatímco dřív bylo běžné, že se polovina dětí nedožila dospělosti.
Spíš smrt jako taková byla brána jako součást života. Naprosto normální bylo, že lidé umírali doma ne v nemocnicích, domovech důchodců a z tohoto důvodu se lidé už od malička setkávali se smrtí jako s tím, že k životu patří.
A myslím si, že po těch 50 letech klidu mají lidé, které to za poslední dobu několikrát vyplavilo docela strach, když vidí nějakou větší bouřku ženoucí se jim nad hlavami. ;)bourky miluju a strach z nich nemam :) v roce 2002 jsem bydlel primo uprostred holesovicko-libenskeho jezera :)
Protože by se týkala přímo nás? :)
Řekl bych, že lidé v Pompejích byli taky docela hodně šťastní, že se jim nad hlavou probudil Vesuv. :D
OK, tak globální průser.
Pár šikovně umístěných podvodních jaderných pum a odpálených ve správném čase. Což není úplně nerealistická věc, kterou by nemohlo pár magorů vykonat. :)
A jinak z přírodních katastrof - sopky, které by bouchly stylem Krakatoa, jen by nějaký inteligent místo likvidace odpadu schovával nebezpečný odpad do kráteru.
Letní požáry na místech, kde jsou velká pole, výbuch sopky a na opačné straně světa povodně. --- Ono to není zas až tak nepravděpodobné, stačí, aby bylo suchší léto a na druhé straně světa silné monzuny. :) A ne že by se to klimatologicky vylučovalo. :)
Závidím filosofický nadhled, já bych si ho asi tváři v tvář lávě valící se z Petřína nezachoval.Však stačí sednout na 22 a z mostu lávě zamávat…
Opravdu stačí hodně suchý rok a bude po srandě.
Hladomor ze sucha u nás nikdy nebyl. A AFAIK v nejižní Evropě také tak.
V Irsku byl prý z přemíry deště.
Nejen tam, ale i u nás. Snad vždy.
Jó, když člověk přijede na venkov, tak se ho neptají, kolik open source programů vytvořil . Ale jestli už vykopal tu studnu ...
Řemeslně kvalitní výrobek - dnes už asi nikde ... Předsíňová stěna z Europa Mobel se rozpadla jako domeček z karet ..
Za to by se staří řemeslníci styděli, až by chodili kanálama ..
Zas až tak černě bych to neviděl. :)
Jediný problém je v tom, že spousta lidí, kteří se snaží dělat řemeslo poctivě, se začínají orientovat na tzv. historická řemesla nebo tzv. living history. V tomto ohledu jdou vidět opravdu úžasné kusy. Mohu říci po zkušenosti, že 8 let staré lněné šaty, ručně barvené přírodním barvivem, jsou po poměrně častém nošení stále téměř jako nové. Barvy vypadají stále stejně, ne jako na těch hadrech z valné většiny oděvního průmyslu (blednou po pár vypráních).
A pak je další věc a to je dobrou řemeslnou práci člověk udělá tehdy, když něco dělá pro sebe a chce, aby mu to vydrželo. :) --- Jinak si musí člověk jako zadavatel často hlídat sám a neustále, což je poměrně smutný stav.
Byly, já mám oděv 3 roky starý (něco na způsob keltského druida) a přítelkyně jedny 8 let staré.
Jj, mám. -- Toto je fotka z roku 2007 --- Kostýmy, tam jsem ještě neměl pořízené boty. A trochu jsem v pase zhubnul.
Teď mám již i boty, kalhoty a pracuje se na čelence. Přítelkyně má nový plášť, čelenku, čapo, 2 závoje a jedny nové šaty. --- Ale od toho zatím nemáme nové fotky, ono to vypadá docela blbě (když mánd na sobě, my tomu říkáme s přítelkyní "civil", kostým), tak pobíhat se zrcadlovkou je trochu mimo mísu. :)
Takže vymýšlet nové 3.14čoviny a přesvědčit lidi, že si to musí koupit, nebo nějakej restart...Nevidím důvod, proč lidi přesvědčovat. Většina z nich si ty 3.14 chce koupit sama od sebe a dobrovolně.
Jenže často na základě "marketingové propagandy".
Jenže toho, kdo si to koupil jako první, ulovila určitě reklama (marketing).
Jenže tu válku musí také někdo zaplatit a není to levná záležitost. Kdyby to takto jednoduše fungovalo, tak by vlastně válka nebyla potřeba. Stačilo by nakoupit válečný materiál, ten utopit v oceánu a žili bychom všichni v prosperitě. Nebo ne?
Aha. K tomu se mi vybavuje židovský vtip, jak si Izák stěžuje rabínovi, že bydlí v jedné místnosti s manželkou, tchýní a hromadou dětí, a že se to nedá vydržet. Rabín mu poradí, ať si do bytu ještě koupí kozu. Izák přijde za 14 dní k rabínovi a stěžuje si, že teď už je bydlení totálně nesnesitelné. Rabín mu řekne, ať kozu prodá a opravdu to situaci výrazně zlepší.
Takhle by to nefungovalo, protože válku ve výsledku zaplatí lidé (ostatně jako vše) a ty je nejprve třeba přesvědčit, že je proč válčit. Amerika například válčí proto, aby si udržela stabilní přísun strategické suroviny, ropy. To ale nestačí k přesvědčení lidí, a proto si našli záminku v terorismu. Strategickou surovinou zítřka bude ale pravděpodobně voda. Ać se zdá, že je jí na planetě dostatek, většina lidské populace má k pitné vodě omezený nebo žádný přístup.
A když mluvíš o válečném materiálu utopeném v oceánu... Je mi osobně smutno, když třídím svoji hromádku odpadu při pomyšlení z jakého množství oceli a jiných surovin jsou na dně oceánu válečné hroby.
Jinak je pravdou, že na všem špatném je něco dobrého. Ať už válka nebo jiná, např. přírodní katastrofa, dokáže přinést svá pozitiva v ozdravení společnosti a ekonomiky, ale určitě by si nikdo z nás nic takového nepřál. Nicméně musíme s tím počítat, jako s možností. Kdo ví co přinese zítřek.
Je mi osobně smutno, když třídím svoji hromádku odpadu při pomyšlení z jakého množství oceli a jiných surovin jsou na dně oceánu válečné hroby.Neměj obavy, až bude málo, tak co půjde, to se vyloví.
.... Amerika například válčí proto, aby si udržela stabilní přísun strategické suroviny, ropy. To ale nestačí k přesvědčení lidí, a proto si našli záminku v terorismu. ...
Koukám, že se tahle lež pěkně rozšířila. Jasně, žádní teroristi neexistují a nikdy neexistovali... Doufám, že za chvíli někdo přijde s tím, že autorem Koránu je „ve skutečnosti“ George Bush...
A pozor. Kyknos pochopil bibli. Tenhle výrok si nedovolí vyslovit ani sám papež
Asi jo Řekněme, že jeho slovo a výklad bible bude mít asi větší váhu, než kázání venkovského faráře nebo dokonce traktoristy povídání u piva. I když ani papež si nemůže vykládat to, co chce. Jinak, z laického pohledu, by se dalo říci, že největší odborník na bibli bude právě on. (Ve skutečnosti má na to lidi, to chápu ..)
Mohl byste mi dát nějaký příklad, nějakou pasáž, o které jste na studiích vedli spory? Abych měl představu. Většina Nového zákona mi přijde velmi jednoduchá na pochopení, jako většina jiných knih příběhů s morálním ponaučením. Přečetl jsem za svůj krátký život mnoho knih a našla se i "obyčejná" beletrie, která byla stokrát těžší na pochopení významu, než bible.
Snad jen ten neskutečný zmatek spočívající v tom, že drtivá většina překladů bible je nepřesných a mimo, tam už bych ty nejeznoznačnosti chápal. To jste měl na mysli? Nicméně se zase nabízí otázka, nakolik má smysl studium a výklad ze špatného a nepřesného překladu (a jak vůbec někdo na něčem tak vratkém může stavět svou víru). Pochopil bych, kdybyste se tam naučili výborně hebrejštinu a řečtinu a studovali bibli v originále (to by snad měl každý teolog/kněz/...).
Už jenom klasické hádky a miliónkrát otřepané disputace na téma "satan/Lucifer" <=> "morning/day star" <=> "Ježíš", které se tradují snad už minimálně tisíc let.
How you have fallen from heaven, O morning star, son of the dawn! You have been cast down to the earth, you who once laid low the nations!
—Isaiah 14:12
"I, Jesus, have sent my angel to give you this testimony for the churches. I am the Root and the Offspring of David, and the bright Morning Star."
—Revelation 22:16
And we have the word of the prophets made more certain, and you will do well to pay attention to it, as to a light shining in a dark place, until the day dawns and the morning star rises in your hearts.
—2 Peter 1:19
A tak dále...
Člověk, který ovládá hebrejštinu nebo řečtinu se musí sakramentsky divit, jak byly původní pověsti zprzněny. A tenhle příklad jsem vybral jen proto, že je Lucifer má oblíbená mytologická postava, dají se jich najít spousty.
(Obvykle preferuju překlad King James Bible, kvůli nádherné angličtině, ale výjimečně jsem citoval z New International Version pro lepší srozumitelnost.)
Kdo rika, ze nekdo vedl spory o pasaze? Jestli narazite na muj prispevek, tak vyznam prikladany biblickym textum je muze byt predmetem sporu a je otazku osobnich preferenci, nekdo rekne sbirka nic nerikajicich pohadek nuloveho vyznamu (tim se ovsech dostaneme do nesnazi, kdyz budeme studovat Evropskou (poslednich ca 1800-1900 let) a Americkou (poslednich 400-500 let) historii), nekdo rekne poucna sbirka legend a zajimave literarni dilo, ktera ovlivnila beh dejin, no a nekdo rekne svaty spis.
Mozna se za Vasi otazkou projevuje takova trochu lidova predstava o tom, cemu se venuje studium teologie. Pokdu ano, tak vezte, ze vyhradne Bibli nikoliv, vlastne ani ne vetsinove a teolog ke sve praci potrebuje mnohem vice nastroju. Az na nektere extremni proudy, predstava, vrtani se v biblickych textech snaha o jejich harmonizaci nebo spory o jejich vyznam, je s prominutim usmevna.
Mozna Vas to prekvapi, ale bez studia biblickych jazyku se opravdu pri studiu teologie neobejdete. Nicmene: a) pokud zrovna nejste ultrakonzervativni evangelikal, ktery ma k Bibli zhruba stejny pristup jako spravny muslim ke Koranu (ktery prekladem prestava byt Koranem, protoze buh slovo od slova diktoval prorokovi), tak pro nejake obecnejsi pochopeni, "co tim chtel basnik rici" nemusi hra se slovicky az tak podstatna; b) i kdyz se naucite jazyky a odstranite "nepresnosti" dane prekladem (kdo jste nekdy pricichli k prekladani a/nebo tlumoceni, ono to jinak dost dobre ani nejde... coz o to, rectina ma porad strukturu prakticky s totoznou s tim, na co je nasinec zvykly, ale hebrejstina je proste zasadne odlisna soustava), tak stejne neodvratne narazite na problem, ze texty se behem staleti prepisovaly a to z ruznou mirou chybovosti, takze rozdily budete mit i mezi dvemi archeolgickymi prameny. Osobne se domnivam, ze ani jedno neni az tak podstatne a naopak je celkem uzitecne ve smyslu, ze Vam to muze dokumentovat vyvoj nabozenskeho mysleni, ale zase, nazory se budou lisit.
Krom toho (pokud budete ultrakonzervativni evangelikal a pujde o slovicka, tak byste me upalil), ale stavet svou viru na nejakem (vratkem nebo ne) textu je podle me blbost celkem blbost. Ona by to tedy asi nebyla stejne vira, ale spise nabozenske presvedceni, protoze vereni v text zni mirne perverzne... nejak mi tam chybi ta transcendence a potreba viry jako takove, kdyz to mam doma na polici.
Mimochodem, chapu, ze tim chcete vyjadrit urcity postoj, ale nazvy literarnich del se obvykle pisi velkym pismenem. Takto se Vas text stava hure srozumitelnym, protoze bibli v obecnejsim smeru lze oznacit jakykoliv "autoritativni" text, treba vycerpavajici reference programovaciho jazyka.
Najednou totiž z těch číslech zjistíš že jsou tu daleko závažnější problémy než válka v afgánistánu a nebo iráku, nebo nějaký terorista....
Tož asi tak. Bylo by např. zajímavé porovnat, kolik bylo teroristů před okupací Iráku, a kolik jich je dnes, po mnohaleté okupaci. Před okupací žádný (nebo téměř žádný) a dnes? Velmi mnoho. Bombové útoky a jiné srandičky jsou na denním pořádku. Nějaké povídačky o zbraních hromadného ničení a o Al-Kakajdě (která ostatně tak, jak se prezentuje v médiích neexistuje) se mohou spíše podsouvat nějakým slaboduchým jedincům. Nebo že Američánkům ležel tak v žaludku zlý Saddám? Ale kdeže, v Iráku je třetí největší naleziště ropy na světě. A to se vyplatí!
Co se týče Afghánistánu, tak to je boj s větrnými mlýny. Tuhle "válku s terorismem" nemůžou Američani a jejich nohsledi nikdy vyhrát. Páč čím déle tam budou působit, tím více tam bude přibývat potencionálních teroristů - to je úplně jednoduchá úvaha. Stačí vybombardovat civilisty (tak jak se tomu děje v posledních dnech a po dlouhou dobu) a hned je několik nových Talibánců na světě. Zahodí vidle a nový sezónní Talibanec je na světě. On tam totiž o americký patronát a pěstounství totiž skoro nikdo nestojí. Je to totiž prachobyčejná okupace, na které se podílí i ČR, která mohutně leze do americké řiti s modernizovanými ruskými vrtulníky, no a tomu všemu se říká boj proti terorismu. Ne že by to vyplývalo z nějakých závazků v NATO, je to jen obyčejný rektální alpinismus. Mě by jen zajímalo, jak dlouho bude dělat jůesej Afghánistánu otčíma. Asi do té doby, dokud jim bude na jejich válečné hrátky půjčovat soudruh Chu Ťin-tchao z Pekingu milardy dolarů.
Ale vždyť jsem to už psal, že je to lezení do prdele a posluhování jisté okupační velmoci, už se mi to nechce opakovat . Pravda, ty činnosti se musí trochu rozdělit. Američani bombardují civilisty, a my cvičíme policisty :). Mě by jen zajímalo, kam se budou roztahovat špinavé pracky strýce Sama po těchto dvou okupovaných zemích. Dobrodružství v Iráku pomalu končí - ropa je zajištěna. Saddám je naložen ve formaldehydu v nějakém akváriu a je vystavován jako atrakce. George von Bush, největší to válečník tohoto století, je zase naložen v lihu na svém texaském ranči .
Dlouho to vypadalo na Írán, ale zatím strejda bombarduje bezpilotními letounyjen Pakistán. Jen aby se ty klucí v turbanech za chvíli nenasrali, a nepřetáhli ty šašky z U.S army jaderným klackem, kterým v Pakistánu disponují.
Mňo vše americké není zlo, ale co se týče výbojů do zahraničí, tak tam je toho zla dost. Nechci určitě obhajovat tradiční islámské systémy, ale kdo tam ty šašky zval, aby tam importovali demokracii amerického stylu? Nikdo. Tam o to ty lidi nestojí a žijí prostě jinak podle svých pravidel. Nějaké násilné roubování svých demokracií ať si laskavě strčí do prdele.
Taky bude zajímavé, jak dlouho vydrží "demokracie" v Iráku. Moc bych za to nedal, že se za pár let dostane k moci nějaký nový Saddám. Ale nevím, nejspíš si to tam Američánci posychrují vojenskými základnami, tak jako to udělali v Kosovu, kde si vybudovali největší evropskou základnu Camp Bondsteel.Hele Saddáme, jde toho najít dost, třeba tady. Samozřejmě, že odtržení okupované části Srbska zvaného Kosovo dává smysl. Evropské Guantanámo Camp Bondsteel, největší to základna mimo území USA se zcela určitě hodí. Údajně byl Camp Bondsteel postaven kvůli ochraně ropovodu Ambo, ale to je takové vysvětlení pro slaboduché jedince, které je důvěryhodné asi jako to, že měl Saddám zbraně hromadného ničení. Taky bych chtěl pochválit Američany, jak demokraticky přistoupili k stavbě této základny, která byla zcela jistě postavena se 100% souhlasem Srbska v referendu :). A tak si nejsem nějak jist, jak to ti soudruzi z úesá myslí s tím bojem proti terorizmu. V Asii proti nim udatně bojují, a v Evropě podporují teroristy z UCK a potřásají si s nimi ruce.
Zajímavé je taky dokument Ukradené Kosovo. Dokument sice není objektivní, protože líčí události jen ze srbského pohledu (Srbové samozřejmě taky páchali zločiny), ale je rozhodně zajímavý.Tehda se jeste Americti soudruzi formalne tvarili, ze Kosovo stale patri Srbsku. Ale pokud vam prijde normalni, ze stat A si muze na uzemi statu B budovat svoji vojenskou zakladnu a oficialni predstavitele statu A do toho nemaji co mluvit...
Nevsiml jsem si, ze by Milosevic podepsal uplnou a bezpodminecnou kapitulaci a nevsiml jsem si, ze by Amici neco takoveho pozadovali. Taky mohli Kosovo prohlasit za svuj protektorat/52. stat/etc hned na zacatku a netrvat na uzemni celistvosti Srbska.
Jaká škoda? Nemohli bychom si dát pivo na veřejnosti a do 21 let by se nesměl pít alkohol, malé holčičky na koupališti by musely mít dvoudílné plavky
No, tohle byla nadsázka. Američané jsou kritizováni pro kdejakou hloupost (často právem), ale to, že nám Rusové a jejich pohůnci za 40 let zdevastovali celou ekonomiku, by někteří i tady rádi zapomněli. Tak byl můj příspěvek myšlen.
Americani jsou preci ferovi chlapi a demokrati vod kosti, nikdy by si nevzali, co jim po pravu nenalezi. Prahu osvobodili Soveti, takze ta patri Rusum.
takze ta patri Rusum.
Tohle předpokládám byl jenom vtip.
Pro mě za mě, ať je Drogovo nezávislé. Už se stalo, ale rozhodně se mi nelíbí, jak a proč se tomu stalo, dědku. Že si samostatné státy v Evropě vyhlašuje Bílý otec z Washingtonu s různými Rumsfeldy, ve spolupráci s drogovými kartely a teroristy s UCK. Dokonce mě ani už neudivuje, že kosovský premiér je bývalý terorista UCK. Občas si tam taky přivydělají prodejem orgánů zavražděných Srbů.
O tom se ale o nás moc nemluví, u nás se předhánějí různí Trautenberci v uznání samostanosti Kosova. Akorát si myslím, že by se tento drogový protektorát s Camp Bondsteelem, zřízený z rozhodnutí Cocaine import agency (CIA) měl přejmenovat na Drogovo nebo tak nějak, to by bylo důstojnější a výstižnější.Terorismus byl je a bude, je to nástroj jak slabší může bojovat s výrazně silnějším. Já ve svém tvrzení žádnou lež nevidím, Bush propagoval svoji válku právě krz něj.
Je to jako tvrdit, že jako záminku si němci pro první světovou válku zvolily atentát na Ferdinanda, je lež. Pravý důvod to nebyl, ale pro přesvědčení obyvatel to stačilo.
To vás neučili ve škole? Taky HDP dost roste když je hodně rozvodů
No nás to učili v prváku na FELu
2012 - rok kdy začne 3. světová válka.
Po té už zbude jen... Fallout.
Tomu nevěřím. A bude se bojovat o pitnou vodu, že?
Jistě jej konstruovali pro své soudobé potřeby a co bude za tisíc let jim bylo v celku ukradené.
+ 1
Konec světa se určitě nechystá. Takových konců světa už bylo .. a ještě bude. Mayové prostě zakončili svůj kalendář zimním slunovratem. Je to logické datum. A ten rok není vůbec důležitý, oni měli jiné letopočty. Třeba došli k roku 5000 (= náš 2012) a o slunovratu to ukončili. Ať se snaží vzdálení potomci ..
ja jsem v pohode, pane kolego, a Vy?
Nejde na serveru abíčka blbě čas? SADAM napsal komentář kolem 13:00 a je tam napsáno "dnes 12:06"! A všimněte si, že můj komentář má čas na abíčku kolem 12:10, i když ve skutečnosti je 13:10!
no, kdyz uz se neda zvysovat ten HDP, tak je dobry bejt za vodou - a jestli jsem to dobre vyrozumnel, tak vy uz jste. Coz Vam samozrejme zavidim. Jak jste to dosahl?
s kondomem je to ale bohuzel jako kdyz se clovek koupe ve vane v ponozkach ...
jestli jste mel na mysli, ze pouzivam velikost jak ponozky, tak to jste me neurazil ..
LOL
nebo jako lizat zmrzlinu pres igelit.. btw s vencou nebo bez venci? ;-)
pojdeme do vesmiru, neboj :)
uz teraz NASA zacina uskutocnovat plany na kolonizaciu Mesiaca; zevraj sa tam nachadza voda + plno inych nerastnych surovin; dalsi na rane bude Mars atd. Este sme ani s tym rastom nezacali
som optimista :) rast HDP je inak dost nepodstatna velicina, staci sa zamysliet nad tym ako sa pocita; dolezitejsie pre ludstvo su IMHO inovacie, produktivita prace atd.
Jedni manželé měli dvojčata, jejichž jedinou společnou vlastností byl vzhled. Když bylo jednomu horko, druhému byla zima. Když se jeden smál, druhý brečel. Jeden byl optimista a druhý pesimista.
Jen tak ze zvědavosti zkusil tatínek experiment na jejich narozeniny. Tomu pesimistovi doslova naplnil pokoj všemožnými hračkami, zatímco optimistovi dal do pokoje hromadu koňského hnoje.
Když se chlapci vrátili ze školy, šel se tatínek podívat, jak zareagují. Pesimista seděl v pokoji mezi hračkami na zemi a plakal. Tatínek se ptá, proč synek pláče.
Synek povídá: “Všichni mí kamarádi mi budou závidět. Budu si muset přečíst spoustu návodů k použití, než si budu moct začít hrát. Pořád budu potřebovat baterky a nakonec se všechny ty hračky porouchají.”
Tatínek jde do druhého pokoje. Optimista radostí poskakuje na hromadě hnoje a zpívá si radostí.
Tatínek se ptá, proč.
Synek odpovídá: “Někde je tady určitě poník!”
optimista rika, 'mozna, ze ho zitra klepne pepka'
pesimista odpovi, "nene, on tam bude az do konce funkcniho obdobi'
Asi tak nějak, optimismus je prostě jen nedostatek informací. Podobně jako s tím nápisem ve fyzikální laboratoři: "Nedívejte se přímo do laseru zbývajícím okem!"
keby bol Linus Torvalds pesimista, tak linux nikdy nevznikne a takto je to s mnozstvom veci; pesimisti su brzdou spolocnosti, optimisti skor naopak ;)
Avsak nechcem pesimistov nijako urazit, vtipy a zdovodnenia preco nie su optimistami su docela zabavne
Ono je to ještě trochu jinak:
Pesimista vidí tmu.
Oprimista vidí světlo na konci tunelu.
Realista vidí vlak.
Strojvedoucí vidí tři debily na kolejích.
Možná že kdyby Linus byl větší optimista, tak by věřil že si na nějaký Unix našetří a nezkoušel by napsat svůj
Každopádně, pesimismus má výhodu v tom, že člověk může být v nejhorším případě mile překvapen...
pesimisti su brzdou spolocnostiCož není úplně špatně. (Dlouho jsem neviděl příklad na autech, takže) když pojedeš autem bez brzd, brzo skončíš v nějakém příkopu nebo zdi.
tak inak: pesimisti su zatiahnuta rucna
A pesimista také bude v autě vozit rezervu, i když už nebude povinná
Nekde jsem cetl nasledujici priklad - predstavte si, ze mate most. Ten most za valky bude znicen a po valce obnoven. Pri obnove budou mit lide praci, je nutny cement a pisek a ekonomika funguje. Tudiz by se z toho dal vyvodit zaver, ze je potreba jednou za cas znicit mosty aby ekonomika mohla prosperovat. Muzete se ale na to divat i jinym zpusobem - valka nebyla a prostredky potrebne na stavbu mostu se pouzili jinak - a to at na postaveni tovarny (okamzity zisk) nebo na postaveni univerzity (investice s odlozenou navratnosti) nebo stavby divadla (zvyseni kvality zivota).
Viz Palestina a Libanon. Izrael vice-mene pravidelne likviduje okolnim statum infrastrukturu - a i ze by stavebni boom se prelil i do spolecnosti nelze ocekavat.
Rust HDP, takovy jaky byl v devadesatych letech se tezko bude opakovat. Jednak dochazelo k masivnimu zavadeni technologii (komunikace, IT). Druhak v Cine mame stat, ktery se chova iracionalne - v podstate dlouhodobe sponzoruje zapad, na ukor sveho obyvatelstva. HDP je modla, a budeme si muset zvyknout, ze bude maly nebo zadny - hlavne si na to budou muset zvyknout politici - pokud nebudou moci pocitat s rustem HDP, tak si nebudou moc pujcovat a da-li P.B, tak budou muset investovat prostredky racionalne - nebo budou pokracovat, v tom co delaji, nikdo jim uz nepujci, a nebudou finance na rozvoj infrastruktury a na zajisteni sluzeb. Maly nebo nulovy rust HDP nemusi, pro obycejneho obcana, znamenat nic spatneho. Jako problem bych videl pokles HDP.
Souhlasím s tím, že se růst HDP, jaký byl v 90. letech nebude opakovat ... tenkrát proto byly nejen technické důvody (zavádění technologií a komunikace), ale hlavně politické důvody. Padla železná opona a velká masa lidí v Evropě byla hladová po zboží, které tu dlouhodobě nebylo. Sice nebyly ani peníze, ale různými metodami se postupně k lidem peníze dostaly (ona je to třeba i ta kritizovaná kuponová privatizace a jiné věci). Fakt je, že vybavení domácností na Východě v roce 1990 a v roce 2000 - to byly nebe a dudy. Na druhé straně levná pracovní síla umožňovala vyrábět a exportovat na Západ. Tohle jsem pocítil na vlastní kůži, kdy jsme nestíhali vyrábět a denně valit velké kamiony do Německa, plné zboží.
Právě Čína a JV Asie ukončila toto období hojnosti. Začal masivní export do Evropy a USA při výrobních podmínkách, které zde v Evropě nemáme a číňané přicházeli se zbožím o třetinu levnějším. To byl začátek konce masové výroby v Evropě, lidé se orientovali na služby a vznikala armáda různých poradců, manažerů, burzovních makléřů a podobných pochybných existencí. Jednou se to muselo sesypat jako domeček z karet.
Příštích 20 let bude udržovacích, bude tvrdý boj o práci. Bez průmyslového zázemí se žádné zázraky konat nemohou, dokud nepříjde něco nového, revolučního (myslím po technické stránce). Nemyslím tím ovšem válku nebo přírodní katastrofy.
tenkrát proto byly nejen technické důvody (zavádění technologií a komunikace)heh, technologie se zavadi porad a porad zavadet budou
Jenže pozor: technologické revoluce probíhají ve skocích, nikoliv rovnoměrně! Řekněme řádově po 20 letech. Máme mobily a internet - to byla revoluce 90. let. Do té doby jsme se museli spokojit s pevnou linkou, telegramem, telexem a maximálně faxem od poloviny 80. let. Teď se zvyšuje rychlost připojení, možnost posílání obrázků, videa, nějaká videokonference, mobily mají více funkcí, které člověk nepotřebuje. To není revoluce, jen vylepšení. Dokud nepříjde něco technicky nového, svět se nepohne. Tím něčím jiným může být třeba získávání energie z vody, zavlažení Sahary, já nevím co (jen si vymýšlím). Musí to být něco převratného, jako nastalo kolem roku 1990. Od té doby uplynulo těch 20 let. Příjde něco nového?
Však paráda, přijde USA a nařkne všechny neUSAmany, že jsou teroristi a řešení přejde do bodu viz někde výše o mostech a jejich bourání...
Ale jsem vlastně optiimista, třeba za půl roku na něco převratného přijdeme, třeba server, který nepotřebuje chladit a tak
Methanolem, ne metanem ...
Já si tím právě nebyl jist, takže jsem tam plácl ten metan (je přeci jednoduchoučký a někde tam bude ~_^). Přeci jen už je to docela dávno, co se o tom hodně vykřikovalo, už to zase zapadlo.
Myslím si, že ta situace s Čínou je dlouhodobě neudržitelná - ekonomicky, energeticky, politicky, společensky. Dlouhodobě udržitelná ekonomika musí být postavená na vybalancovaném toku. Zatím je to tak, že Asie maká a Evropa a Amerika si užívá. Pokud by Čína masivně neposilovala dolar (a částečně euro) - tak už dneska by výroba mohla být opět levnější v Evropě nebo Americe - protože západní měny by bylo třeba devalvovat.
takže musí dojít k něčemu, co to ale bude?valka
Možná socialismus, možná komunismus, možná ještě něco jiného. Možná zpátky feudalismus. Kapitalismem dějiny určitě nekončí a nikde není řečeno, že to pro lidstvo musí dopadnout špatně. V každém případě socioekonomický systém musí zareagovat na jinou produktivitu - jiné vlastnické vztahy - už nyní stávající systém má jen málo co společného s kapitalismem 19 nebo 20 století. K něčemu dojde - ale nemusí to být jednorázová katastrofa nebo jednorázová změna. Spíš v každé zemi si pojedou trochu po svém - přechod z feudalismu na kapitalismus trval více-méně 300 let.
Podle mne, není důležité, aby výroba byla levnější.
Důležité je, aby odfláknutá práce byla ohodnocena špatně a kvalitní práce byla ohodnocena dobře.
Stále slyším, že potřebujeme lidi vzdělané. Ano potřebujeme lidi vzdělané, ale vzdělání podle mne není hafo titulů před jménem a za jménem, ale to, jestli člověk své práci rozumí. Ono se to nezdá, ale každá práce, která se má dělat pořádně, tak vyžaduje kus fištrónu jak na to. :) (I to házení lopatou potřebuje svoje, minimálně fyzičku a vytrvalost) :)
Abych pravdu řekl, já radši zaplatím za střechu baráku vzdělanému tesaři (vzdělaný tesař = tesař, který je schopný navrhnout vazbu, umí správně připravit krovy, ví při jaké technologii se používá jaké nářadí) než bandě různých ekonomických rádoby analytiků, kteří neví jak bude za 5 minut, ale zasvěceně hovoří o tom, jaký bude vývoj za 5 let, byť se vývoj za posledního půl roku točí jako korouhvička na věži.
ale jo, souhlasim s tim ze je na tom neco pravdy, jeste k tomu pripocitejme inflaci, ze hodnota penez dnes neni hodnota penez zitra. Duchodce celej zivot makal a setril z platu 3500 kcs si nasteril si trista tisic, pred dvema lety platil spravcovske firme za najem v jeho byte 8 tisic, dneska 10 tisic. Spravcovske firme roste mezirocne obrat, posune vzdy vysi najmu o velikost inflace + pripocita k tomu nejakej bonus pro sebe a zvysi tim zisk. Ten kdo nevlastni zadny "generator fixniho prijmu" je na tom nejhur, protoze nemuze do sveho prijmu pohotove promitnout vysi inflace, jim vydelane penize ztraci cenu a cely zivot defacto dotuje system.
Je jen otázkou, jaký růst by měli, kdyby nebyla válka. Z nuly se roste rychle - ovšem jsou to jenom čísla, ale nesmí se zapomínat, že možná do padesátých let měli přídělový systém a ekonomiku intenzivně podpíral Marshalův plán + nejrůznější ekonomické dotace, poněvadž Německo bylo v nárazníkové zóně. Sorry, ale jedině debil si může myslet, že válka pomůže ekonomice. Ukažte mi na Zemi jedinou ekonomiku, pro kterou by byla válka přínosem. Např. pro USA byla válečná ekonomika přínosem - nicméně na území USA nedošlo k jediné nepřátelské akci. Všechny země, které v posledních 20 letech válčili, tak jsou v prdeli - Srbsko, USA, Rusko, Čečensko, Gruzie, Palestina, Izrael, Egypt, ....
Tak to je dobrý nesmysl. Rusko a USA, kdyby si nehráli na velmoce, tak nevědí, co s penězi. Ono se aktuálně dobyté země dost těžko vykořisťují - lidi utečou (schopní lide) a zbytek nemá takovou cenu, kolik stojí moderní válka. USA šli do Íráku s představou, že po dobytí úspěšně zprivatizují - a narazili. Írák se jim tak drasticky prodražil, až z toho největší ekonomika světa šla do kolen. Samotné území nemá v době zemědělské nadprodukce velkou cenu - resp má minimální ziskovost - cenu mají technologie - jenomže to musíte mít bezpečné komunikační trasy a při současném stavu zbraní (zejména výbušnin) není v silách zabezpečit území natolik, abyste mohli provádět těžbu, produkci. Stačí jeden partyzán s RPG a je po komunikaci. Současní vykořisťovatelé nechodí v maskáčích ale v byznys dresu a hledal bych je spíš v Londýně nebo Ženevě.
Ja ti rozumim. Nicméně ten válečný restart je prostě blbost - tak to nefunguje. Jednak je tu ještě dvě miliardy osob, které žíjí ze dne na den - to jsou potenciální kandidáti nových aut, mobilů, .. Druhak bavíme se o pitomosti - trvalý ničim neomezený růst je ekonomická utopie - které se chopili pár primitivů, kteří zkoušejí dělat vědu.
Určitě válka funguje jako ekonomický restart - jenomže se nikdy nedostaneš dál - prostě vyprodukuješ nějaké statky, a o ně válkou zase přijdeš. Tvoje civilizace, kultura bude stagnovat. Pro ekonomiku ale válčení je pravděpodobně jeden z nejhorších podnětů - jiné podněty mohou být změna kultury, legislativy, technologie, vývoj v energetice, vývoj ve vzdělání. Majetek nepochybně má tendenci se shromažďovat - na to aby se znovu přerozdělil nepotřebuješ válčení - jeden standardní mechanismus existuje - daně. Nestandardní jsou různé revoluce, reformy, případně krize. Válčení je prostě ten nejhloupější způsob - možná si něco vydobudeš, ale určitě někoho naštveš, a pak budeš mít v zádech někoho, kdo ti to bude chtít oplatit.
Peníze jsou zavádějícím pojmem - v podstatě umožňují ekonomický tok a je jedno jestli jsou kryté zlatem, přímo zlato, či je to dlužní úpis, nebo oříšky, případně norkové kůže. Bez peněz by všichni seděli doma a dloubali se v nose. Peníze - v libovolné formě umožňují dělat to, co člověku jde, má k tomu vlohy, prostředky, podmínky a umožňují koncentraci. Peníze ovšem nejsou důležité - důležitý je jejich tok. Je jedno kolik jich je v ekonomice - moc nebo málo, ale musí se točit - souvisí to s produktivitou práce a s tvorbou produktu. Pokud společnost generuje větší produkt než spotřebovává, rozvíjí se. V opačném případě se utlumuje a spěje ke konci. Použiji ještě jednou příklad s mostem - pokud ve válce přijdu o most - ztratil jsem určitý produkt, postavením mostu někdo dostal práci a vytvořil se nový produkt, ale stále mám pouze jeden most. Kdybych o most nepřišel, tak ten kdo financuje most by mohl financovat stavbu mostu jinde - a díky tomu, že jinde budou mít most a budou mít blíže do města, tak se jim vyplatí chodit na trh, zvýší se jim produktivita práce, a společnost tím získá větší produkt - je to pozitivní vazba.
Určitě válka funguje jako ekonomický restart - jenomže se nikdy nedostaneš dál - prostě vyprodukuješ nějaké statky, a o ně válkou zase přijdeš. Tvoje civilizace, kultura bude stagnovat.
Tohle mi prilis nesedi s historickou zkusenosti. Odjakziva ty nejvetsi rise a imperia byly vystaveny na valecne masinerii a odirani kolonii. Dnesni USA a zapadni Evropa nejsou vyjimkou. Valkou totiz ziskavate nove kolonie, z nichz lze snadno vysavat zdroje. (Valka samozrejme neni jedina moznost, ale abyste umoznil fungovani tech ostatnich, rozhodne musite byt vojenska velmoc a cas od casu ukazat co se stane tem, kteri nebudou spolupracovat.)
Kdybych o most nepřišel, tak ten kdo financuje most by mohl financovat stavbu mostu jinde - a díky tomu, že jinde budou mít most a budou mít blíže do města, tak se jim vyplatí chodit na trh, zvýší se jim produktivita práce, a společnost tím získá větší produkt - je to pozitivní vazba.
Plati jen a pouze, kdyby dotycny skutecne financoval most jinde. Jenze on si ty usetrene penize taky muze strcit do strozoku, narvat do soukrome zdravotni pojistovny aby lepe vyjebavala s nemocnymi, pohonit v globalnim kasinu a nebo vyuzit jinou z prehrsle spolecensky destruktivnich aktivit.
Odjakziva ty nejvetsi rise a imperia byly vystaveny na valecne masinerii a odirani kolonii. Dnesni USA a zapadni Evropa nejsou vyjimkou.
Zrovna USA žádnou koloniální velmocí nikdy nebyly. Jejich kolonie nestály za řeč (kromě Filipín) a koloniální éra netrvala dlouho. Obě světové války Američané také nezavinili a naopak američtí daňoví poplatníci zaplatili podstatnou část enormních nákladů (hlavně na WWII).
Vas asi mate to, ze dneska ty kolonie primo nepatrej imeratorovi, ale ze to jsou formalne nezavisle staty. Demokraticky Zapad v nich pochopitelne pouze pomaha udrzovat svobodu, demokracii, cteni vlastnickeho prava (obvzlaste toho, kde neco vlastni zapadni firmy) a volneho trhu, kdyz se neco zvrtne tak financni a vojenskou podporou tem spravnym chlapku vsechno napravi a lidi se zas maj dobre.
Vazalské státy existují - to je ovšem více-méně otázka studené války. Vazalské státy měly jak USA tak Rusko - a více méně obě velmoci si skrze vazalské státy vyřizovali účty. Na druhou stranu podpora vazalských států opět něco stojí. A to většinou více než může vazalská ekonomika vyprodukovat - pokud se nejedná vysloveně o těžbu ropy nebo diamantů. Rusko - ať je to surovinnová velmoc, tak je v prdeli bez jakýchkoliv rezerv s nízkou kvalitou života. USA je o něčem jiném, nicméně také mají své problémy a třeba sociální a zdravotní zabezpečení mohou jen tiše závidět evropanům.
No to IMHO neni, pole vyklidili akorat Soveti, Zapad ve svem neokolonialnim usili nepolevil. Ostatne kdyby polevil, tak by si nezil tak, jak si zije. Pocet mirovych USA zakladen rozesetych po svete hovori za vse.
Ze zacatku se to rozhodne vyplaci, ale ke konci, jak se imperium postupne rozklada, zacne byt jeho udrzovani cim dal tim nakladnejsi az celkove naklady prevysi vynosy a to je pochopitelne konecna.
Rusko je v prdeli, ale ja bych rekl, ze USA je velmi brzy budou nasledovat. Formuloval bych to tak, ze Studena valka neskoncila vitezstvim Zapadu ale remizou, akorat ze Rusaky vynesli z ringu jako prvni.
A mel bych si vsimat neceho konkretniho, nebo jen nasavat atmosku? Vono se to zije, dokud nam pujcujou, ovsem kolecka se zacinaji zadrhavat.
Přání otčem myšlenky. Všiml jste si, že by do Ruska směřoval proud emigrantů? Že by nějaký vědec chtěl v Rusku dělat vědu? Že by někdo dobrovolně z Německa nebo i ČR odjel žít do Ruska. Že by inteligence odcházela na východ? Podívejte se na statistiky - rusů ubývá - a v USA si mohou vybrat, a vybírají komu dají zelenou kartu - na tu se čekají fronty. USA rozhodně nejsou ideální stát ale můžou si vybírat z tisíců lidí, kteří tam přijíždějí - i z Ruska. V opačném směru tak jedině hokejisti.
USA jsou aktuálně v prdeli - neb zjistili, že i tak velká země, která byla před Bushem v přebytku si nemůže dovolit financovat regulérní válku bez válečného hospodářství. Irák odsál šílené prostředky, a pak samozřejmě musí následovat kolaps. Nicméně jakmile irácké a afgánské tažení skončí, tak se velice rychle mohou dostat zpět do přebytku. Výroba je víc diversifikovaná, jsou tam vhodnější podmínky pro podnikání. Rusové mají jen suroviny. Nic ostatního si nikdo od Rusů nekoupí.
Prectete si to jeste jednou, nerikam, ze USA jsou aktualne v prdeli, ale ze do ni smeruji, i kdyz nezvratne. Takze kolik ilegalu preslo tento rok Mexickou hranici je irelevantni.
Diversifikovana vyroba (nejkonkurencnejsi trh, nejinovativnejsi prostredi, flexibilni pracovni sila, ...) je jen chimera. Irak a Afganistan jsou kapkou v mori a ted uz ukonceni tech valek stejne nic nevyresi. K vyrovnani rozpoctu/obchodni bilance se jiste jednou dopracuji, ono jim nic jineho ani nezbude, kdyz se nenajde nikdo, kdo by pujcoval za rozumny urok.
Jenomže také říše a imperia zanikala - často nepřižila svého zakladatele. Západní velmoce prakticky o kolonie přišli - případně je samy opustili - prostě si spočítaly, že se jim to nevyplatí, ono udržování armády fakt něco stojí - navíc v zámoří, rozhodně víc než kolik dokáží vyprodukovat kolonie.
Můžete si koupit mercedes a kochat se pohledem na něj. Můžete si koupit byt na Floridě. Prostě způsobů jak zlikvidovat vyrobený produkt je celá řada - např. koupáním v šampaňském, koupě nejnovější Hondy, atd. Prostě někdo je hospodář a někdo ne. Někoho rodiče naučili dělat a někoho rozmazlili. Někteří panovnící předávali své říše funkční, někteří rozbité se státním deficitem.
Ta pointa je trosku nekde jinde. Kdyz si majitel tovarny na jachty koupi Mercedes a sampanske na koupani, majitel tovarny na Mercedesi si obstara jachtu a sampanske a majitel vinic se stane majitelem jachty a Mercedesu, tak vymazete stredni tridu a vznikne vam jen uzka elita, ktera si bude posilat penize mezi sebou, a pak zbytek spolecnosti, ktery bude za podminek a la 19. stol. na elitu pracovat (pokud nejakou praci najde). Valecna vyroba a obnova infrastruktury ma tu hezkou vlastnost, ze castecne prerozdeli penize a majetek od tech bohatsich k chudym. Asi neni nahoda, ze masivni rozvoj Zapadu a prichod siroke stredni tridy nastal prave po valce.
ja neobhajuji koupi mercedesu - to povazuji za ubytek produktu. Nicmene asi neni pravda, ze by se stredni trida napakovala na valecne vyrobe - fabriky nekomu patri a obycejne ne stredni tride, a velke statni zakazky take padnou do klina spise elite. A stredni trida je bita v kazde valce, jednak prijde o majetek pri bojovych akci a bombardovani - jednak muzi musi do armady. Povalecny vzestup stredni tridy (na zapade, na vychode se jednalo o sestup) byl podle meho zpusoben protezovanim stredni tridy, coby obrany proti sireni komunismu. Jelikoz meli vsichni ti bohati za zadkem nekoho, kdo jim sliboval, ze jim vezme vsechno, tak si dokazali utrhnout od huby. V devadesatych letech tahle hrozba padla, objevil se liberalismus, pozadavky na nizsi zdaneni, a nuzky se zacali rozevirat. Holt uz je to docela doba od posledni revoluce, kdy elity postavili ke zdi - a zda se, ze na to zapominaji a ztraceji pud sebezachovy - a dost mozna i soudnost a rozum.
Stredni trida se na ni nenapakuje, ona diky ni vznikne. Elita si odkroji svuj dil, ale stejne je potreba velke mnozstvi lidi, ke kterym muzou ty penize propadnout. Asi jsem to spatne napsal, ale hlavni problem je, ze vyroba Mercedesu a jacht pro hornich 10 000 nezamestna 5 milionu lidi, a kdyz mate 70% nezamestnanost, tak ty pracovni podminky jak ze 19. stol. z toho prirozene vyplyvaji. Naproti tomu valecna masinerie (a povalecna obnova) schramstne jakekoliv dostupne mnozstvi pracujicich.
Thatcherova a Reagan vladli uz v 80. letech, takze tohle tak uplne nestimuje.
Stredni trida se na ni nenapakuje, ona diky ni vznikne. Elita si odkroji svuj dil, ale stejne je potreba velke mnozstvi lidi, ke kterym muzou ty penize propadnout.
Klíčová otázka - kde se vezmou ty peníze, za které stát nakoupí válečný materiál? Od daňových poplatníků. Tudy cesta nevede.
Vtip je v tom, ze najednou ti danovy paplatnici budou mit praci a prijem, takze dane budou schopni zaplatit. A beztak zapominate na starou pravdu, ze (statni) dluhy se neplati. USA po druhe svetove sice srazily pomer dluhu k HDP, ale nominalne k nemu par miliard jeste pridali.
Protoze valku nasimulovat nejde? Staci kdyz zacnete z verejnych penez stavet prehrady, skoly, etc. a spusti se na vas strelba ze vsech stran ze vyrabite dluhy, zbytecne trestate uspesne bankere vysokyma danema, krivite trh zamestnavanim lidi. atd. a elity zacnou spradat plany, jak udelat puc. Na druhou stranu kdyz jste ve valce, kde to je bud my nebo oni, tak najednou jde vsechno lip a nikdo si moc nedovoli nevlastenecky zpochybnovat celonarodnni usili.
A beztak zapominate na starou pravdu, ze (statni) dluhy se neplati.
Tohle je pravda jen pro Paroubkovy voliče, tomu ani on sám nemůže věřit. Státní dluhy se samozřejmě platí. Sice platíme jen úroky, ale i tak nás to stojí 50 mld. ročně a výhledově to bude podstatně víc. A jednoho dne nám už nikdo nepůjčí a pak budeme teprve v pytli.
Protoze valku nasimulovat nejde? Staci kdyz zacnete z verejnych penez stavet prehrady, skoly, etc. a spusti se na vas strelba ze vsech stran ze vyrabite dluhy, zbytecne trestate uspesne bankere vysokyma danema, krivite trh zamestnavanim lidi. atd. a elity zacnou spradat plany, jak udelat puc.
Něco podobného zkoušela Zemanova vláda a ve větším měřítku to aplikovalo Japonsko v 90. letech. Výsledek je, že v Japonsku mají skvělou infrastrukturu, dálnice vede do každé vesnice, přes každý potok je most atd. Zní to skvěle, ale z recese se Japonsko nedostalo a vyplýtvaly se obrovské peníze na zbytečné stavby odnikud donikam.
Právě Čína a JV Asie ukončila toto období hojnosti. Začal masivní export do Evropy a USA při výrobních podmínkách, které zde v Evropě nemáme a číňané přicházeli se zbožím o třetinu levnějším. To byl začátek konce masové výroby v Evropě, lidé se orientovali na služby a vznikala armáda různých poradců, manažerů, burzovních makléřů a podobných pochybných existencí. Jednou se to muselo sesypat jako domeček z karet.Tak pod toto bych se, pane Smolík, klidně podepsal. Mluvíte mně z duše. Jen doplním, že s tím jde ruku v ruce úpadek západního školství a vzdělanosti, úbytek lidí s kvalitním technickým vzděláním a neuvěřitelná lenost a nechuť dělat cokoliv pořádného a náročnějšího.
Víte, ono se za to bohapusté žvanění stále ještě platí více peněz, než když po vás zůstane něco hmatatelného. :)
Teď tady u zákazníka ve vodárenské společnosti jedna taková firma, která se živí převážně kvákáním (vytváření ISO hovadin - jinak se to nazvat nedá), vytváří ISO normy pro tohoto zákazníka. Už teď je to nastaveno tak, že pokud by měl člověk opravující poruchu vyjet k zásahu, tak ani nevytáhne paty z baráku, protože před každým výjezdem by musel přečíst všechny bezpečnostní předpisy a než by to zvládl, tak by měl konec pracovní doby. :D
A takový poradce bere plat o kterém se tomu kopáčovi ani nesnilo, ale i ten kopáč ví, že je to hovadina, to co má na tom papíře.
to co vy rikate a i co napsal TM, to je vsechno pravda. A i pan Smolik analyzuje vporadku. Bohuzel jsou to jen stiznosti a stesky. Chybi mi zavery a navrhy, co je treba delat , pote co jsme ukoncili spravnou analyzu. A to se neobejde bez osobnich poznamek, jinak to zustane v obecne rovine.
Predtim, nez se pustim do Klause jeste jednu poznamku k te Asii. Mnozi to videli, jak se tam uci deti hrat na klavir. 30 deti ve tride (stari tak 5 let) sedi kazde pred malym pianem a snazi s hrat Beethovena. A mezi lavicemi prochazi pan profesor (teda ne ten nas, ten by to mohl sice delat taky, ale on nemuze byt vsude) a kdyz nejake ditko trefi spatnou klavesu, tak dostane rakoskou pres tu nesikovnou ruku. Kdyz jsem to videl, tak jsem se uklidnil, protoze mi bylo jasne, ze odtud nic nehrozi.
Mame tedy i nadale neuveritelny naskok diky nasi mentalite a svobodnemu duchu. Vetsina obyvatel je schopna resit samostane ulohy oproti asiatum, kde je vse na povel a kastovni struktura. Jenomze musime nas naskok udrzet a zurocit v inteligentnich produktech.
Ten typicky priklad, kde to skripe, je napr abclinuxu a pan Litarak. Mnozi si pamatuji, jak reagoval na na mo namitku, ze abclinuxu neni modularni - s vyrokem "proc by to delal". Ta odpoved je jednoducha - aby trenoval a mohl konkurovat Cine. Zrovna tak pan Smolik, udelal si system a modularita - zadna - OK pan Smolik je ekonom a o modularite nema nejmensi poneti, ale je treba mu sdelit, ze hrani na vlastnim pisecku nepomuze - pan Smolik _musi_ tlacit na sve okoli, ze chce stavebnici, ze ktere to sposklada.
Jiny priklad jsou ty databaze. I nekdo tak erudovany jako pan Stehule rika - multidatabazova aplikace se nevyplati, napis to pro jednu. Pan Stehuke nastesti nerika, ze to ma byt Postgresql. Ale to je cesta ne do pekel ale do Ciny. Samozrejme, ze to vice boli, udelat to pro vice databazi, ale jina cesta nam nezbyva. Staci se podivat na ten Winstrom ci jak se to ucetnictvi jmenuje. Chteli vzit Derby, ale nebyl tam LIMIT ... to je proste hruza.
Dalsi zoufalost je mozno pozorovat zde v diskuzich - mladi akademikove nebo studenti si mlati o hlavu jednotlive vlastnosti nejakych jazyku (akademismus) a je mozno vycitit, ze chybi navaznost na praxi. Tim ze dokazu zduvodnit (daval jsem pozor na prednasce) ze Haskel je v nejakem ohledu lepsi nez Lisp nad Cinou nevyhrajeme. Teoreticke znalosti jsou dulezite ale totalne chybi ta provazanost.
Medialni tlak - 'nekupujte u Vetnamcu' je k nicemu. A stezovat si, ze je malo techniku je nesmysl - my tady porad jeste jsme. Jen se musime dat dohromady.
Inzenyri Ceske Republiky (bez severni Moravy) - spojte se.
tak aby bylo jasno, nejde o to, jestli je nekdo schopny, to jsou ti dva panove v kazdem pripade a pan Literak ma pravdu v tom, ze ten jeho portal je nejlepsi - takze schopny skutecne je. Ja ale neverim, ze by i pri dostatku casu mohli delat neco modularne.
Ale vezmeme podobny pripad. Na FI-MUNi delali pod vedenim pana Kasprzaka ten jejich informacni system a sam priznal, ze je to na miru, ze se to jinde neda vubec pouzit apod. Pan Stehule to pise dole, on by to nedelal i kdyby cas mel, "protoze to nejde". Je to takovy pragmatismus, pan Stehule nerekne "ok, tenhle projekt jeste napasuji na tuhle databazi", ale takhle to prece dal nejde, tohle budou umet Cinane take, my si musime vymyslet neco noveho". A kazdy den hledat cesty jak na to. Tuto snahu nevidim a jak pisi nahore, je to ta jedina sance, kterou my zde v Evrope mame.
Samozrejme, ze kvuli tomu, aby to bylo ctive napisi 'inzenyri vsech zemi spojte se". Moje predstava je ovsem neco jako Bauhaus. Tam take nebyli vsichni architekti sveta. Nove napady musi vznikat v male komunite (tak jako v tech Bellovych laboratorich ten unix). A muj prispevek spociva v tom, ze o tom penetrantne pisu. I kdyz vim, ze se zitra jeste nic nezmeni.
Samozrejme, ze v globalu se bude svet ubirat nejakou cestou (jak rikate, ze padne na hubu) a tento proces je co ja vim nezavisly na jednani jedince. Ovsem ty dusledky toho padu na hubu kazdy pociti jinak. A ja rikam: mala skupina schopnych lidi se mozna nemusi tolik zranit. Je to mozna egoisticke, ale proc to nezkusit. Myslim si, ze je lepsi premyslet nad timto cilem, nez diskutovat nad tim 'velkym' resenim.
Nejsem nijak studovaný, jsem prachobyčejný gymplák se zkušenoství v praxi.
Co se snažím dělat v praxi? --- Tlačit zákazníky do toho, aby pořizovali věci, které jim budou prospěšné. Pokud vybírají informační systém, tak ať si udělají interní analýzu a svoje malé výběrové řízení kde bude ukázka v praxi. Přitom samozřejmě každý ze zákazníků si vybere jiný informační systém.
Zákazníkovi pak pomáhám v implementaci takového systému tím, že mu nastavuju servery, počítačovou síť a tím, jak pořízený systém dál rozvíjet.
Podle mne není v silách jedince a možná ani samotného lidstva navrhnout (i když chci být optimista, že se to povede) "jeden jediný správný systém", který by byl ideální pro všechny. Podle mne je síla v přirozené rozmanitosti. Systém nenavrhnu, protože na to nemám schopnosti Harryho Seldona, respektive Daneela R. Oliwava.
Z historie je zjevné, že pokud se něco stane velkým molochem, tak zákonitě dospěje do stavu, kdy se takový moloch začne sám vnitřně rozkládat.
A ve svém volnu pracuji na tom, abych v případě výpadku současného systému byl schopen bez problémů přežít. -- Např. vyrábění kopřivového vlákna na přízi a následně na oděv, jak se dělají kotovice/vepřovice, známým brousím nože, motyky, občas kuju kosy, vysvětluju těm kteří chtějí jak se používá trávnice a tak podobně. :)
to co pisete na me pusobi tak nejak vstricne, zni to hodne pozitivne. Ale nejak si v kontextu toho , co se zde diskutuje (HDP je v pejru) porad jeste nedokzu uvedomit, jake reseni naznacujete?
Mame se vsichni omezit? Mame setrit zdroje. Kde je ta nase vyhoda oproti jinym svetadilum?
A vy si opravdu myslíte, že kdokoliv dokáže jednoduše z hlavy bez podkladů navrhnout funkční řešení?
Byl byste schopen naprogramovat program, který má mít jen nějaký výsledek (v tomto případě rostoucí HDP) bez jakékoliv analýzy požadavků na vstupy a omezující faktory a jakékoli analýzy? Pokud ano, pak podle mne ten program nebude moc funkční, protože to jaksi nemůže zohlednit.
A hlavně celé to má jeden velký problém. V ekonomii neexistuje v současné době jeden jediný 100% funkční model, jak toto zpracovat. Existuje několik modelů částečně funkčních, které jdou "politicky" proti sobě a jsou, navzdory zaběhnutým postupům z exaktních přírodních věd, funkční navzájem. Ekonomie jako věda zatím ještě, podle mne, nedospěla do fáze, aby měla dostatek syntetiků, kteří by dokázali z tabulek ekonomických analytiků syntetizovat a popsat funkční model v rámci makroekonomie.
Jinak, co se týče HDP, tak já si opravdu nemyslím, že je nutné tím, že budeme na pásech vyrábět hromady šrotu, převálcovat, respektive zahltit, ostatní světadíly.
Jinak ano, je to jen povzdech nad tím, jak jak vidím já svět kolem sebe a ten můj předchozí příspěvek byl o tom, co se snažím vlastními prostředky ovlivnit to, aby ten svět kolem mne byl přeci jen o kousek lepší (a sobecky přiznávám, aby byl lepší hlavně pro mne), než to, jak jej vidím já.
Podle mne je problém právě v tom, že každý vidí mraky jednoduchých a zaručených řešení, problém je v tom, že se ještě nenalezlo jádro problému, aby bylo možno postulovat jednoduché a funkční řešení. A na to opravdu nemám ani přístup ke všem vstupům pro analýzu ani přístup k výpočetnímu výkonu takovému, který by tato analyzovaná data dokázal konsolidovat na rozumnou míru, která by vedla k takové syntéze, aby bylo možno tuto syntézu zformulovat do výstižného matematicky popsatelného postulátu, ze kterého je možno vytvořit jednoduché a hlavně funkční řešení.
Proto mám pouze vlastní filosofii ohledně toho, co dělat, protože je funkční pro mne. A ta je.
Dělej vše proto, aby se ti ve světě ve kterém žiješ líbilo. Pokud nedokážeš ovlivnit vše, ovlivňuj svým přístupem ostatní, máš tak alespoň pocit, že pro to něco děláš a občas to má i výsledky. :)
No, když vidím jak někdo píše aplikace, které mají běžet jak na Oraclu, tak na MySQL, tak si ťukám na čelo. Jinak mi je to ale jedno. Netuším, jaký máte obchodní záměr, jakou máte cílovou skupinu, a kolik máte času. Průměrnou aplikaci na průměrný výkon nepochybně můžete celkem bez problémů napsat pro více databází - pokud si dobře rozdělíte práci a multiplatformě píšete od začátku. Na druhou stranu, pokud nemáte jasno, tak psát multiplatformně znamená využívvat 30 a méně procent z možností, která každá databáze nabízí - což znamená, že strávíte více času u počítače, který se Vám možná a možná nikoliv zaplatí. Když ten čas máte, tak proč ne. Souhlasím, že člověk by se měl neustále učit - na druhou stranu nesmí být hračička, a dospělý chlap by jistým způsobem měl být efektivní. Jinak to už je offtopic.
Myslím si, že pláčeme dobře, ale na špatném hrobě. Stačilo by chtít po politicích ať přestanou plkat a ukaží své vize, své schopnosti odhadnout a reagovat na vývoj, schopnost určit dobrou strategii, vysvětlit ji, obhájjit ji, a ty, kteří nic takového neukáží nevolit. Zatím tu máme jenom politiky dogmatiky - buďto nás spasí trh nebo jiný svatý.
ale je treba mu sdelit, ze hrani na vlastnim pisecku nepomuze - pan Smolik _musi_ tlacit na sve okoli, ze chce stavebnici, ze ktere to sposklada.
Hm, tohle já vím také. Nejsem schopen ten svět změnit, avšak pokud se týká vytvoření základního IT systému v menší firmě, jsem publikoval (na jiném serveru) své dosavadní zkušenosti tak, aby byly aplikovatelné pro jinou firmu v podobných podmínkách. Takže aspoň něco.
No a v podmínkách firmy jde o to dát práci několika lidem v oblasti s nízkou zaměstnaností, což se do určité míry daří i v dnešní době ekonomické krize. Takže nejde o hraní na vlastním písečku, ale snaha tu předat výsledky práce dále tady je.
Medialni tlak - 'nekupujte u Vetnamcu' je k nicemu.
Určitě. Klidně u Vietnamců nakupovat budu, když to bude výhodné. Bojkot není řešení k lepšímu životu.
ja si myslim, pane kolego, ze bychom meli vzajemne hodne neshod. Pro me jste stale jeste porad prilis chycen v pasti te skolske ekonomie. Dnes jsme dosli uz tak daleko, ze kdyz clovek slysi nejakeho podnikatele v televizi, tak ma dojem, ze on firmu vlastne zakladal proto, aby mohl generovat pracobvni prilezitosti.
Co na to jit jinak. Co si uvedomit, ze je lepsi si platit 10 % nezamestnanch bez konrol apod. Proste ten ruksak te nezamestnanosti tahnout a nedelat z toho vedu. Ale v kazdem pripade dojde k obrovske zmene ve spolecenskem systemu. Kdyz se podivame na vsechny ty science-fiction romany, tak kazda budouci spolecnost je 'komunisticka'. Ja s tim problemy nemam. Ale o Vas si nejem tak jisty.
tak ma dojem, ze on firmu vlastne zakladal proto, aby mohl generovat pracobvni prilezitosti.
Zakládal ji pro zisk. Ale aby firma fungovala, musí generovat pracovní příležitosti.
dyz se podivame na vsechny ty science-fiction romany, tak kazda budouci spolecnost je 'komunisticka'
Právě proto je to sci-fi.
Ja s tim problemy nemam. Ale o Vas si nejem tak jisty.
Souhlas. Již nikdy komunismus nechci zažít. To raději tu školskou ekonomii
Ještě dodatek: nezaměstnanost ve svobodné společnosti odstranit sice nelze, ale žádný povinný ruksak v určité výši před sebou tlačit nemá smysl. Je třeba nastavit podmínky tak, aby nezaměstnaných bylo co nejméně. Jinak vy prosazujete komunistickou společnost. Uvědomte si, že bez lágrů, donucovacích táborů, ostnatých drátů takovou společnost vybudovat nelze. Já samozřejmě nebudu proti, když budu multimilionář. Ale nemám problém s tím i umřít relativně chudý, není-li jiná možnost. Ale oceňuji možnost napsat svůj názor, aniž by mě za to někdo posílal do kriminálu nebo vyhazoval děti ze škol. Ano, teď jsem to přehnal - ale jen pro názornost. Vím, že v Guantanámu byly také ostnaté dráty. Svět je složitý. Ale některý systém ty dráty vytváří již ze své podstaty - a to je třeba umět rozpoznat.
S dotacemi pro zemědělce také nesouhlasím. Nerad živím příživníky, např. 80% těch, co vylezou z různých ekonomických a humanistických oborů, v tomto ohledu jsou zemědělci setsakra malá skupina lidí. ;)
Ovšem netuším, jak by se zemědělci dokázali dostat z koloběhu, který tady rozeběhl moloch zvaný Evropská Unie.
Ono, po zrušení dotací, také znamená, že by si poměrně slušná řádka lidí mohla koupit jen ty potraviny a to bys měl vidět ten mazec pak. Až by ty masy vyšly do ulic, že už si nemohou koupit každý měsíc nový mobil nebo Adidasky, ale většinu věcí uvalí za potraviny, aby přežili. :D
Přesně tak. Globalizace s sebou nese i negativa a ne nějaká úplně malá.
Každá věc něco stojí a je vždy otázkou, zda to jsi schopen či ochoten zaplatit. :)
Přesně tak, svět není černobílý. :) --- Asi jsme zapomněli na to, že svět je plný barev. :)
Nerad živím příživníky, např. 80% těch, co vylezou z různých ekonomických a humanistických oborůAsi mate na mysli humanitnich oboru (a ted jsem se odkopal)... Spravne, jsou to bolsevicke pavedy, dodolu s nimi a makat a strilet a veset, minimalne zakazat nebo alespon ekonomicky znemoznit. My si kapitalismus rozvracet nedame.
Víte, nevadí mi určité procento lidí studující tyto obory. Vadí mi to, že z těchto ekonomických a humanitních oborů vychází valná hromada studentů a tito lidé ve své podstatě mají po té více méně jen titul, ale ve skutečnosti nejsou vzdělaní v tomto oboru, protože jim chybí praxe v tomto oboru .
Vždy je určité procento lidí, kteří jsou schopni pracovat jen s ryze abstraktními pojmy, ale velmi silně pochybuji, že jich je v naší společnosti tolik, kolik jich v současné době vychází z těchto oborů.
K čemu je dobrý vyštudovaný filosof? Nikdy jsem to nechápal...To je opravdu smutne. O to vice, ze mozna priznacne. Me treba badani jak lide mysli a mysleli prijde velmi dobrodruzne... i kdyz prvni setkani v podobe gymnazialniho pruletu jmenem ON/ZSV mi to taky prislo jako strasna blbost a co ti typove hulili.
Me treba badani jak lide mysli a mysleli prijde velmi dobrodruzne...
No dobře, ale kde ti lidé pracují? To je nějaký Úřad filosofický, nebo má každá slušná firma svého filosofa...? (Pohybuji se totiž v univerzitním městě s celkem velkou filosofickou fakultou a nějak nechápu, co se s těmi masami lidí potom děje.)
Mozna Vas to prekvapi, ale je to jenom jedna z casti AV CR. Obtezoval jste se nekdy: http://www.cas.cz/struktura.php?
Obtěžoval.
kladl jste si nekdy otazku, proc byl stredovek obdobim temna
Dokonce jsem na ni našel i odpověď. Kyknos ví.
Mimochodem - zásadně filosofie a nikoliv fylosofie, když už jsme u toho humanitního vzdělání.
Joj, to jsem se skarede ujel, pardon. :(
humanitně vzdělaných nepoužitelných lidí
To je to, ceho se trochu bojim, ze kdyz budeme vsichni tak prakticti a v soukoli pouzitelni, tak uz nebudeme lidmi. "Bolsevicka paveda" (coz jsem uzil vyse) je vykrik, kterym se snazim ukazat na nebezpecnost takove mysleni, protoze "burzoazni pavedy" uz jsme tu meli, a prekvapuje me, ze i ve zdejsi tolik antikomunisticke spolecnosti podobne deleni na vedy uzitecne a neuzitecne lidem vubec jde pres "pysky".
s početnými hejny humanitně vzdělaných nepoužitelných lidí
Sam jsa vzdelanim teologem si pod humanitnimi vedami v prve rade vybavim neco, co ve me neevokuje zastupy tech, kteri se venovali jejich studiu. Takze predpokladam, ze zde narizete spise na pravniky a ekonomy (ti druzi by se mozna cilili, citice se byti vedci exactnimi a tedy ne humanitnimi, alespon ne stejneho ranku jako filosofove a teologove a jina neuzitecna pakaz :).
Holt, co se da delat, neviditelna ruka uraduje a trh diktuje. Obchodak, manazer a pravnik (a az budeme jeste vice jako nas velky vzor, tak ten bude teprve na koni) se proste maji lepe, nez strojar, stavar nebo i SW inzenyr (a to nemluvim o pokladnich a uklizeckach... to bude teprve legrace, az budou vsichni pravnici, manazeri, obchodaci a mozna spickovi chirurgove... a budou si muset uklizet na pracovisti vlastni zachody, oni si pak jeste na tu pani, co ji phrdali se slzou v oku vzpomenou a Ti bystrejsi si reknou, ze ja se k ni nechoval slusne, ze jsme se dopracovali tam, kam jsme se dopracovali ;).
Pokud jsem Vas spravne pochopil, tak bych Vase obavy sdilel, byt bych to pak nevidel humanitni vs. ostatni vedy a umeni (artes). Protoze on i nedostatek praktickych lekaru, pedagogu, ale nakonec i tech "nepraktickych" filosofu je pro me dost znepokojujici. Otazkou je, co s tim, ale spolehat na "neviditelnou ruku", ze to nejak dopadne, to je i pro me (jinak vericiho cloveka) trochu moc silna kava.
Vaše teorie o pozoruhodném promíchání komunistického myšlení s mentalitou džungle amerického kapitalismu ke kterému u nás došlo je velmi zajímavá a něco na ní je.No, to snad není tak geniální myšlenka, ne? Vždyť už tady dvacet let pozorujeme politiky, kteří pojmem "politická ideologie" automaticky míní "ekonomická teorie" a pokud už náhodou narazí na neekonomický politický problém, tak si ho musí "převést" přes komunisty.
Ale nic to nemění na tom, že s početnými hejny humanitně vzdělaných nepoužitelných lidí a s řídnoucími stavy lidí, kteří rozumějí přírodním a technickým vědám nás pravděpodobně čeká nevábná budoucnost, kdy v krajním případě začneme opět, jak se říká, skákat po stromech.Ono zas tak velká ta hejna nejsou. Nejpopulárnějšími obory jsou ekonomické, pokud možno "ekonomika s něčím" či "ekonomika něčeho". A to se skutečně do humanitního vzdělání nepočítá.
Pokud se nepletu, tak mezi humanitní obory snad zatím ještě stále patří např. teologie. --- Tam se snad nebudeme přít o jakékoliv absenci praxe. U historiků snad také ne.
Nějaké malé procento filosofů, filologů je také třeba, aby se sepsaly traktáty o rozvoji jazyka, či o vývoji společenského názoru. -- Na toto opravdu nestačí věc typu Český Statistický Úřad s hromadou tabulek a dotazníků. -- Internet je hromada různých tezí, názorů a podobně a někdo, kdo má za sebou v syntetickém myšlení, aby z toho zmatku informací dokázal něco syntetizovat. Což podle mne by měli učit na filosofických a filologických směrech.
Nebo snad texty Tomáše Akvinského, Platóna, Descarta nic lidem nedaly?
Tam se snad nebudeme přít o jakékoliv absenci praxe. U historiků snad také ne.Coz o to, nektere druhy historiku mohou jako praxi jezdit na vykopavky, provazet na hradech a zamcich nebo v galeriich a mezeich, pripadne prochazet archivy... Nicmene ani to neni ekonomicky nijak zasadne prinosna cinnost... Tedy jenom pro uplnost. Take tedy teologove bezne praktikuji, podle oboroveho zamereni kazi, jezdi na pastoracni navstevy, pripadne delaji v hospicech nebo jiny uzitecnych institucich. Nicmene bych si skoro dovolil (jak rouhacske v dobe, ktera se pod jistymi vlivy poddava diktatu prakticnosti) namitnout, ze na praxi a nauceni se dovednosti tady mame uciliste a pripadne vyssi odborne skoly. Akademicke vzdelani muze spocivat v hledani toho, proc kdyz tlucu kladivem do hrebiku, ten leze stale hloubeji do dreva, a ne v uceni se, jak spravne a efektivne zaloukat hrebiky (poznani prveho casto vede k druhemu).
Nějaké malé procento filosofů, filologů je také třeba, aby se sepsaly traktáty o rozvoji jazyka, či o vývoji společenského názoru.Taky bych rekl. :) A vzhledem k nastaveni spolecnosti bych se opravdu neobaval, ze nas brzo zavali jejich nezvladnutelne mnozstvi.
Na toto opravdu nestačí věc typu Český Statistický Úřad s hromadou tabulek a dotazníků.Jak je na tom vlastne statistika s oborovou klasifikaci? Nemuze take nabrat celkem abstraktni podobu? :)
Internet je hromada různých tezí, názorů a podobně a někdo, kdo má za sebou v syntetickém myšlení, aby z toho zmatku informací dokázal něco syntetizovat. Což podle mne by měli učit na filosofických a filologických směrech.Kdo jste chteli byt agenty tajnych sluzeb a nestudujete knihovnicinu na filde, tak jste asi propasli svou priletitos. Prave ta schopnost syntezy je cini zadanymi. :)
Nebo snad texty Tomáše Akvinského, Platóna, Descarta nic lidem nedaly?Bohuzel se obavam, ze i tohle Vam lide budou ochotni rict s vaznou tvari. :(
No, již ve starém Římě znali heslo "Chléb a hry". Bez toho se nejede dál.
Nepovažuju se za xenofoba. Xenofobie je strach z něčeho, co je odlišné. Já se nebojím lidí, kteří jsou jiní; nemám problém s tím, že někdo má barvu pleti tmavou či světlou, žlutou, červenou nebo třeba bleděmodrou.A přesto se dále ukazuje, že jím stejste. Xenofobie není pouze rasismus a nacionalismus. Strach z jiného je i strach z jíného názoru, politického nebo náboženského přesvědčení. Prostě to, co je člověku vlastní (a je mnohem lépe, když reflektovaně) a co mu umožňuje ono neskonatel pohodlné a ujišťující (a také často neskonale špatné) dělení na my a oni.
Ano, to je scénář, který předpokládám i já a dost se ho obávám.No, tak kam smerujeme mame jasno a prekvapive se asi i shodujeme... I kdyz ja se asi tolik neobavam... mozna jsem v tom trochu fatalista, co se ma stat se stane. Pokud budu moci (a vedet jak) pomoci, abychom neuspechavali vlastni konec, rad pomohu, ale to je asi tak vse, co mohu delat, takze nad to mi prijde zbytecne si delat vrasky.
Ano, připomíná, a to velice. Možná je to určitým způsobem historická spravedlnost - naše civilizace vzešla z křesťanství, jehož představitelé předtím zničili původní kultury a způsobili propad vývoje o několik set let. A teď se to samé stane nám.No, nevim, jestli krestansvti neprikladate prilis mnoho zasluh (a jestli to neni takova ta moderni post-krestanska poza). Osobne bych si dovolil tvrdid, ze Rim by dopadl stejne a to v nijak podstatne odlisnem horizontu, i kdyby se v nem zabydlelo jakekoliv jine nove nabozenstvi nebo dokonce zadne. Padle i jine rise a kultury a krestany k tomu nepotrebovali. Ale pravda, jsem osobne zaujaty a priznavam to. ;)
Má to ovšem jeden háček, který pokládám za nespravedlivý - já jsem se neúčastnil inkvizice ani likvidace římských chrámů, a přestože se tu a tam cítím jako věřící (přestože jsem patrně kacíř jako poleno), nikdy jsem nikoho nepronásledoval proto, že se modlí k jinému božstvu. Nicméně příznivci nového Velkého boha chtějí zakroutit krkem i mně. To mě zlobí a mám jim to docela za zlé.Vetsinovy islam, stejne jako vetsina jinych vetsinovych nabozenstvi, je celkem v pohode, jak to psal jinde Dalibor Smolik a trochi jsem jej za to popichoval... oni nakonec lidi chteji se mit dobre a zaoptrit rodinu... neznaboh, krestan, machometan nebo sintoista... to je celkem putna. Takze vetsniove snaha rozpoutavat vrazdeni (a sebevrazdeni) neprati k vetsinovym proudy zadnych masovych (ne)nabozenskych hnuti... kdyby tomu tak nebylo, tak jsme davno vyhinuly a nahradilo nas neco, co se vyvinulo chytrejsi nez my. ;) Extremni proudy byly jsou a budou v kazdem (ne)nabozenskem smeru a obcas mohou i trochu vice zbytnet, ale vesmes jsou to vzdy deviace od normy (byt i dlouhodobe) prechodneho charakteru, protoze z podstaty (kdyz se vy(sebe)vrazdi) postradaji schopnost prezit a rozvijet se. Mimochodem, v ocich radikalnich islamistu (tady je samozrejme otazkou jak kterych, protoze nekteri treba trojicni krestany povazuji za polyteisty, co je horsi, nez cokoliv jineho) byste jako "nevinny nekrestan" byl jeste horsi neverici pes, protoze ti krestani jsou alespon lidem knihy a byt je v ji bozi zvest pokroucena lidmi, tak je to lepsi nez dratem do oka a mohou byt reformovatelni... Mohamed nevisel ve vzduchoprazdnu, ale navazoval na judaismus a krestanstvi, ktere podle bozich pokynu uvedl na pravou miru... tedy tam uz se nazory asi ruzni. ;) Ja myslim, ze se to podda. A opravdu, konec cizilicaze asi ano, ale ne kvuli tomu, co rikate. "Oni" do te civilizace taky patri a az pujdem, tak pujdem vsichni.
Má to ovšem jeden háček, který pokládám za nespravedlivý - já jsem se neúčastnil inkvizice ani likvidace římských chrámů, a přestože se tu a tam cítím jako věřící (přestože jsem patrně kacíř jako poleno), nikdy jsem nikoho nepronásledoval proto, že se modlí k jinému božstvu. Nicméně příznivci nového Velkého boha chtějí zakroutit krkem i mně. To mě zlobí a mám jim to docela za zlé.No podle toho co tu pises, tak si celkem solidne proti islamu (to ze je to jen dusledek brainwashingu je uplne jedno), takze hacek vyresen
Ale: jak poznám, že příslušný muslim není terorista? Do hlavy mu nevidím a on mi to sám od sebe asi taky neřekne, přinejmenším do chvíle, než se rozhodne jít na věc.Poznáte to úplně stejně dobře/špatně jako u spolusedícího včelaře. Deklarovaná příslušnost k tomu, či onomu, když něco páchám (zmagořím v místní buňce včelařského svazu pár labilních jedinců a vyrazíme páchat zvěrstva ve jménu Velké Královny... pak o tom napíší v novinách a včelaři jsou prostě magoři... více níže k sebevraždným útokům a konci náboženství), je houbeles indikátorem stavu středního produ oné skupiny. Příslušnost k dané skupině ještě moc nevypovídá a daném člověku a dosadit si tam automaticky své předsudky a stereotypy ničemu nepomůže. Žádné velké naboženství ze ve svém jádru a hlavním produ nemůže poňoukat k sebevražedným útokům, protože by se nikdy nestalo náboženstvím velkým. Prostě by si likvidovalo svou členskou základnu a to je dlouhodobě evolučně zcela nevhodné chování. ;) Každá skupina lidí, zejména dostatečně velká a různorodá, bude mít své excesy.
Ano, totéž se mi může stát i s nemuslimem - jsem si plně vědom, že vraždící psychopat se může vyskytnout bez ohledu na náboženství. Jenže podle informací, které mám z médií, je procento vraždících psychopatů mezi muslimy větší než v běžné populaci. A jejich posvátné texty, podle toho, co jsem slyšel, nejsou zrovna nejmírumilovnější.Tak to jo, hlavně, že to máte z dobrého zdroje. Slyšel jsem a z médii. Počítačů rozumíte? A nějaký článek o IT jste v médiích četl? A taky jste se zasmál? Existuje jediný dobrý důvod, proč předpokládat, že v oblastech religionistiky/islamistiky na tom budou svými znalostmi problematiky lépe?
Premiova otazka pro chytre hlavicky: Kdo/co je pricinou padu Rima? a) barbarske kmeny b) RimTo se divím že neodpověděl zdejší expert na antiku s odpovědí c) křesťané Jinak Řím nebyla první ani poslední říše, která se rozpadla vlastní dekadencí. Je to v historii spíš pravidlo než výjimka. Tou lepší variantou pak bývá, že "barbaři" převezmou celou funkční strukturu a začnou si užívat plodů ovládnuté civilizace. Horší variantou pak je právě případ Říma (a to co může hrozit i nám): celkový rozpad, interní konflikt, po kterém už moc nezbyde.
Nová civilizace stejně jednou, dříve nebo později sklouzne do podobných kolejí, jako jede ta naše. Ideologie se vytratí. Přirozenost lidí je mít se dobře, zajistit rodinu. A tak to bude stále dokolečka.
Nová civilizace stejně jednou, dříve nebo později sklouzne do podobných kolejí, jako jede ta naše. Ideologie se vytratí. Přirozenost lidí je mít se dobře, zajistit rodinu. A tak to bude stále dokolečka.Je videt, ze jste strasny antropooptimista... kam se Vam s prirozenosti vytratila: chamtivost, zvedavost (az morbidni), xenofobie, potmesilost... ;) Ale jinak bych souhlasil, lidi jsou porad lidi a s takovym materialem nic jineho nevymyslime. Takze pokud se nam podari vyhnout se totalnimu sebezniceni (coz je vzdy varianta), tak bych to prave videl na krach, robiti, dobu temna, pomale kultivovani se, blahobyt, dekadenci, krach... jako to bylo jiz mnohokrat. A ze pry Rim je vecny. :)
S touto civilizací je konec a ti, co přicházejí nás nahradit, jsou jiní. Ti se nebojí o svůj život, právě naopak, pro svou věc ho rádi obětují.Nekdy je tenhle fatalisticky pesimismus zvlastni poslouchat. Patrime my dva do stejne civilizace? Ja bych rekl, ze ano. Presto, kdyz mluvis o "nich", mam pocit, ze bys mohl mluvit o mne :)
we are the leaders of tomorrow we are the one to have the fun we want control we want the power not gonna stop until it comes we are not Jesus Christ we are not fascist pigs we are not capitalist industrialists we are not communists we are the one we will build a better tomorrow the youth of today will be the tool american children built for survival fate is our destiny and we shall rule we are not Jesus Christ we are not fascist pigs we are not capitalist industrialists we are not communists we are the one I am the one who shows you the future I am the one who buries the past a new species rise up from the ruins I am the one that was made to last we are not Jesus Christ we are not fascist pigs we are not capitalist industrialists we are not communists we are the one
Myslím si, že kdyby bylo potřeba, tak nasadit krk by dokázala asi většina lidí kolem.
Nemyslím si, že bychom byli připosranější než arabové - jsou to také lidi. Jen se tu relativně dlouho neválčilo, takže chybí jakási přímá zkušenost s bojem, a navíc tu už prostě serem na patetické řečníky. Po Hitlerovi tu už nikdo normální nemůže posílat lidi s úsměvem na smrt. Arabové v podstatě nezažili jatka světových válek - tudíž propaganda typu "rádi padnou za vlast a víru" tam není zprofanovaná. Tady v Evropě tomu už nikdo trochu soudný nevěří.
Tiskni Sdílej: