abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 39
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (65%)
     (7%)
     (13%)
     (15%)
    Celkem 167 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    Přechytralá Fedora?

    14.4.2005 00:38 | Přečteno: 1781×

    Možná popis této povedené taškařice někomu ušetří trochu času.
    Dnes večer (nebo spíše už vnoci) jsem na svém domácím WiFi access pointu provedl pravidelné "yum update" a vzhledem k tomu, že součástí várky oprav byl i kernel 2.6.11-1.14_FC3, následoval po updatu restart, rekompilace a instalace hostap ovladače (v AP je stará, dobrá karta XI-626), malá změna v konfiguraci Grubu atd... a ještě jeden ,trochu zbytečný, restart. Na tom není nic moc pozoruhodného a já jen znuděně čekal, až naběhnou všechny služby a AP opět pojede - jako již mnohokrát před tím. Z klimbání mě vytrhla nezvyká hláška na monitoru, kde jeden můj script hlásil, že "tentokrát wlan0 rozhraní nenahodí". To bylo trochu překvapivé, ale budiž - následovala kontrola, zda kompilace ovladače proběhla správně, nikde žádná chyba, modul je tam kde má být, depmod také proběhlo OK. Zkouším lsmod|grep hostap_pci, modul je v paměti! Následuje pokus o ruční inicializaci z konzole pomocí iwconfig, iwconfig hlásí, že rozhraní neexistuje...Poté zoufalé hostap_diag wlan0 -a, odpovědí je pochopitelně cosi ve smyslu "nelze komunikovat s ovladačem". Propadám na okamžik zoufalství, hlavou mně bleskne, že je to možná jen zlý sen, možná jsem se zbláznil..., pak klasické, že asi odešla karta, následuje několik nepublikovatelných slov na adresu týmu Fedory, proč pořád upgradují kernel, poté restart do předchozí verze jádra (2.6.10-neco) a zjištění, že rozhraní je nadále nedostupné...Jádrem to tedy není, chytám se myšlenky, že to asi nějak souvisí s updatem wireless-tools, který také proběhl. Tuto myšlenku posléze zavrhuji a čumím na to jak tele. Až konečně :-) mé ruce vyťukají spásné: lsmod bez filtru a co nevidím! V paměti se mně usídlil ten protivný modul pro karty Orinoco. Následuje rmmod orinoco_pci, rmmod orinoco, rmmod hostap_pci, modprobe hostap_pci a test pomocí hostap_diag - Funguje to, je to jasné. Ale kde se tam ten modul pro Orinoco proboha vzal ?

    Byla to samozřejmě také moje chyba. Když jsem AP před časem instaloval, příliš jsem se nestaral o to, že by mohla být karta XI-626 Fedorou detekována, protože tehdy nebyla, až dodneška nebyla...Napsal jsem si prostě svůj init script, který nastavil AP, všechno perfektně šlapalo..."Průzkum" příčin jsem začal v /etc/rc.d/rc.sysinit. Tam mě zaujala řádka
    eval `kmodule | while read devtype mod ; do
    Zde začíná počáteční natahování modulů s ovladači... Utilita kmodule je vcelku užitečná a je součástí balíku initscripts..Inu otestoval jsem, co praví kmodule a pravil toto:
    NETWORK orinoco_pci
    Následoval pohled do logu yumu a co nevidím - balík initscripts byl updatován na mém AP 1. dubna 2005. Opravdu svérázný Aprýlový vtípek, tato časovaná bomba :-)

    Náprava již byla velmi prostá - přidat název modulů pro Orinoco do /etc/hotplug/blacklist ...
    Pikantní je to, ža až do dneška (respektive do 1. dubna) to nutné nebylo.
    Vzhledem k tomu, že už je pokročilá noční hodina, nemohu vyloučit, že v mé úvaze je někde nedostatek, prosím, pokud má někdo něco k doplnění, uvítám každou informaci. Někdy mě ty přechytralé detekce všeho možného a následné nesmysly, které díky jim občas vznikají, už opravdu lezou na nervy (proč se nás někdo pořád snaží - nejen ve Fedoře - přesvědčit, že pro XI-626 máme používat modul Orinoca, to opravdu nechápu). Není nad to mít vše pod kontrolou. A to píšu z pozice člověka, který má na desktopu "klikací" SuSE 9.2 . :-)

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    TomCat avatar 14.4.2005 13:31 TomCat | skóre: 11 | blog: Proti proudu | Praha-západ
    Rozbalit Rozbalit vše Proc?
    Pak mi nezbyva nez se zeptat PROC vlastne pouzivas distra, ktera si v systemu delaji co chteji bez tveho vedomi... Vzpominam si jak jsem byl nekdy v dobe RedHatu 4 nadsen myslenkou RPM, jak jsem studoval dokumentaci, abych zjistil, co vsechno tento "zazrak" dokaze a jak mi usnadni praci. A taky si vzpominam na pozdejsi marne boje presne s tim, co popisujes, na to jak jsem si zoufale delal vlastni balicky, protoze ty oficialni ci polooficialni proste nebyly kompilovane s volbami, ktere jsem potreboval, jak jsem pravidelne prichazel o ruzne casti svych vypilovanych nastaveni vseho mozneho...

    Pak jsem vztekle zacal koketovat s myslenkou LFS, abych mel cely system pod kontrolou a nakonec si zacal hrat s Gentoo ve velmi rannych fazich jeho vyvoje. Vysledkem bylo, ze jsem dosel k poznani, ze vetsinou nemam cas na hrani si s kravinami, a uz nejaky ten patek vsude pouzivam Slackware, se kterym jsem pred skoro 10 lety zacal a v posledni dobe Arch. Obe distra jsou si v zakladnich rysech podobna, kompiluju jen to, co je opravdu nutne, a uz nikdy se mi nestava, ze by se distro snazilo byt chytrejsi nez jeho root nebo ze bych prisel o nejaka nastaveni. Howgh.
    Lazarus Long: Hloupost nelze vyléčit penězi, výchovou a dokonce ani zákony. (Robert Anson Heinlein - Dost času na lásku)
    14.4.2005 17:03 Milan Hejpetr | skóre: 25 | blog: poznamky | Plzen
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc?
    Takovou reakci jsem cekal.
    Na desktopu je SuSE velmi prijemna distribuce a co na ni ocenuji je to, ze se jevi jako dotazena, pusobi (alespon na me) velmi profesionalne, je s ni minimum problemu. Co se tyce Fedory, pak tady je duvodem, ze jde porad vlastne o RedHat na ktery jsem proste zvykly (od roku 1997). Vyhovuje mne napr. to, jak jsou delany init scripty a podobne zalezitosti, jsem v tom prostredi proste doma a doted povazuju za jednu z nejpovedenejsich veci distribuci RedHat 6.2, pripadne 7.3 (pochopitelne v kontextu doby, kdy vznikly). No, a kdyz to shrneme, ve firemnim prostredi (clovek se necim musi zivit) maji otevrene dvere predevsim Enterprise distribuce od RedHatu a SuSE - proc mit doma neco vyrazne jineho nez to, s cim se clovek muze setkat pri praci - ma to proste svoje vyhody a neomezenym mnozstvim casu opravdu nedisponuju. Prechytralost, ktera se stava modou v poslednich nekolika letech me ale samozrejme obcas vytoci. Nastesti se porad jedna o Linux, staci sahnout pod tu "slupku" a clovek problem vetsinou celkem v pohode vyresi (ac se nekdy orosi celo).
    Slackware mam velice rad - byla to moje prvni distribuce - je to uz snad vic nez 10 let, kdyz jsem s nim zacinal. Jeho nejnovejsi verze neznam, ale jiz nejaky cas planuju, ze si s nimi pohraju. Hlavne aby byl ten cas...
    14.4.2005 17:40 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Opačný problém
    Já zas nedávno řešil, proč mi to při bootu NEdetekuje tv kartu :-)

    Kdyby to někoho zajímalo: rc.sysinit runs kmodule before mounting /usr -- zrovna tohle neupdatovali :-(
    14.4.2005 18:13 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Nestezuj si...
    ... bude hur :-)
    No me se stalo to samy, ale pri cerstvy instalaci, ale to bylo urcite pred 1. dubnem ... A melo to ten rozdil, ze me se 626 tvarila jako ze chodi, akorat ze do logu padaly stovky chybovejch hlasek a to spojeni taky nebylo to, co bych si zrovna pral ... :-(

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.