abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Zajímavý projekt

    Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 16:11 | Nová verze

    Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 11:11 | IT novinky

    MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    19.9. 09:33 | IT novinky

    Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 08:44 | Nová verze

    RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 20:00 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 16:44 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 13:33 | IT novinky

    Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 05:22 | Komunita

    Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Rozcestník

    Cenzura

    Tento příspěvek byl označen našimi administrátory, neboť dle jejich názoru nevyhovoval pravidlům slušného chování či zákonům této země.

    Proč?

    Náš portál patří k posledním serverům na světě, které si udržují vysoký standard kvality diskusí. Komentáře jsou k věci, lidé se snaží druhým pomoci, nenadávají si. Schválně srovnejte kvalitu našich diskusí s konkurencí. Chceme tento standard uchovat, bohužel někteří návštěvníci se u nás začínají chovat tak, jak jsou zvyklí jinde. A to nehodláme tolerovat. Proto jsme zavedli cenzuru.

    K čemu je dobrá

    Cenzura je speciální nástroj našich administrátorů k označení nevhodných příspěvků. Mohou jej použít tehdy, pokud narazí na komentář obsahující vulgarismy, osobní urážky či osočování nebo pokud obsah odporuje platným zákonům (například podpora takových zrůdností, jako je komunismus či fašismus, výzvy k nezákonným akcím a podobně).

    Jak funguje

    Text takto označených příspěvků není v diskusi zobrazen. Místo něj je napsáno vysvětlení a odkaz na tuto stránku, kde je zobrazen nezměněný závadný příspěvek. Takto se každý náš čtenář může sám rozhodnout, zda si jej přečte (jde o explicitní akci) a zda měl náš administrátor pravdu, nebo byl příliš úzkostlivý.

    Závadný příspěvek

    Datum: 16.11.2010 22:30
    Od: na Kotlarce
    Titulek: Re: Děti a doba
    Boj o zdroje je nedílnou soucástí evolucního procesu. Když život zcela zaplnil oceány, bylo prosazování dalších druhu težké. Proto zacaly nekteré druhy fauny a flóry dobývat pevninu. Vítezem evolucního souperení druhu na pevnine se stal clovek, který postupne využívá vetšinu dostupných zdroju. Lidské kmeny (národy, etnika) postupne ovládaly jednotlivá území.

    Každý kmen si své dobyté území privlastnil. Území bylo v té dobe hlavním zdrojem. Prakticky veškerá lidská cinnost se soustredila na opatrování potravy a získání prístreší umožnující vzdorovat klimatickým podmínkám. Rozrustající se lidské kmeny však potrebují stále více prostoru. Další prostor získávají lidé bojem a vyhnáním puvodních obyvatel.

    Podmínkou prežití se cím dál více, zacala stávat schopnost obrany a boje. Rovnováha obranyschopnosti ucinila další boje znacne vycerpávajícími. Proto se cástecne stabilizovalo jakési rozdelení území. Další konflikty byly stále více neefektivní.

    Úspešnost prežití a celkového rozvoje jedince je významne ovlivnována akumulací jeho predku. Clovek, který nezdedí pudu a jiné prostredky musí vynaložit mnohem více energie, aby prežil, než ti kterí meli odpovedné rodice.

    Veškerá puda v Evrope a blízkém okolí mela brzy své konkrétní vlastníky. Pokracující množení lidí však vyvolávalo další potrebu pudy, tehdy hlavního zdroje. Stávající vlastníci se dokázali uživit a kooperovat ve spolecné delbe práce i bez „nových“ lidí. Mnozí bezzemci se s rustem produktivity zemedelské práce stávali zbytecnými. Cást jich prodávala svoji práci, ale poptávka po práci byla menší než jejich pracovní kapacita. Fungující spolecnost, se potrebovala pro nastolení rovnováhy, techto nadpocetných lidí zbavit.

    Clovek však lpí na živote, stejne jako všechno živé. Výsledkem bylo dobývání nových zdroju v zámorí, které vyvrcholilo kompletním rozdelením planety. V situaci, kdy už nebylo možné získávat novou pudu dobýváním nedostatecne chránených území, nastal tlak na prerozdelování již vlastnené pudy. Výsledkem byly mnohé revoluce, z nichž nejznámejší je ta francouzská.

    Dalším rešením problému s nedostatkem pudy byla prumyslová revoluce. Ta zvýšila produktivitu získávání obživy natolik, že se mohla hustota zalidnení dále zvetšovat. Duležité je, uvedomit si, že bez rustu produktivity získávání obživy, by velikost zemedelské pudy zcela limitovala maximální možný pocet žijících lidí. Prebytecné, by musel bud nekdo zabíjet, nebo by umírali hlady.

    Prumyslová revoluce navíc vytvorila potrebu dalších zdroju, které postupne získaly vetší hodnotu než zemedelská puda. I tyto zdroje však byly postupne rozdeleny. Proces privlastnení zdroju probíhá dosud. Rozdelení prumyslových zdroju je mnohem složitejší, nebot význam jednotlivých zdroju se postupne menil. Postupne se však stává sjednocujícím faktorem energie, protože je prevažujícím výstupem zpracování dobývaných surovin.

    Pokracující prumyslová revoluce však zvýšila produktivitu práce natolik, že mnoho lidí z retezce delby práce vypadlo a stali se zcela zbytecnými. Jejich pracovní schopnosti ostatní úcastníci smeny prestali potrebovat. Dusledkem jejich touhy žít, byly války a komunistické revoluce minulého století. Obojí snížilo pocet žijících lidí a prerozdelilo zdroje. Prebytecní (v matematickém smyslu slova) lidé, také našli uplatnení v nových oborech, o které se množina delby práce rozšírila. Evropa navíc vytvorila systém prerozdelování, který distribuuje zdroje i tem, kterí se do delby práce nedokáží nebo nemohou zapojit. Musím dodat, že sociální systém vytvárí náklady a poškozuje motivaci. Výsledkem je celkove nižší efektivita existence, která snižuje schopnost konkurence.

    Období objevování nových nalezišt na dosud využívaném území pomalu koncí. Nastává fáze rozdelení dosud neobydlených a zcela jednoznacne nepridelených území, která mohou být zdrojem cenných surovin. Lze také predpokládat, že nastane „tlak na prerozdelení“, který pripraví o zdroje státy neschopné obrany.

    Po celkovém zmapování planety, a presném urcení zásob všech zdroju, lze vypocítat „životní kapacitu“ Zeme. Prakticky lze spocítat maximální možný pocet žijících lidí. Jiste lze predpokládat další zvyšování efektivity získávání potravin, které umožní i vetší množství žijících lidí, nicméne nekonecné v rámci této planety nebude. V každém prípade však zdroje nekomu patrí, a patrit mu budou pouze tehdy, pokud si jejich vlastnictví dokáže pred okolím uhájit.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.